Aktualności

Instytut Studiów Społecznych

„Nie odrywaj się od rzeczywistości” – flash mob studentów administracji na raciborskim Rynku [ZDJĘCIA]

DSC_0375

„Nie odrywaj się od rzeczywistości” – flash mob studentów administracji na raciborskim Rynku [ZDJĘCIA]

[et_pb_section bb_built=”1″ admin_label=”section”][et_pb_row admin_label=”row”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Tekst” _builder_version=”3.0.50″ background_layout=”light” text_orientation=”left” border_style=”solid”]

Uzależnienie od smartfonów oraz portali społecznościowych staje się jednym z problemów społecznych naszych czasów. Uczniowie i studenci bardzo często ograniczają swoje relacje społeczne do biernych form polegających na wymianie zdjęć, wiadomości tekstowych, filmów czy też polubień pod profilami na portalach.

Negatywnymi konsekwencjami ograniczania życia towarzyskiego może być poczucie wyobcowania, odrzucenia, lęki społeczne związane z trudnościami w prowadzeniu swobodnych rozmów, presjami auto prezentacyjnymi mogącymi wywoływać zaburzenia odżywiania.

Studenci pierwszego roku kierunku Administracja postanowili zwrócić uwagę na ten problem w naszym mieście. Akcja społeczna miała na celu pobudzenie do refleksji osób, które korzystają ze zdobyczy techniki w niewłaściwy sposób. Wybrano format Flash mob, który polega na wywołaniu sztucznego tłumu w przestrzeni publicznej. Uczestnicy wydarzenia są zaskoczeni jego przebiegiem, angażują się w nie emocjonalnie i poznawczo co sprawia, że łatwo przyswajają komunikaty.

 Po kilkumiesięcznej pracy związanej z opracowaniem scenariusza, podziałem ról, przygotowaniem strojów, a także układu choreograficznego z dużym sukcesem zrealizowano przedsięwzięcia na raciborskim rynku w dniu 1 czerwca w samo południe. Studenci zadbali o każdy szczegół, wydarzenie przyciągnęło uwagę przechodniów. Zainteresowanie wzbudziły scenki pokazujące w przerysowany sposób codzienne życie: matka, która ignoruje dziecko na rzecz telefonu, czy dziewczyna, dla której podczas oświadczyn ważniejsze jest zrobienie tzw. „selfie” od rozmowy z chłopakiem. Na koniec udało się studentom wciągnąć przechodniów do wspólnego tańca.

Studenci pierwszego roku Administracji chcieli pokazać, że warto porzucić wirtualny świat dla tego rzeczywistego- który ma o wiele więcej do zaoferowania, a przede wszystkim jest prawdziwy. Współpraca w grupie wymaga wielu kompromisów i umiejętności interpersonalnych, każdego dnia rozwijamy je podczas spotkań z innymi ludźmi. Dzięki wspólnej pracy grupa poznała lepiej siebie i swoje możliwości. Flash mob wzbudził kontrowersje i zainteresowanie- a o to właśnie chodziło, by choć na chwilę świadomie oderwać się do wirtualnej rzeczywistości.

Tekst: Elżbieta Wójtowicz, Joanna Wróblewska-Jachna

 

[/et_pb_text][et_pb_gallery admin_label=”Galeria” _builder_version=”3.0.50″ posts_number=”20″ show_title_and_caption=”off” show_pagination=”on” gallery_ids=”8146,8147,8148,8149,8150,8151,8152,8153,8154,8155,8157,8158,8159,8160,8161″ fullwidth=”off” orientation=”landscape” zoom_icon_color=”#00a8ff” hover_overlay_color=”rgba(255,255,255,0.9)” background_layout=”light” border_style=”solid” auto=”off” /][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]