AktualnościInstytut Studiów EdukacyjnychInstytut Studiów Społecznych

Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu i Zakład Karny w Raciborzu współpracują na wielu płaszczyznach od wielu lat

efa66a06-4643-4029-ac32-c9ac0a6737e0

18 października odbyło się spotkanie dyrektora Zakładu Karnego ppłk Dagmary Lotawiec-Serafin z dyrektorami Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu: dr Dariuszem Chojeckim z Instytutu Nauk Społecznych oraz dr Ludmiłą Nowacką z Instytutu Studiów Edukacyjnych.

Na spotkaniu podjęto decyzję o wprowadzeniu nowej wersji projektu reedukacji osadzonych, który dotychczas realizowany był w formie programu pilotażowego. Na podstawie dotychczasowych doświadczeń i dostrzeżonych potrzeb nowy akademicki projekt wprowadza dodatkowe elementy, mające na celu jeszcze skuteczniejszą realizację założeń reedukacyjnych, szczególnie w zakresie umiejętności społecznych, emocjonalnych oraz edukacyjnych osadzonych w oddziale terapeutycznym Zakładu Karnego w Raciborzu. Projekt ten będzie realizowany przez studentów pedagogiki resocjalizacyjnej i opiekuńczo-wychowawczej pod opieką merytoryczną dr Moniki Urbanek.

W ramach nowych inicjatyw padła propozycja organizacji wykładów otwartych dla studentów, prowadzonych przez pracowników Zakładu Karnego.

Obopólna współpraca zapowiada wzajemne korzyści, gdzie studenci mogą połączyć teorię z praktyką, nabyć nowe kompetencje i umiejętności, a Zakład Karny może liczyć na dobrze przygotowaną kadrę.

Spotkanie zakończyło się zwiedzaniem Zakładu Karnego w obecności rzecznika prasowego Zakładu Karnego w Raciborzu, chor. Grzegorza Iwaneczko, który w interesujący sposób przedstawił historię instytucji, a także roztoczył wizję jej rozwoju.