dr Beata Fedyn, prof. Uczelni

Doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, absolwentka Akademii Medycznej we Wrocławiu, Studiów Podyplomowych na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego (logopeda dyplomowany), Studiów Doktoranckich na Wydziale Historyczno-Pedagogicznym Uniwersytetu Opolskiego.

Dorobek naukowy – w swej pracy naukowej koncentruje się na problematyce pogranicza natury i kultury – pedagogiki zdrowia, pedagogiki społecznej, gerontopedagogiki. Autorka monografii z zakresu skuteczności szkolnego procesu edukacji zdrowotnej, współautorka monografii wydanej za granicą, redaktor naukowy trzech zbiorowych prac zwartych, recenzowała dwie prace naukowe. Autorka ponad 50 publikacji zagranicznych i krajowych dotyczących zagadnień zdrowia dzieci, młodzieży, nauczycieli, osób starszych, wychowania zdrowotnego, zagadnień edukacji zdrowotnej w szkole podstawowej, gotowości zawodowej nauczycieli, a także problematyki z zakresu profilaktyki logopedycznej. Brała czynny udział w 47 konferencjach zagranicznych, międzynarodowych i ogólnopolskich oraz w ponad 20 seminariach i konferencjach szkoleniowych. Odbyła dwukrotnie staż naukowy na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu. W ramach współpracy z Wydziałem Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu brała udział w międzynarodowych badaniach pozytywnych wskaźników zdrowia dzieci w młodszym wieku szkolnym. Prowadziła także dwukrotnie wykłady zagraniczne w ramach programu mobilności edukacyjnej Erasmus+. Legitymuje się 24 cytowaniami w publikacjach zagranicznych i krajowych. Współorganizator oraz członek komitetu naukowego licznych konferencji naukowych. Członek Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego Oddział w Raciborzu.

Udział w realizacji projektów naukowych i edukacyjnych – manager międzynarodowego projektu „Inspire school education by Non – formal Learning” w ramach Programu Commenius i LLL, autorstwo i realizacja Międzynarodowego Projektu „Na pograniczach edukacji” w ramach Funduszu Mikroprojektów Interreg 3A Czechy – Polska, koordynator w zespole realizującym Projekt EFS „Modelowy program praktyk podnoszący jakość kształcenia studentów przygotowywanych do wykonywania zawodu nauczyciela w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu”, ekspert ds. audytu projektu „Program praktyk zawodowych w państwowych wyższych szkołach zawodowych”.

Doświadczenie dydaktyczne i organizacyjne w szkole wyższej – ponad 15 letnie doświadczenie w prowadzeniu wykładów, ćwiczeń, seminariów i warsztatów w ramach kształcenia pedagogów i nauczycieli na kierunku pedagogika, wychowanie fizyczne i filologia. Promocja ponad 150 prac licencjackich. Promotor pracy dyplomowej, która zdobyła nagrodę Rektora PWSZ w Raciborzu za najlepszą pracę z pedagogiki. Autora wniosku w sprawie nadania praw do prowadzenia kształcenia na kierunku pedagogika i pielęgniarstwo w PWSZ w Raciborzu. Autorka koncepcji kształcenia oraz programu kształcenia dla specjalności pedagogika socjalna, terapia psychopedagogiczna, logopedia szkolna z terapia pedagogiczną. Kierownik studiów podyplomowych z zakresu socjoterapii. Dyrektor i wicedyrektor Instytutu Studiów Edukacyjnych (i Sztuki w latach 2014-2017) PWSZ w Raciborzu w latach 2003-2017. Senator Senatu PWSZ w Raciborzu (kadencja 2004-2007, 2011-2015, lata 2015-2017).

Doświadczenie zawodowe zdobyte poza uczelnią wyższą – stopień awansu zawodowego – nauczyciel mianowany, 10 lat stażu pracy na stanowisku nauczyciela w Kolegium Nauczycielskim w Raciborzu oraz kilkuletnie doświadczenie w szkolnictwie medycznym. Doświadczenie zawodowe w zakresie profilaktyki i terapii logopedycznej zdobyte w ramach pracy w poradni logopedycznej, żłobku, przedszkolu, szkole podstawowej oraz ośrodku dla dzieci niepełnosprawnych. Obecnie również czynny zawodowo nauczyciel – logopeda.

Nagrody i wyróżnienia – pięciokrotnie nagrodzona nagrodą Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu za wzorową pracy dydaktyczną i osiągnięcia organizacyjne na rzecz Uczelni.