Aktualności

AktualnościInstytut Architektury

Architektura PWSZ odnosi międzynarodowy sukces!

id000450

Architektura PWSZ odnosi międzynarodowy sukces!

Pomimo, że Architektura  w Raciborzu istnieje dopiero od 4 lat to zdołaliśmy już przywyknąć do pojawiających się cyklicznie informacji o sukcesach raciborskich Architektów.

IN/OUT SIDE to zwycięski projekt studentek Architektury z PWSZ w Raciborzu, a autorski zespół w składzie:

Anna Sieńko, Dagmara Romaniak i Dominika Nikiel wygrał drugą nagrodę w prestiżowym międzynarodowym konkursie architektonicznym kolejny raz wyraźnie plasując raciborską Architekturę w czołówce ośrodków akademickich w Polsce.  Poza naszymi studentkami z PWSZ tylko jedna praca z Polski z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej zakwalifikowała się do ścisłego finału.

Zapraszamy do zapoznania się z nagrodzonymi pracami pod podanym linkiem

http://www.if-ideasforward.com/#!results-24h-9th-edition/za6ve

Rok 2015 Instytut Architektury PWSZ w Raciborzu zakończył udziałem studentów tego kierunku w  międzynarodowym konkursie architektonicznym trwającym nieprzerwanie 24 godziny zatytułowany 24H, którego tematem przewodnim tym razem była Syria. Organizatorzy na godzinę przed startem doprecyzowali temat swoistych architektonicznych zawodów podając hasło „Tower for refu ges”  i tym samym postawili uczestników przed problemem zmierzenia sie z ciągłym napływem uchodźców uciekających przed wojną, do unijnych krajów, oczekując tym samym nieszablonowego myślenia na temat zagadnienia wieży jako symbolu potęgi i elity.

Autorki nagrodzonej pracy panie: Anna Sieńko, Dagmara Romaniak i Dominika Nikiel, tak uzasadniły swoją ideę i koncepcję projektową:

-Forma, która ograniczała wolność, stawała się dominująca w ładzie przestrzennym miasta. Zamknięte osiedla tworzone dla tych, którzy potrzebują pomocy mają negatywny wpływ na warunki życia zarówno uchodźców, jak i lokalnych mieszkańców. Koncepcja projektu IN/OUT SIDE zakłada stworzenie miejsca integracji, które byłoby symbolem przenikania się różnych kultur społecznych. Umożliwienie uchodźcom przekroczenia granic wiąże się z obowiązkiem zapewnienia im odpowiednich warunków życia. Ważnym aspektem w tym zadaniu było uzyskanie równowagi między dwoma światami w sferach : religijnych, kulturalnych oraz społecznych. Rozwiązaniem okazało się odwrócenie symboliki wieży i stworzenie ostoi dla społeczeństw zdominowanych przez strach i niepewność. Nasze podejście porusza kwestie integracji społecznej oraz czynników kulturowych. Wyciągnięcie funkcji mieszkalnej poza formę zamkniętej wieży umożliwi bliższe spotkanie dwóch zupełnie różnych kultur. Uchodźcy jako goście będą mieli możliwość zagłębienia się i odnalezienia w nowym środowisku lub pozostania we własnym wolnym i chronionym obszarze. Wieża staje się łącznikiem międzykulturowym. Funkcja targów na poziomie terenu zachęca nasze społeczeństwo do integracji, daje możliwość poznania, akceptacji oraz uczestnictwa w życiu nowych obywateli. Lokalizacja „nie wieży” jest nieokreślona, można ją osadzić w dowolnej przestrzeni tkanki miejskiej, gdzie poziom budynków jest niewiele wyższy, aby nie zdominować otaczającej przestrzeni. Ponadto liczba przyjmowanych uchodźców zależeć będzie od powierzchni terenu, ilość mieszkań oraz wielkość obiektu jest wprost proporcjonalna do wielkości miast – im większe miasto i wyższa linia zabudowy tym większy obiekt.

W najbliższym czasie na stronie internetowej konkursu 24H opublikowane zostaną opinie organizatorów. Z niecierpliwością oczekujemy na komentarze jury na temat naszego i innych zwycięskich projektów.