Aktualności

Instytut Kultury Fizycznej i Zdrowia

Akademickie Mistrzostwa Polski w koszykówce mężczyzn – półfinał D

pwsz-awfkat

Akademickie Mistrzostwa Polski w koszykówce mężczyzn – półfinał D

[et_pb_section bb_built=”1″ admin_label=”section”][et_pb_row admin_label=”row”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Tekst”]

W dniach 20-23 kwietnia w Częstochowie odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w koszykówce mężczyzn – półfinał D. W zawodach wzięło udział 11 zespołów z województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego, które walczyły o 4 miejsca premiowane awansem do turnieju finałowego, który odbędzie się w Poznaniu. Wśród zespołów walczących o awans była również drużyna koszykarzy PWSZ w Raciborzu.

Przed turniejem odbyło się losowanie grup. Niestety nasza drużyna nie miała szczęścia w losowaniu. Trafiliśmy do grupy z AWF-em Katowice, Politechniką Opolską oraz AWF-em Wrocław.

Pierwszego dnia turnieju nasz zespół rozegrał dwa spotkania: z AWF-em Katowice oraz Politechniką Opolską. Niestety spotkania te nie potoczyły się po naszej myśli i przegraliśmy odpowiednio 45:62 oraz 45:57. Mimo dwóch porażek nasi koszykarze nie stracili szans na awans. Inne mecze w naszej grupie, która już przed turniejem została nazwana „grupą śmierci” potoczyły się w taki sposób, że aby awansować musieliśmy wygrać mecz z AWF-em Wrocław różnicą co najmniej 12 punktów.

Nasi koszykarze chcieli zrehabilitować się po dwóch pierwszych niepowodzeniach i wykorzystać szansę, jaka otworzyła się przed zespołem. Do pojedynku z drużyną z Wrocławia przystąpiliśmy niesamowicie zmobilizowani. Doskonała gra w obronie, umiejętne podwajanie oraz nieustępliwość zaowocowały wygraną 68:51. Warto zaznaczyć, że niesamowity mecz rozgrywał lider naszej drużyny Wojciech Leszczyński. Trafiał niemalże z każdej pozycji: po penetracjach, rzutach z dystansu i rzutach wolnych. Mecz zakończył z rekordowymi 44 punktami na swoim koncie!!! Jednak w tym meczu zagrała cała drużyna, każdy z zawodników dołożył swoją cegiełkę do tego zwycięstwa. W tym meczu zagraliśmy tak, jak na finałach rozgrywek śląskich, gdzie nasza drużyna zdobyła srebrne medale.

Dzięki tak wysokiemu zwycięstwu ostatecznie nasz zespół zajął drugie miejsce w grupie i mógł szykować się do wieczornego meczu z gospodarzem turnieju i głównym faworytem do zwycięstwa – Politechniką Częstochowską. Początek spotkania pokazał jak duży potencjał drzemie w naszej drużynie. Po pierwszej kwarcie wynik brzmiał 21:20. W tej części spotkania, nasz zespół kontynuował doskonałą grę z meczu z AWF-em Wrocław. Jednak „szeroki skład” naszych rywali, możliwość rotacji pełną dwunastką zawodników i przede wszystkim narastające zmęczenie naszych koszykarzy (warto pamiętać, że był to 4 mecz w dwa dni) spowodowało, że ostatecznie mecz ten przegraliśmy 72:45.

Ta porażka spowodowała, że nasz zespół ostatniego dnia turnieju grał o miejsca 5-8. W pierwszym spotkaniu zmierzyliśmy się ponownie z Politechniką Opolską. Mecz był o wiele bardziej wyrównany niż pierwsze spotkanie. Wynik cały czas oscylował w okolicach remisu i ostatecznie do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka. W niej lepsi okazali się koszykarze z Opola, którzy wygrali 74:68.

W ostatnim meczu turnieju o 7 miejsce mieliśmy zagrać z Uniwersytetem Ekonomicznym z Wrocławia. Jednak ze względów regulaminowych nasi przeciwnicy zostali zdyskwalifikowani i mecz wygraliśmy walkowerem 20:0, ostatecznie zajmując w turnieju siódme miejsce.

Turniej wygrała drużyna naszych ćwierćfinałowych rywali Politechnika Częstochowska, która w finale wygrała z Politechniką Wrocławską 47:35. Najlepszym strzelcem turnieju został nasz student Wojciech Leszczyński, który notował średnio 32,8 pkt w każdym meczu.

[/et_pb_text][et_pb_gallery admin_label=”Galeria” gallery_ids=”6453,6452,6451,6450,6449,6448,6447,6446,6445,6444,6443,6442,6441,6440″ fullwidth=”off” posts_number=”50″ orientation=”landscape” show_title_and_caption=”off” show_pagination=”on” background_layout=”light” auto=”off” hover_overlay_color=”rgba(255,255,255,0.9)” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” /][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]