Koła naukowe na kierunku edukacja artystyczna

Koła naukowe na kierunku edukacja artystyczna

Studenckie Koło Naukowe Fotografii Artystycznej FOTON

Opiekun naukowy: dr Gabriela Habrom-Rokosz

Studenckie Koło Naukowe Fotografii Artystycznej FOTON, działa oficjalnie od 2005 roku przy Zakładzie Fotografii i Multimediów w Instytucie Studiów Edukacyjnych i Sztuki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu pod kierunkiem dr Gabrieli Habrom-Rokosz.

Jako płaszczyzna rozwoju młodych talentów, zajmuje się upowszechnianiem szeroko rozumianej fotografii, promując przede wszystkim studentów i absolwentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu oraz uczniów raciborskiego Liceum Plastycznego, jak również innych pasjonatów fotografii.  W swoim dorobku artystycznym FOTON ma już kilkadziesiąt wystaw fotograficznych, które prezentowane były zarówno w krajowych galeriach sztuki (m.in.: Bytom, Jastrzębie Zdrój, Gliwice, Katowice, Kędzierzyn-Koźle, Leszno, Rudy, Rybnik, Rydułtowy, Tarnobrzeg), muzeach (Wodzisław Śląski, Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej) i na prestiżowych festiwalach fotografii (m.in.: światowej rangi Foto-Art.-Festiwal w Bielsku-Białej, Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Rybniku), jak i za granicą (Białoruś, Litwa, Niemcy, Republika Czeska).

Koło realizuje swoją misję poprzez dzielenie się wiedzą i doświadczeniami z zainteresowanymi fotografią w formie otwartych spotkań z cyklu „Rozmowy o fotografii”, warsztaty fotograficzne, plenery oraz aktywny udział w seminariach naukowych. Przełom 2015/2016 stanowi dziesiąty, jubileuszowy rok działalności FOTON-u, stąd dla uczczenia tego faktu zaplanowano i zrealizowano bardzo bogaty kalendarz przedsięwzięć (10 wystaw na 10-lecie). Ostatnią z wystaw, zamykającą cykl efektów działalności Koła jest aktualnie prezentowana w Powiatowym Muzeum Ziemi Głubczyckiej wystawa fotografii MINIMALIZM. Autorzy prac poprzez minimalistyczną formę estetyczną ukazują istotę treści w niej zawartej. Swoją pasję fotograficzną realizują indywidualnie, zaś cel dążeń wyznaczają wspólny, a rezultaty tych twórczych działań w postaci fotograficznych obrazów rzeczywistości prezentują na wspólnych wystawach. W ten sposób odsłaniają rąbek swojej wyjątkowej wrażliwości.

                Poniżej cytowana wypowiedź stanowi przykład, jak sami siebie określają.

„FOTON jest czymś niezwykłym. Nie tylko kołem naukowym, jakich jest wiele. Jest czymś znacznie więcej. Na comiesięczne spotkanie może przyjść każdy, podyskutować o fotografii. Dzięki nim można poznać nowych, niezwykłych ludzi; pokazać siebie i swoje fotografie; nauczyć się nowych rzeczy; zobaczyć swoje błędy i trafione kadry. Każde spotkanie jest zupełnie inne i niepowtarzalne, ale atmosfera jest zawsze przyjazna, ciepła i wręcz rodzinna. Wszystko to sprawia, że aż chce się wracać i być częścią tej niesamowitej grupy. „

Aleksandra Rybińska

– uczennica raciborskiego Liceum Plastycznego, członkini FOTON-u.

  

Studenckie Koło Naukowe „GRAFIT”

Opiekun naukowy: dr hab. Franciszek Nieć, prof. nadzw.