Aktualności

Aktualności

Atrakcyjny futbol – jak to zrobić? Spotkanie z Rakowem Częstochowa z udziałem Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu

_dsc0551

Atrakcyjny futbol – jak to zrobić? Spotkanie z Rakowem Częstochowa z udziałem Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu

Na zaproszenie Unii Racibórz 8 grudnia do Raciborza przyjechali twórcy Akademii Raków Częstochowa. Podzielili się swoim doświadczeniem w budowaniu silnej drużyny piłkarskiej. Spotkanie miało formę panelu dyskusyjnego, którego moderatorem był dr Andrzej Samołyk z Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu, dyrektor Instytutu Kultury Fizycznej i Zdrowia.

Rozmowa odbyła się w Bibliotece przy ul. Kasprowicza. Wśród przybyłych gości byli m.in. Dawid Wacławczyk wiceprezydent Miasta Racibórz, zawodnicy i trenerzy Unii Racibórz, studenci Instytutu Kultury Fizycznej i Zdrowia, przedstawiciele samorządu oraz Rady Miasta, a także rodzice dzieci trenujących piłkę nożną.

Pierwszy głos zabrał Dariusz Grzegrzółka – dyrektor Akademii Raków Częstochowa – podkreślając, że szkolenie to długi proces, w którym najważniejsze jest obranie ambitnego celu i jego konsekwentna realizacja. Natomiast Mariusz Mielnicki, który na co dzień pracuje jako trener mentalny w Akademii, podkreśla, że zawodnik musi trenować nie tylko nogi, ale i głowę. Trening mentalny, przeprowadzany zarówno z trenerem jak i z zawodnikami, może okazać się kluczowy. Jest to praca nad emocjami, motywacją, ale także nad stylem życia.

Wśród pozostałych panelistów byli też Dawid Krzętowski – koordynator projektu Klubów Filialnych, Maciej Strożek – dyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego oraz dr Michał Nowak – kierownik Departamentu Nauki w Akademii Raków Częstochowa. Zwracali oni uwagę na to, że kluczem do sukcesu drużyny są nie tylko pieniądze. Ważna jest prawidłowa organizacja czasu, nieustanna praca i nauka. Wśród przedmiotów wykładanych w Akademii są m.in. Fizjologia wysiłku fizycznego, dietetyka, a nawet bankowość. Wszyscy paneliści zgodnie twierdzą, że złota zasada rozwoju brzmi: otaczaj się ludźmi mądrzejszymi od siebie.

Organizatorami wydarzenia byli: Miasto Racibórz, Akademia Nauk Stosowanych – Instytut Kultury Fizycznej i Zdrowia oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna. Inicjatorem wydarzenia był Bartosz Kozina.


zdjęcia: UM Racibórz