mgr inż. arch. Maciej Sołtysik

Absolwent Politechniki Opolskiej oraz Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Głównym obszarem badawczym i zainteresowań profesjonalnych są zagadnienia urbanistyki i planowania przestrzennego. Autor publikacji o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Zaangażowany w prace naukowo-badawcze i projekty interdyscyplinarne dotyczące zarządzania rozwojem przestrzennym. Współpracuje w charakterze projektanta z samorządami na rzecz rewitalizacji przestrzeni publicznych i podniesienia jakości terenów zdegradowanych. Posiada kompetencje do sporządzania analiz urbanistycznych, koordynacji międzybranżowej wraz z administracyjno-prawnym prowadzeniem projektu oraz doświadczenie zawodowe jako czynnego architekta, w zakresie sporządzania projektów koncepcyjnych, budowlanych oraz wykonawczych wraz z materiałami marketingowymi, które wykorzystuje w dydaktyce.

Wybrane aktywności:

• LOOKING FOR GREEN URBAN SPACE. GREEN AND BLUE INFRASTRUCTURE AS A RESPONSE TO CLIMATE CHANGE – 27.06.2022 – prezentacja w World Urban Forum – Eleventh WUF 11 – session, Katowice, Polska,
  • Międzynarodowa konferencja – WORLD MULTIDISCIPLINARY SYMPOSIUM (WMCAUS 2020) PRAGA – wystąpienie oraz publikacja artykułu pt. „Modelowe rozwiązanie przekształceń terenów poprzemysłowych w nowoczesne dzielnice”, Praga, Czechy,
  • ERASMUS + STM – International University of Sarajevo, Sarajewo, Bośnia i Hercegowina.

Udział w pracach naukowo badawczych:

• „Wariantowa koncepcja zagospodarowania terenów położonych w Bielsku – Białej pomiędzy ulicami: 3 Maja/Zamkową, Wałową, Mostową, Cynarską, Placem Wojska Polskiego oraz ulicami: Ratuszową, Wzgórze”, wykonanej przez Politechnikę Śląską dla CAVATINA GW Sp. z o.o.,
  • Udział w projekcie UNI-CLILiG na temat „Nowa przestrzeń miejska dla Tychów” we współpracy z Goethe Institut,
  • Udział w pracy naukowo badawczej polegającej na opracowaniu „Koncepcji urbanistycznej dla obszaru w rejonie al. Marszałka Piłsudskiego oraz ul. Uczniowskiej i Tischnera w Tychach”, będącej przedmiotem współpracy Gminy Miasta Tychy i Politechniki Śląskiej.

Konkursy:

• Koncepcja zagospodarowania terenów kampusu uczelni – PWSZ w Raciborzu 2022,
  • „Zielone płuca Ostroga” – projekt koncepcyjny budżetu obywatelskiego dla miasta Raciborza 2022.

Nagrody:

• Nagroda w konkursie na najlepszą koncepcję rewaloryzacji urbanistycznej kwartału w Zabrzu, przygotowaną w ramach pracy naukowo-badawczej pt.: „Interdyscyplinarne zarządzanie rozwojem przestrzennym – wypracowanie koncepcji zagospodarowania i wdrożenia rewitalizacji kwartału w centrum miasta Zabrze pomiędzy ul. Wolności, ul. Dworcową, pl. Dworcowym”,
  • Nagroda roku 2018 w uczelnianym konkursie na najlepszą prace dyplomowe i kursowe z zakresu urbanistyki, gospodarki przestrzennej i zrównoważonego rozwoju za pracę „Koncepcja rewaloryzacji urbanistycznej kwartału w Zabrzu”. Towarzystwa Urbanistów Polskich oddział w Katowicach.

Nagrody uzyskane przez studentów:

• Nominacja za pracę kursową „Rewaloryzacja osiedla przy ul. Katowickiej w Raciborzu” w XXXII edycji konkursu na najlepsze prace dyplomowe z zakresu urbanistyki gospodarki przestrzennej i zrównoważonego rozwoju Towarzystwa Urbanistów Polskich oddział Śląsk 2020/2021,
  • Wyróżnienie roku za najlepszą pracę kursową w konkursie Śląskiego oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich na najlepszą pracę dyplomową oraz kursową 2021/2022.