dr inż. arch. Henryk Zubel, prof. Uczelni

kierunek Architektura

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach (1978), mgr sztuki – absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (1984) MA Berlage Institute – absolwent studiów podyplomowych w Berlage Institute w Amsterdamie (1993).

Nauczyciel akademicki na wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Katedrze Projektowania Architektonicznego w latach 1989-2015. Promotor ok. 40 prac dyplomowych magisterskich i inżynierskich na tym wydziale. Od 2014 nauczyciel akademicki na kierunku Architektura w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu (obecnie: Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu).

Od 1988 r. współwłaściciel ( wraz z arch. Andrzejem Dudą ) biura architektonicznego Inarko w Gliwicach. W zespole autorskim z A. Dudą laureat ok. 70 nagród i wyróżnień w konkursach architektonicznych w kraju i za granicą oraz za twórczość architektoniczną, w tym za zrealizowane obiekty m.in.: Nagroda Roku SARP 1991 za budynek ZUS w Tarnowskich Górach oraz Honorowa Nagroda Roku SARP 1998 za budynek ZUS w Zabrzu. W 2011 r. Laureat wraz z A. Dudą Medalu im. Prof. Zygmunta Majerskiego, który ustanowiła Rada Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej „dla uhonorowania osób, które swoją działalnością twórczą, naukową, publicystyczną lub organizacyjną zasłużyły się dla tworzenia, bądź promocji architektury i urbanistyki regionu górnośląskiego”.

W latach 2002-2012 członek Rady Krajowej Izby Architektów RP, od 2013 Wice – przewodniczący Rady Śląskiej Izby Architektów RP. Od 1978 członek Stowarzyszenia Architektów Polskich o/ Katowice, Członek Kolegium Sędziów Konkursowych SARP.

W pracy naukowej, zainteresowania ukierunkowane są na problematykę: metodologia procesu projektowania, metodyka nauczania projektowania architektonicznego, teoria architektury, dziedzictwo kulturowe Śląska, rewitalizacja zdegradowanych przestrzeni, zagospodarowanie obiektów poprzemysłowych. Hobby: żeglarstwo, historia Śląska, ikony.