Instytut Studiów Społecznych

Pierwsza edycja konkursu Administratywista już za nami!

Pierwsza edycja konkursu Administratywista już za nami!

W dniu  28 marca 2017 r. odbyła się pierwsza konkursu  Administratywista adresowanego do uczniów szkół średnich powiatu raciborskiego. Celem konkursu było rozwinięcie zainteresowań z zakresu nauk społecznych, politycznych, prawnych, a także propagowanie wiedzy obywatelskiej. Inicjatorem konkursu było Koło Naukowe „Administrator” działające przy Instytucie Studiów Społecznych PWSZ w Raciborzu. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem, do udziału zakwalifikowano 61 uczniów szkół średnich z powiatu raciborskiego.

Studenci kierunku Administracja zorganizowali dla swoich młodszych kolegów konkurs wzorowany na procedurze rekrutacyjnej do Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. W pierwszej części konkursu uczestnicy wysłuchali wykładu dra Jacka Pierzchały: „Zwyczaj a prawo szkolne”. Wykładowca posiada wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu jednostkami oświatowymi, obecnie pracuje jako jako Dyrektor Zespołu Szkół w Pietrowicach Wielkich. Znakomicie rozumie codzienne problemy uczniów dlatego też w interesujący sposób wyjaśnił zasady interpretacji aktów prawnych, omówił relacje między zwyczajami a aktami normatywnymi. Słuchacze mogli odnieść barwne przykłady z życia do własnych doświadczeń i codziennie podejmowanych działań. Następnie każdy z uczniów rozwiązał test, którego pytania odnosiły do wygłoszonej prelekcji. Zgodnie z regulaminem na wypełnienie testu przeznaczono 20 minut, a uczniowie musieli udzielić odpowiedzi na 15 pytań. Dyrektor Instytutu Studiów Społecznych PWSZ w Raciborzu powołał Komisję Konkursową w skład której weszli wykładowcy: Przewodnicząca Komisji prof. zw. dr hab. Lidia Zacharko, Zastępca Dyrektora ISS dr Joanna Wróblewska–Jachna, prowadzący wykład dr Jacek Pierzchała, a także Przewodnicząca Koła Naukowego: Zuzanna Hajduczek.

Poziom konkursu był bardzo wysoki Komisja przez godzinę analizowała prace uczniów, a następnie ogłosiła wyniki i przyznała atrakcyjne nagrody finansowe. Największą liczbę punktów uzyskała Magdalena Głąbica zdobywając tym samym I miejsce, kolejne II miejsce zajął Marcel Walerka, a III Natalia Zajda. Dodatkowo jury postanowiło przyznać tytuł Laureata siedmiu uczestnikom, których prace zasługiwały na uznanie. Podziękowano także za współpracę nauczycielom i opiekunom uczniów: Pani Justynie Kwaśny oraz Pani Oldze Małek. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy  i zapraszamy za rok do udziału w kolejnej edycji konkursu Administratywista!

Zuzanna Hajduczek
Justyna Szustkiewicz