Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych
2017-03-29 2023-03-22 14:00Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych
Ogólne informacje o kierunku
Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych to kierunek o ugruntowanej pozycji na polskich uczelniach. To kierunek, który przygotowuje do działalności plastyka, projektanta oraz edukatora sztuki, może podejmować pozaszkolną działalność edukacyjną, pracę w galeriach, muzeach, instytucjach kultury. Absolwent jest przygotowany do prowadzenia działalności twórczej, uprawiania tzw. wolnego zawodu — artysty w ramach sztuk użytkowych lub może podjąć pracę w firmach o profilu artystycznym i rękodzielniczym. Studia zapewniają wszechstronne wykształcenie projektanta i artysty zdolnego do podejmowania wyzwań współczesnego rynku pracy.

Kompendium
- Nazwa kierunku: Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych
- Profil: Praktyczny
- Specjalność/moduł specjalnościowy: Aranżacja wnętrz
- Wybór specjalności/modułu specjalnościowego w trakcie rekrutacji: Nie
- Praktyki zawodowe: 6 miesięcy
- Czas trwania studiów: 6 semestrów/3 lata
- Uzyskany tytuł zawodowy po ukończeniu studiów: Licencjat
Planowana forma organizacji zajęć
Studia stacjonarne:
- zajęcia od poniedziałku do piątku
Absolwenci kierunku Edukacja artystyczna o specjalności Aranżacja wnętrz są przygotowani zarówno do prac artystycznych w zakresie aranżacji wnętrz, jak i projektowania graficznego z przygotowaniem do druku-DTP. Nabywają w czasie praktyk doświadczenia w zakresie organizacji pracy indywidualnej oraz pracy zespołowej, kontaktowania się ze zleceniodawcą oraz znają realia rynku. Dzięki programowi nauczania dysponują wiedzą i umiejętnościami z zakresu realizacji prac artystycznych w dziedzinach sztuk czystych (malarstwo, rysunek, grafika, fotografia analogowa) i projektowych (z zakresu aranżacji wnętrz oraz projektowania graficznego).
Wiedza absolwentów jest poszerzona o wiedzę z zakresu historii sztuki, wnętrz i mebli oraz zagadnienia technologiczne.
Po zdobyciu tytułu licencjata może kontynuować edukację na wyższych uczelniach kończąc studia 2. stopnia.
- Pracownie projektowania, dekoracji i aranżacji wnętrz
- Punkty projektowe świadczące usługi w zakresie aranżacji i dekoracji wnętrz (np. Castorama)
- Firmy zajmujące się projektowaniem i produkcją elementów wyposażenia wnętrz
- Autorskie studia projektowe
- Autorskie pracownie artystyczne
- Galerie Sztuki
- Muzea oraz inne placówki kulturalne
- Agencje reklamowe oraz wydawnictwa
Przy obliczaniu wyniku kwalifikacyjnego bierze się pod uwagę wynik uzyskany z danego przedmiotu zdawanego na poziomie podstawowym oraz wynik uzyskany z danego przedmiotu zdawanego na poziomie rozszerzonym lub w formie egzaminu dwujęzycznego.
Wymagane badania lekarskie – szczegółowe informacje znajdują się w Systemie Internetowej Rekrutacji.
Interesujące moduły kształcenia
- teoretyczne podstawy projektowania i aranżacji wnętrz
- warsztat projektanta
- elementy wzornictwa
Odkryj swoje artystyczne powołanie
Absolwent Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych będzie mógł profesjonalnie zaaranżować wnętrze, zarówno mieszkalne jak i biurowe czy handlowe. Profesjonalne podejście do zadań projektowych pozwoli uwzględnić nie tylko funkcjonalność wnętrza, ale także jego estetykę – m.in. kolorystykę ścian, trafny wybór umeblowania i detalu dających spójny charakter i klimat aranżowanego wnętrza. Kompetentne podejście do procesu projektowego będzie oparte o zdobytą wiedzę z zakresu teorii barwy, historycznych tendencji w projektowaniu wnętrz czy podstaw projektowania mebli. Profesjonalne przygotowanie projektanta wnętrz dopełni zdobyta wiedza o projektowaniu zgodnym z zasadami ergonomii, wiedza o współczesnych technologiach wykańczania wnętrz i infrastrukturze określającej różne parametry komfortu projektowanego wnętrza. Wiedza i umiejętności zdobyte w ramach tych modułów kształcenia umożliwią podjęcie pracy w firmach zajmujących się projektowaniem i aranżacją różnego rodzaju wnętrz: mieszkalnych, użytkowych, biurowych i innych, oraz pracę w charakterze home stagera czy influensera, zajmującego się wnętrzami.
Bez zmian pozostanie dotychczasowe ukierunkowanie edukacji na grafikę edytorską, a więc kształcenie umiejętności i wiedzy właściwych dla zawodu grafika komputerowego. Absolwent Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych będzie mógł zatem także pracować jako grafik potrafiący zrealizować kompleksową promocję i reklamę firmy, począwszy od zaprojektowania jej pełnej identyfikacji wizualnej, strony www, wydawnictw reklamowych, w których samodzielnie wykona fotografię produktu i właściwie pod względem typograficznym opatrzy je tekstem, a materiał ten samodzielnie przygotuje do druku. Wiedza i umiejętności zdobyte w tym zakresie umożliwią podjęcie pracy w firmach, w których wymagane są kompetencje grafika komputerowego – w firmach projektowych, reklamowych oraz innych wykorzystujących klasyczny i cyfrowy obraz fotograficzny.
