dr inż. arch. Jarosław Figaszewski

Zastępca Dyrektora Instytutu Architektury

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, w latach 1993-2014 pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach, obecnie zastępca dyrektora Instytutu Architektury ANS w Raciborzu. Odpowiada za ofertę programową dotyczącą transferu i upowszechnienia wiedzy praktycznej z zakresu energetyki odnawialnej i projektowania zrównoważonego. Specjalizuje się w informacji wizualnej dotyczącej procesów energetycznych w obiektach. Stworzył i prowadzi zajęcia w tym zakresie w ramach bloku przedmiotów związanych z projektowaniem zrównoważonym. Od ponad 25 lat działa na rzecz propagowania – na wszystkich szczeblach edukacji – energooszczędności i ekologii w skali architektonicznej i urbanistycznej. Autor ponad 30. publikacji. Współautor monografii pt. „Projektowanie obiektów motoryzacyjnych” (ISBN 978-83-7335-498-2, Gliwice 2008; ISBN 978-83-7335-691-7, Gliwice 2010), wyróżnionej przez Ministra Infrastruktury w 2009 roku, a także dwutomowej monografii „Architektura energoaktywna po 2021” (praca zbiorowa pod red. A.Bać, ISBN 978-83-7493-127-4, Wrocław 2020).

Uczestnik Międzynarodowych Warsztatów Waloryzacji w Dolnym Kubinie w 1998 roku – udział w pracach nad założeniami polityki ekologicznej Górnego Śląska, opublikowanymi przez Sejmik Województwa Śląskiego w 1999 roku. Uczestnik prac komitetu organizacyjnego Międzynarodowej Konferencji Naukowej ULAR „Odnowa Krajobrazu Miejskiego” w latach 2005-07. Współpraca z SARP i OBEC Architektu Ostrava przy organizacji Międzynarodowych Warsztatów Architektonicznych Česky Tĕšin / Cieszyn w latach 2002-03. Uczestnik warsztatów Case Study LEED, BREEAM w Warszawie w 2012 roku (certyfikat LEED 101: Green Building Basics & LEED), a także szkolenia z zakresu budownictwa pasywnego (CEPHD Certified European Passive House Designer – Warszawa 2019). Udział w organizacji studiów magisterskich uzupełniających zaocznych na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. Promotor i recenzent kilkudziesięciu prac dyplomowych magisterskich. Liczne nagrody I, II i III st. Rektora Politechniki Śląskiej i Rektora PWSZ w Raciborzu za działalność dydaktyczną, naukową i organizacyjną, odznaczenia: Brązowy Krzyż Zasługi, Zasłużony dla Politechniki Śląskiej.