dr hab. Ivana Dobrotová, prof. Uczelni

Absolwentka filologii polskiej i rosyjskiej Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu, rozprawę doktorską obroniła na Uniwersytecie Palackiego. Habilitację uzyskała na podstawie monografii habilitacyjnej „Językowy obraz świata w polskiej reklamie”. Uzyskała tytuł docenta ze specjalizacją Porównawcza filologia słowiańska. Specjalista w zakresie gramatyki kontrastywnej języka polskiego i czeskiego, kultury języka polskiego i czeskiego, języka mediów i przekładu specjalistycznego. W swoich badaniach zajmuje się m.in. analizą tekstów publicystycznych pod kątem badania obrazów medialnych Polski w czeskich mediach, zajmuje się mediolingwistyką. Kierownik 3 projektów unijnych z programu Operacyjnego współpracy transgranicznej PL-CZ, w tym projektu flagowego z nazwą Zwiększanie kompetencji językowej przyszłych absolwentów na transgranicznym rynku pracy (2017-2021). Przewodnicząca Komisji Nauk Humanistycznych Polsko-czeskiego Towarzystwa Naukowego, członek rady naukowej studiów doktoranckich Porównawcza filologia słowiańska na Uniwersytecie Palackiego w Ołomuńcu, członek rady naukowej Język polski na Uniwersytecie Ostrawskim, członek rady redakcyjnej Poznańskich Spotkań Językoznawczych. Od roku 1997 tłumacz przysięgły języka polskiego ze specjalizacja na język prawa.