dr hab. Kazimierz Frączek, prof. Uczelni

kierunek Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych

Zawód | malarz, pedagog
Data i miejsce urodzenia | 28.03.1965 r., Głubczyce, woj. opolskie
Działalność artystyczna |
malarstwo: malarstwo olejne, grafika, gwasz, witraż [tech. Tiffani], mozaika;
architektura: formy architektoniczno-rzeźbiarskie, architektura sakralna;
grafika projektowa: identyfikacja wizualna, książki, typografia, ilustracja książkowa;
arteterapia: działania ruchowo-sceniczne dla osób z zaburzeniami psychosomatycznymi, działania rytmiczno-plastyczne dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych;
działalność muzyczna
Stan cywilny | żonaty | siedmioro dzieci
Wykształcenie |
1985
 | Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu
1990 | Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, wydział malarstwa, dyplom magistra sztuk na wydziale malarstwa ASP w Krakowie, pod kierunkiem prof. S. Rodzińskiego i prof. Z. Grzywacza
2006 | Tytuł doktora sztuki w dyscyplinie sztuk pięknych, ASP w Krakowie, pod kierunkiem prof. S. Rodzińskiego; tytuł rozprawy doktorskiej: „Między Absolutem a względnością”
2013
| Tytuł doktora habilitowanego sztuki w dyscyplinie sztuki, ASP Katowicach; tytuł rozprawy habilitacyjnej: „Meditatio Mortis – Człowiek w przestrzeni odwróconej”

Dydaktyka w Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu:
Rysunek, Malarstwo, Techniki i technologie malarskie, Liternictwo z Typografią, Kształtowanie obrazu cyfrowego, DTP – przygotowanie do druku, Projektowanie graficzne, Psychologia widzenia.

Nagrody:
| nagroda Prezydenta Miasta Raciborza za osiągnięcia w dziedzinie kultury
2019 | nagroda Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
– odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”
2023 | nagroda Ministra Sprawiedliwości
– brązowa odznaka „Za zasługi dla więziennictwa”

Twórczość Kazimierza Frączka koncentruje się wokół aspektu religijnego. Ostatnie prace artysty powiązane są z przestrzenią architektoniczną czego przykładem może być projekt i realizacja pomnika Żołnierzy Niezłomnych w Raciborzu. Twórca architektury sakralnej, łączący projekty sztuki użytkowej z elementami wystroju. Kaplica Męczenników Franciszkańskich w Szkodrze w Albanii to przykład realizacji, w której artysta zaprojektował i wykonał ołtarz z tryptykiem malarskim, witraże, ławy, sedilia.
Kazimierz Frączek jest twórcą wielu projektów z dziedziny grafiki użytkowej, specjalizując się w projektowaniu publikacji, książek; jest twórcą kilku tysięcy ilustracji do serii encyklopedii o zwierzętach.
Od kilku lat mieszka wraz z rodziną w Albanii. Prowadzi tam działalność misyjną wśród katolickiej i muzułmańskiej społeczności. Nie tylko pełni posługę̨ misyjną, ale również̇ realizuje wiele projektów dla tamtejszych chrześcijan.