dr inż. arch. Joanna Sokołowska-Moskwiak, prof. Uczelni

Dyrektor Instytutu Architektury

Absolwentka Wydziału Architektury, Politechniki Śląskiej w Gliwicach 1990r.

W latach 1991-1992 stypendium w Seton Hall University w South Orange USA, 1993 kursy podyplomowych w Holandii w Faculty of Technology of the Groningen State Polytechnic The Netherlands. 1994 Studia Podyplomowe z Konserwacji Zabytków Architektury i Urbanistyki Praca doktorska pt. „Waloryzacja obiektów powierzchniowych kopalń – próba systematyki zasad i możliwości kwalifikacji do ochrony.” – Wydział Architektury, Politechnika Śląska w Gliwicach 1999 r.

Głównym obszarem badawczym i zainteresowań profesjonalnych są zagadnienia historii i teorii architektury, konserwacji zabytków w tym szczególnie ochrony tożsamości kulturowej i przekształceń terenów i obiektów zdegradowanych. Organizatorka licznych projektów edukacyjnych, warsztatów i inicjatyw dotyczących kreacji przestrzeni publicznych poprzez architekturę oraz działań w zakresie promocji.

Uczestnik wielu krajowych i zagranicznych konferencji naukowych, warsztatów i programów poświęconych problematyce ochrony tożsamości i dziedzictwa kulturowego.

Kierownik projektu badawczego i autorka książki „Idea “miasta ogrodu” w realiach miast górnośląskich” ISBN 978-83-7335-789-1 (2011), oraz kilkudziesięciu opracowań w czasopismach i monografiach krajowych i zagranicznych. Autorka szeregu opracowań studialnych i koncepcyjnych, organizator wystaw warsztatów poświęconych problematyce przekształceń terenów i obiektów poprzemysłowych oraz ochrony dziedzictwa kulturowego. Członek Komisji Urbanistyki i Architektury PAN o/Katowice, oraz TICCICH międzynarodowej organizacji wspierającej ochronę dziedzictwa architektury przemysłowej sekcja polska.

Od 2003 r. współpraca z fundacją ‘‘Pro Futuro” i jednostkami samorządowymi (Zabrze, Katowice) w grupie eksperckiej na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego Śląska i turystyki poprzemysłowej współautor przy tworzeniu Szlaku Zabytków Techniki – „GO-SILESIA” – INDUSTRIADA.

2005 Grant autorski na indywidualną pracę naukową Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wyróżnienie Ministra Infrastruktury w konkursie na prace dyplomowe, doktorskie, habilitacyjne i publikacje w 2007 r. za promotorstwo pracy magisterskiej.

Zainteresowania: sport i muzyka. v-ce Mistrzynią Polski Architektów w tenisie ziemnym oraz medalistka Mistrzostw Polski Architektów w narciarstwie alpejskim w sezonie 2011/2012.

Mama dwójki dzieci Michała i Marysi.