Aktualności

AktualnościInstytut Architektury

Odnowa centrów śląskich miasta – wystawa prac architektonicznych w raciborskiej PWSZ

IMG_4362

Odnowa centrów śląskich miasta – wystawa prac architektonicznych w raciborskiej PWSZ

[et_pb_section bb_built=”1″][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_image _builder_version=”3.0.83″ src=”https://www.pwsz.raciborz.edu.pl/wp-content/uploads/2017/10/logo_cz_pl_eu.jpg” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” always_center_on_mobile=”on” force_fullwidth=”off” show_bottom_space=”on” /][et_pb_text _builder_version=”3.0.83″ background_layout=”light” border_style=”solid”]

W murach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu trwa wystawa prac architektonicznych, będących efektem warsztatów „Pomysły dla Opawy”, przeprowadzonych w ramach projektu pn. „Obnova slezkých center I – OPAVA” (Rewitalizacja centrów śląskich miast), którego partnerami są: Urząd Miasta w Opawie, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu oraz Uniwersytet Techniczny w Ostrawie. 

Wydarzenie zorganizowano w ramach Projektu INTERREG V-A, finansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.  Celem warsztatów było stworzenie zarysu możliwych rozwiązań problematyki miejskiej w zakresie kształtowania krajobrazu, urbanistyki oraz architektury. Przedmiotem całego projektu z kolei było określenie i wyjaśnienie relacji miasta (zarówno śródmieścia, jak i dzielnic) z rzeką i koleją. Był on również okazją do pogłębienia współpracy między miastem Opawą a Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Raciborzu, przy fachowej współpracy ze strony Katedry Architektury Wydziału Budowlanego Uniwersytetu Technicznego w Ostrawie. Potencjał studentów i wykładowców obu placówek akademickich został wykorzystany między innymi w celu przeprowadzenia analizy problemów, możliwości rozwoju infrastruktury, turystyki, gospodarki, jak i potrzeb ochrony i zachowania wartości naturalnych oraz kulturalnych w taki sposób, aby wyniki prac mogły zostać wykorzystane przez Miasto Opawa do wytyczenia dalszych kierunków jego rozwoju.

Prace stworzone na potrzeby projektu zostały zaprezentowane opinii publicznej. W holu głównym PWSZ w Raciborzu przy ulicy Słowackiego 55 dostępna jest wystawa projektów architektonicznych. Przykłady dobrej praktyki są prezentowane po to, aby mogły zostać wykorzystane w przyszłości, a także, aby projekt ten stał się inspiracją dla pozostałych miast i gmin w czesko-polskim obszarze przygranicznym, które borykają się z podobnymi problemami.

 

[/et_pb_text][et_pb_gallery _builder_version=”3.0.83″ posts_number=”20″ show_title_and_caption=”off” show_pagination=”on” gallery_ids=”11269,11268,11267,11266,11265,11264,11263,11262,11261,11260,11259,11258,11256,11255″ fullwidth=”off” orientation=”landscape” zoom_icon_color=”#00a8ff” hover_overlay_color=”rgba(255,255,255,0.9)” background_layout=”light” pagination_font_size_tablet=”51″ pagination_line_height_tablet=”2″ /][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]