Aktualności

Aktualności

„Czas Apokalipsy 1981-1983” – wystawa IPN o Stanie Wojennym

„Czas Apokalipsy 1981-1983” – wystawa IPN o Stanie Wojennym

W dniu 12 grudnia 2021 r. Rektor PWSZ w Raciborzu dr Paweł Strózik wziął udział w otwarciu wystawy „Czas Apokalipsy. Stan Wojenny 1981-1983”. Zaproszenie na uroczystość napłynęło od Michała Wosia, Wiceministra Sprawiedliwości, i ppłk Macieja Koniora, Dyrektora Zakładu Karnego w Raciborzu.

Wyjątkowa wystawa

Z inicjatywy Ministra Wosia warszawski oddział Instytutu Pamięci Narodowej udostępnił wystawę dla raciborzan. 12 grudnia pod kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Raciborzu odbyła się pierwsza odsłona tablic z udziałem m.in. Prezydenta Miasta Dariusza Polowego, przedstawicieli służb mundurowych, duchowieństwa, działaczy opozycyjnych związanych z „Solidarnością” oraz radnych miejskich i powiatowych. Nie zabrakło także reprezentacji ważnych instytucji w Raciborzu (Sąd Rejonowy, Muzeum, RCK, Licea Ogólnokształcące).

Dla przyszłych pokoleń

Wystawa „Czas apokalipsy. Stan wojenny 1981–1983″ opowiada o jednym z najbardziej tragicznych okresów z najnowszej historii Polski. Składają się na nią archiwalne ilustracje, przede wszystkim z archiwum IPN, które w układzie chronologicznym przedstawiają wybrane wydarzenia z lat 1981–1983. Ich zbiorowym bohaterem jest społeczeństwo polskie z początku lat osiemdziesiątych – informuje IPN.

Zaproszenie dla studentów

Zapraszam i zachęcam wszystkich studentów i pracowników Uczelni do obejrzenia wystawy „Czas Apokalipsy 1981-1983”. To wartościowa ekspozycja, która przybliża niezwykle tragiczne dzieje w najnowszej historii Polski. Każdy z nas powinien ją zobaczyć i zastanowić się nad sensownością podjętych 40 lat temu działań – opowiada Rektor dr Paweł Strózik.

zdjęcia: naszraciborz.pl

Dodatkowe informacje:

https://www.naszraciborz.pl/site/art/1-aktualnosci/0-/93171-czas-apokalipsy–w-przeddzien-rocznicy-stanu-wojennego-w-raciborzu

https://www.nowiny.pl/raciborz/184898-osobista-decyzja-prezesa-ipn-pokazal-w-raciborzu-wystawe-o-stanie-wojennym-czas-apokalipsy-1981-1983.html