Życie studenckie

„WIDOK Z BLISKA” o. Adama Rokosza OP

Ikonokody - wizje św. Jana

O wydarzeniu

Dyrekcja Fundacji Starego Opactwa w Rudach
zaprasza na wystawę fotografii pt. „WIDOK Z BLISKA” o. Adama Rokosza OP

Galeria Sztuki
wystawa:
18.10 – 22.12.2024
spotkanie autorskie:
piątek, 15 listopada 2024, godz. 18:15

O wystawie

Twórczość o. Adama Rokosza OP to głębokie, refleksyjne spojrzenie na świat i człowieka, w którym duchowość i sztuka przenikają się, tworząc unikalną harmonię. Jego prace ukazują rzeczywistość w sposób intymny, często prowokujący widza do głębszej refleksji nad sobą i otaczającym światem. Wystawa „WIDOK Z BLISKA” stanowi okazję, by zbliżyć się do tajemnic codziennych momentów, które w ujęciu artysty nabierają transcendentalnego wymiaru. Fotografie o. Adama oferują widzom możliwość uczestniczenia w dialogu między światłem, cieniem, przestrzenią i czasem. Każde zdjęcie to zaproszenie do „spotkania” – nie tylko z obrazem, ale przede wszystkim z sobą samym.

O. Adam Rokosz OP, inicjator i aktywny członek Studenckiego Koła Naukowego Fotografii Artystycznej FOTON przez 20 lat, jest absolwentem Uniwersytetu w Ratyzbonie, gdzie studiował muzykologię i zarządzanie informacją, a także Uniwersytetu Wiedeńskiego, gdzie ukończył teologię i filozofię.

Serdecznie zapraszamy do wspólnej podróży przez kadry, które ożywiają to, co niewidzialne, i pozwalają na nowo spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość.

dr Grzegorz Tomasiak

O autorze wystawy

o. Adam Rokosz OP – urodzony w 1984 roku w Raciborzu (Górny Śląsk, Polska), wstąpił do Zakonu Kaznodziejskiego w 2009 roku. Obecnie mieszka w klasztorze oo. Dominikanów w Berlinie. Jako laureat konkursów, przeglądów i konfrontacji fotograficznych – często nagradzany pierwszymi nagrodami. Fotografik-samouk wystawiał swoje prace m.in. w Rzymie, Wiedniu, Berlinie, Opawie, Białymstoku, Bytomiu, Głubczycach, Katowicach, Raciborzu, Rybniku, Kluczborku i Opolu. Zaproszenia na międzynarodowe warsztaty, plenery i festiwale fotograficzne dotarły do niego z Cypru, Włoch, Niemiec, Czech i Polski. Jest również jednym z członków-założycieli Studenckiego Koła Naukowego Fotografii Artystycznej FOTON działającego przy Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu.

Polskie tłumaczenie wstępu do katalogu „Der Nahe Blick”.

Szanowni Państwo! „Widok z bliska – pięć miejsc, jedna wystawa” – taki tytuł – jeśli nie obiecujący, to przynajmniej godny uwagi – widniał na plakacie zapraszającym na wystawę fotograficzną, której eksponaty znajdziecie Państwo wydrukowane w tym numerze. Chciałbym podziękować artyście, mojemu współbratu o. Adamowi Rokoszowi OP, który mógł już zaprezentować swoje prace szerszej publiczności w innych miejscach w kraju i za granicą.

Filozof religii Romano Guardini – nie nieznany tutaj w Berlinie – opublikował swoją pierwszą książkę w 1907 roku na temat wierszy i listów napisanych przez renesansowego mistrza Michała Anioła Buonarrotiego. W swoich komentarzach zbiera kilka podstawowych myśli na temat sztuki, dzieł sztuki i artysty. Chciałbym przedstawić Państwu jedną z tych myśli. Guardini pisze: „Nie znam lepszej definicji słowa sztuka niż ta: Sztuka – to istota ludzka”. 

I to nie tylko w odniesieniu do tego, co jest przedstawione, nie tylko do artysty, który za tym stoi, ale przede wszystkim do widza, czyli nas. Ponieważ kiedy zbliżamy się do dzieła sztuki, dochodzi do spotkania; nie „przypadkowo” natrafiamy na dzieło. Rozumiemy dzieło sztuki naszymi zmysłami, a co więcej, rozumiemy również siebie. W ten sposób jako widzowie, stajemy się kreatywnymi ludźmi. Obraz staje się przyjacielem, dzieło sztuki staje się „tobą”. Nie tylko na nie patrzymy, ale też pozwalamy mu patrzeć na nas. A to spotkanie prowadzi – według Guardiniego – do natychmiastowego poczucia, że można „zacząć od nowa” – i do chęci zrobienia tego „we właściwy sposób”.


Urodziliśmy się, by widzieć i nakazano nam patrzeć. Jesteśmy częścią oświecającego procesu, w naszym patrzeniu i tworzeniu, procesu, który chwyta i porusza naszą istotę.

Mając to na uwadze, życzę ci – ponownie używając słów Guardiniego – „bystrości oka, siły umysłu i żywotności serca”. Nie ma lepszej definicji dla słowa sztuka niż ta: Sztuka – to człowiek. I chciałbym dodać słowa Ireneusza z Lyonu, które brzmią: „Chwałą Boga jest żyjący człowiek, życiem człowieka jest wizja Boga”. To jest sztuka.


Dziękuję ci, drogi ojcze Adamie, za twoją pracę. Dziękuję wszystkim za wejście w ten twórczy proces stawania się oświeconymi ludźmi poprzez oglądanie fotografii w tym numerze – dzisiaj, ale z pewnością nie tylko dzisiaj.

Ojciec Michael M. Dillmann OP
Proboszcz parafii św. Elżbiety,
Przeor klasztoru oo. Dominikanów w Berlinie
(fragment powitania na otwarcie wystawy, kwiecień 2023)

Wystawa czynna do 22 grudnia 2024 r.
Zwiedzanie: wtorek – niedziela godz. 12:00-17:00
wtorek – wstęp wolny

Galeria Sztuki w Starym Opactwie w Rudach (wejście przez dziedziniec)
ul. Cysterska 4, 47-430 Rudy

Kurator wystawy
dr Grzegorz Tomasiak

Zwiedzanie: wtorek-niedziela godz. 12:00-17:00 wtorek – wstęp wolny Galeria Sztuki w Starym Opactwie w Rudach (wejście przez dziedziniec) ul. Cysterska 4, 47-430 Rudy     

Lokalizacja

Galeria Sztuki w Starym Opactwie w Rudach (wejście przez dziedziniec)

ul. Cysterska 4, 47-430 Rudy