AktualnościInstytut Architektury

Studenci Instytutu Architektury ANS uczestniczą w seminarium oraz warsztatach patronowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

FUS FOTON_7

W dniach 24-25 września 2024 na zaproszenie Fundacji Pałac Szelejewo studenci koła naukowego ARCHITEKTON  oraz koła naukowego FOTON Instytutu Architektury ANS w Raciborzu, uczestniczyli w seminarium oraz warsztatach pod tytułem „Impuls dla zespołu pałacowo parkowego w Szelejewie”. Spotkanie zostało zrealizowane w ramach projektu finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Seminarium poprowadziła pani Aleksandra Pruska konserwator zabytków z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w  Poznaniu, delegatura w Lesznie, która przedstawiła zespół pałacowo-parkowy w Szelejewie jako wzorcowy przykład architektury rezydencjonalnej w kontekście historyczno zabytkowym. Następnie odbyły się warsztaty pt. „Praktyczna zasada identyfikacji i dokumentacji dziedzictwa kulturowego na przykładzie parku w Szelejewie Drugim”.

Warsztaty przeprowadziła  Dyrektor Instytutu Architektury ANS w Raciborzu doktor inżynier architekt Joanna Sokołowska Moskwiak. Studenci mieli okazję zwiedzić Centralne sanktuarium Maryjne archidiecezji Poznańskiej na Świętej Górze w Gostyniu datowane na XVIII w. https://www.filipini.gostyn.pl/sanktuarium/historia oraz najstarszy pochodzący z XIV w. drewniany kościół w Polsce w Domachowie, a także uczestniczyli w pracach  konserwatorów dzieł sztuki w trakcie prac przy zabytkowej polichromii https://podroze.onet.pl/polska/wielkopolskie/kosciol-sw-michala-archaniola-w-domachowie-najstarszy-drewniany-polski-kosciol/tkcvlc1

W spotkaniu uczestniczyli również miejscowa młodzież oraz lokalni przedstawiciele. Zwiedzanie parku z autorskim oprowadzaniem zakończyło kolejne owocne spotkanie w ramach współpracy Instytutu Architektury ANS z Fundacją Pałac Szelejewo.