Aktualności

AktualnościEdukacja Artystyczna

Dr hab. Kazimierz Frączek z odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Dr hab. Kazimierz Frączek z odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Artysta malarz i nauczyciel akademicki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu dr hab. Kazimierz Frączek został uhonorowany przez ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, prof. Piotr Glińskiego medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

To szczególne wyróżnienie nadawane jest osobom odznaczającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. Rektor PWSZ w Raciborzu, dr Paweł Strózik spotkał się z profesorem Kazimierzem Frączkiem 6 października 2021, aby uroczyście pogratulować mu wyróżnienia.

– W imieniu całej społeczności akademickiej, gratuluję tak prestiżowej odznaki. Cieszę się, że studenci kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie sztuk plastycznych mogą rozwijać swoje umiejętności pod opieką osób, których umiejętności i zdolności zostają zauważone na poziomie kraju.

Kazimierz Frączek jest raciborzaninem. W działalności artystycznej zajmuje się m.in. malarstwem, grafiką i sztuką użytkową (grafika projektowa, typografia, ilustracja książkowa). Jest znanym autorem ikon przedstawiających wydarzenia biblijne.

Twórczość Kazimierza Frączka koncentruje się wokół aspektu religijnego. Monumentalne obrazy olejne, jak i miniatury inspirowane są bizantyjską ikoną oraz zachodnim malarstwem tablicowym. Uprawia grafikę wydawniczą specjalizując się w projektowaniu książek, logotypów. Organizator plenerów, warsztatów twórczych. Autor wystaw indywidualnych. Uczestnik wystaw zbiorowych i konferencji ogólnopolskich. Edukator plastyczny  dzieci z rodzin dysfunkcyjnych oraz osób z zaburzeniami somatyczno-psychicznymi. Prowadzi działalność artystyczną w kraju oraz poza jej granicami. Od kilku lat mieszka wraz z rodziną w Albanii. Nie tylko pełni posługę misyjną, ale również realizuje  wiele projektów dla tamtejszych chrześcijan m.in.: Projekt i realizację kaplicy Męczenników Franciszkańskich (sedilia, witraże, tryptyk) w Szkodrze, Witraże w kościele pw. Jana Chrzciciela w Kopliku, Mozaiki w Baptysterium w Seminarium Redemptoris Mater w Lezhy, Droga Krzyżowa w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Gocaj i Mozaikę w portalu kościoła w Malecaj

Pełna biografia dr. hab. Kazimierza Frączka znajduje się w Rektoracie uczelni.