Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych
2017-03-29 2023-06-21 9:48Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych
Ogólne informacje o kierunku
Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych to kierunek o ugruntowanej pozycji na polskich uczelniach. To kierunek, który przygotowuje do działalności plastyka, projektanta oraz edukatora sztuki, może podejmować pozaszkolną działalność edukacyjną, pracę w galeriach, muzeach, instytucjach kultury. Absolwent jest przygotowany do prowadzenia działalności twórczej, uprawiania tzw. wolnego zawodu — artysty w ramach sztuk użytkowych lub może podjąć pracę w firmach o profilu artystycznym i rękodzielniczym. Studia zapewniają wszechstronne wykształcenie projektanta i artysty zdolnego do podejmowania wyzwań współczesnego rynku pracy.

Kompendium
- Nazwa kierunku: Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych
- Profil: Praktyczny
- Wybór specjalności/modułu specjalnościowego w trakcie rekrutacji: Nie
- Praktyki zawodowe: 6 miesięcy
- Czas trwania studiów: 6 semestrów/3 lata
- Uzyskany tytuł zawodowy po ukończeniu studiów: Licencjat
Planowana forma organizacji zajęć
Studia stacjonarne:
- zajęcia od poniedziałku do piątku
Rzetelne wykształcenie do wykonywania zawodu plastyka, grafika, projektanta, edukatora oraz animatora kultury i sztuki, posiadającego wiedzę i umiejętności pozwalające funkcjonować jako samodzielny twórca.
- firmy projektowe,
- agencje reklamowe,
- pracownie artystyczne,
- wydawnictwa,
- mass media,
- galerie sztuki,
- muzea,
- inne instytucje upowszechniania kultury i sztuki.
Przy obliczaniu wyniku kwalifikacyjnego bierze się pod uwagę wynik uzyskany z danego przedmiotu zdawanego na poziomie podstawowym oraz wynik uzyskany z danego przedmiotu zdawanego na poziomie rozszerzonym lub w formie egzaminu dwujęzycznego.
Wymagane badania lekarskie – szczegółowe informacje znajdują się w Systemie Internetowej Rekrutacji.
Interesujące moduły kształcenia
- warsztat projektanta
- elementy wzornictwa
Odkryj swoje artystyczne powołanie
Absolwent Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych jest rzetelnie wykształconym plastykiem, posiadającym wiedzę i umiejętności pozwalające funkcjonować jako samodzielny twórca. Zdobyte wykształcenie pozwala także absolwentowi świadomie odbierać i uczestniczyć w wielorakich wydarzeniach i zjawiskach kultury współczesnej. Absolwent edukacji artystycznej jest także dobrze przygotowanym edukatorem i animatorem kultury i sztuki m.in. w domach kultury, muzeach, galeriach oraz innych instytucjach, których jedną z funkcji jest szeroko rozumiane upowszechnianie kultury.
Ponadto absolwent:
może podjąć pracę w firmach, w których wymagane są kompetencje szeroko rozumianego grafika komputerowego, tj. firmach projektowych czy reklamowych, związanych z komputerowym przygotowaniem materiałów do druku oraz wykorzystujących szeroko rozumiany obraz fotograficzny (firmy reklamowe, wydawnictwa, mass media, zakłady fotograficzne), a także podjąć pracę w firmach, w których wymagane są wiedza i umiejętności w zakresie technik malarskich, rzeźbiarskich i graficznych (m.in. pracownie witrażu, mozaiki, renowacji i konserwacji, firmy reklamowe). W założeniu będzie grafikiem mogącym zapewnić pełną obsługę promocyjną i reklamową firmy, począwszy od zaprojektowania jej pełnej identyfikacji wizualnej, strony www, wydawnictw reklamowych, w których samodzielnie wykona fotografię produktu i właściwie pod względem typograficznym opatrzy je tekstem, a materiał ten samodzielnie przygotuje do druku.
Absolwent Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych może także prowadzić własną firmę świadczącą szeroko rozumiane i różnorodne usługi o charakterze rzemieślniczym i artystycznym.
Zdobyte wykształcenie może być kontynuowane na magisterskich studiach drugiego stopnia.
