Wystawa w  Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA w Katowicach

plakat A4

O wydarzeniu

Na wystawie swoje prace prezentują:
Hanna Kaliczek, Kamila Kasperowicz, Wiesława Ostrowska, Aleksander Ostrowski, Wojciech Osuchowski, Ryszard Pielesz, Ewa Stopa-Pielesz, Katarzyna Sokołowska,Justyna Stefańczyk, Magdalena Wichrowska.

Autorzy uczestniczący w wystawie reprezentują różne dyscypliny sztuk plastycznych: rysunek, grafikę, malarstwo i fotografię. Założeniem prezentowanej wystawy było zderzenie twórczości artystów, którzy stosują odmienne techniki i konwencje artystyczne.

Widzimy na wystawie różne oblicza rysunku począwszy od fascynacji swobodną kreską w realizacjach Kasi Sokołowskiej, poprzez obrazy „ołówkiem malowane” Aleksandra Ostrowskiego, aż do precyzyjnego śladu narzędzia w geometrycznej dyscyplinie u Wiesi Ostrowskiej. Jeszcze inny wymiar rysunku widzimy u Justyny Stefańczyk, gdzie rysunek stanowi „rolę nadrzędną” w książce obrazkowej. Z kolei Magda Wichrowska łączy rysunek klasyczny z…„malowaniem kawą”. Tworzy również grafiki cyfrowe gdzie splatają się jej ulubione techniki. Fotografie Ewy Stopy – Pielesz oscylujące wokół „struktur natury” pokazują, że stanowią one wspólną sekwencję prezentowanego cyklu. Inaczej wykorzystuje w swojej twórczości fotografię Kamila Kasperowicz. Zrealizowała cykl sitodruków inspirowanych autorskimi fotografiami Manchesteru. Odmienny sposób rozumienia grafiki, widzimy u Wojtka Osuchowskiego, gdzie autor zastosował połączenie technik tradycyjnych i cyfrowych z grafiką generatywną. Hania Kaliczek swoim obrazem pokazuje jak można w malarstwie zachwycać się motywami typograficznymi. Rysiu Pielesz wyznaje niegasnącą miłość do gór, która od lat niezmiennie przekuwana jest na język sztuki.

Autorzy są absolwentami i nauczycielami kilku ośrodków akademickich: Instytutu Sztuk Plastycznych w Cieszynie (Uniwersytet Śląski), Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu….wszyscy tworzą, uczą, prowadzą warsztaty twórcze oraz zajmują się szeroko rozumianą promocją kultury plastycznej. Wszystkich łączy ….miłość do sztuki.

Katalog:

źródło: https://walcownia.muzeatechniki.pl/