eNauka Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu

eNauka Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu

NAJWAŻNIEJSZE NARZĘDZIA REKOMENDOWANE PRZEZ WŁADZE UCZELNI DO PRACY ZDALNEJ  – platforma Moodle, Microsoft Teams.

Uwaga! Konta do poniższych platform zostały utworzone. zaloguj się tak jak do komputera na uczelni i korzystaj!

enauka

PLATFORMA MOODLE

Dział Informatyki uruchomił nowoczesną platformę e-learningową MOODLE. Jest to rekomendowane przez Władze Uczelni miejsce do zdalnego nauczania. Prosimy o zapoznania się z informacjami o systemie na wskazanej stronie oraz w Internecie: http://www.ocdn.pl/2018/02/09/nowoczesne-technologie-w-edukacji-platforma-moodle/

PRACA GRUPOWA

MICROSOFT TEAMS

Microsoft Teams – usługa internetowa oparta na chmurze zawierająca zestaw narzędzi i usług służących współpracy zespołowej. Usługa łączy funkcjonalność z innymi produktami Microsoftu, takimi jak Microsoft Office oraz Skype. 

INSTRUKCJE DO POBRANIA

WYKŁADOWCA, PRACOWNIK – kliknij, aby pobrać. 

STUDENT – kliknij, aby pobrać

ENAUKA 

PWSZ w Raciborzu uruchomiła platformę eNauka (na bazie systemu Moodle). Jest to środowisko nauczania zdalnego za pomocą internetu dostępne przez przeglądarkę pod adresem: https://enauka.pwsz.raciborz.edu.pl

Zachęcamy do wykorzystania możliwości najlepszego darmowego systemu dedykowanego do prowadzenia: zajęć, kursów, oraz zaliczeń On-Line.

Na platformie mają Państwo utworzone konta z prawami prowadzących kursy, co daje pełne możliwości do prowadzenia wszystkich form edukacji. Logowanie do platformy odbywa się identycznymi poświadczeniami jak do Państwa służbowych kont mailowych. LOGIN: imie.nazwisko@pwsz.raciborz.edu.pl HASŁO: jak_do_maila

Wszyscy studenci naszej Uczelni również mają założone konta opisane numerami albumów – umożliwi to Państwu dodawanie ich do swoich kursów.

Uwaga studenci! Logowanie do platformy odbywa się tak samo jak na komputery w pracowniach/studenckich skrzynkach mailowych.

WSPÓŁPRACUJMY RAZEM

NARZĘDZIA, KTÓRE WSPOMOGĄ PRACĘ

Nowoczesna technologia, która jest w zasięgu ręki w znacznym stopniu wspomoże proces eNauki. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami, które mamy nadzieję na stałe będą wykorzystywane do współpracy na linii Nauczyciel Akademicki – Student. Uprzejmie informujemy, że szczegółowe instrukcje wraz z poradnikami znajdują się w Internecie. Zachęcamy do wyszukiwania wskazanych rozwiązań i wdrażania ich jeśli będą przydatne w przypadku wsparcia nauczania.

PRACA GRUPOWA

MICROSOFT TEAMS

Microsoft Teams – usługa internetowa oparta na chmurze zawierająca zestaw narzędzi i usług służących współpracy zespołowej. Usługa łączy funkcjonalność z innymi produktami Microsoftu, takimi jak Microsoft Office oraz Skype. 

Platforma moodle

Dział Informatyki uruchomił nowoczesną platformę e-learningową MOODLE. Jest to rekomendowane przez Władze Uczelni miejsce do zdalnego nauczania. Prosimy o zapoznania się z informacjami o systemie na wskazanej stronie oraz w Internecie: http://www.ocdn.pl/2018/02/09/nowoczesne-technologie-w-edukacji-platforma-moodle/

WYMIANA PLIKÓW

Duże pliki do chmury!

Duże pliki? Prezentacje? Załączniki? Warto oszczędzić miejsce na skrzynce e-mail. W tym celu polecamy wykorzystanie platform takich jak: wetransfer.com, Google Drive lub Microsoft Sky Drive.  Po wgraniu pliku na konto wystarczy udostępnić studentowi link do pobrania. Co warto zauważyć… Google Drive czy Microsoft Sky Drive pozwala na stworzenie folderów, więc materiały mogą być pogrupowane i wykorzystywane przez cały okres nauki.

WYKŁAD NA ODLEGŁOŚĆ?

Kamera internerowa lub smartphone

Nic nie zastąpi kontaktu między Wykładowcą a Studentem. Warto w tym celu wykorzystać kamerę internetową lub telefon. Aplikacja SKYPE umożliwia tworzenie videokonferencji nawet do 50 osób: https://www.skype.com/pl/features/group-video-chat/. Warto przemyśleć możliwość nagrania video z wykładem i udostępnienie go np. na platformie YouTube (można ustalić dostęp dla wybranych osób) bądź udostępnienić go w Google Drive lub Sky Drive.

Podcasty audio

Ulubiona forma w naukowej sprawie!

Podcasty czyli programy lub pliki audio, podobne do audycji radiowych podbijają serwisy internetowe i są bardzo chętnie słuchane przez młodzież. Każdy może stworzyć teraz plik audio i przesłać go dalej. Wystarczy wykorzystać smartphone! Polecamy nagranie wykładu i przekazanie go za pomocą systemu wymiany plików. Przygotowany pakiet wykład audio + plik z prezentacją będzie z pewnością bardzo dobrym wsparciem studenta w nauce.

SOCIALMEDIA

Facebook to nie tylko zabawa

Nie bójmy się socialmedia! Proponujemy wykorzystanie narzędzia GRUPY NA FACEBOOKU. Każdy wykładowca może założyć zamkniętą niepubliczną grupę i zaprosić do niej studentów. To doskonałe miejsce do wymiany informacji, plików, zadawania pytań i rozmów. 

Współpraca

Działajmy razem!

Zachęcamy do współpracy. W tym wyjątkowym czasie warto wzajemnie sobie pomagać. Prosimy o wspólną wymianę doświadczeń, przekazywanie informacji oraz tolerancję w postawionym przed naszą Społecznością Akademicką wyzwaniem.

Biblioteka 

zasoby online

Na czas zamknięcia Biblioteki Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu zachęcamy do korzystania ze Źródeł Elektronicznych http://biblioteka.pwsz.raciborz.edu.pl/e-ksiazka/e-zrodla/ oraz Czasopism Online http://biblioteka.pwsz.raciborz.edu.pl/e-ksiazka/czasopisma-on-line/   w otwartym dostępie:

  1. Repozytoria
  1. Nauka
  1. Pielęgniarstwo
  1. Bezpieczeństwo Państwa
  1. Architektura
  1. Automatyka i Technika
  1. Administracja i Ekonomia
  1. Nauki Społeczne
  1. Biblioteki cyfrowe
  1. Książki on-line

 PWSZ zapewnia studentom oraz pracownikom zdalny dostęp do zasobów elektronicznych za pomocą usługi VPN (http://biblioteka.pwsz.raciborz.edu.pl/zdalny-dostep-do-e-zasobow-spoza-sieci-pwsz-w-raciborzu/ ). Dzięki temu Czytelnicy uzyskają dostęp do baz Ibuk Libra, Legalis Administracja, Ebsco, Science Direct, Springer Link, Wiley Online Library. Dostęp ten jest możliwy ze strony internetowej biblioteki http://biblioteka.pwsz.raciborz.edu.pl/  

Osoby zainteresowane uruchomieniem zdalnego dostępu do zbiorów elektronicznych proszone są wypełnienie formularza rejestracyjnego (http://biblioteka.pwsz.raciborz.edu.pl/wp-content/uploads/2019/12/Formularz-rejestracyjny-us%C5%82ugi-zdalnego-dost%C4%99pu-poprzez-VPN-do-%C5%BAr%C3%B3de%C5%82-elektronicznych.pdf) oraz przesłanie formularza na skrzynkę e-mailową biblioteka@pwsz.raciborz.edu.pl