Aktualności

AktualnościInstytut Studiów Edukacyjnych

Akcja charytatywna „Mikołaj w szpitalu”

shop-book-the-five-invitations

Akcja charytatywna „Mikołaj w szpitalu”

Dnia 6 grudnia bieżącego roku w Szpitalu Rejonowym im. dr J. Rostka w Raciborzu odbyła się po raz kolejny akcja „Mikołajki”. Tę niespodziankę przygotowała liczna grupa studentów naszej uczelni i nie tylko.

Osoby zaangażowane to studenci wielu kierunków: I i III rok Edukacji elementarnej, I i II  rok Pedagogiki resocjalizacyjnej, II rok Logopedii szkolnej z terapią pedagogiczną. Akcja odbyła się we współpracy z Raciborskim Oddziałem Fundacji „Dr Clown” oraz młodzieżą z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bieńkowicach. Odwiedziliśmy pacjentów przebywających w  jedenastu oddziałach  szpitalnych.

Śpiew kolęd, kilkadziesiąt małych dzwoneczków, piękne stroje wolontariuszy, dźwięk licznych instrumentów, wywołały uśmiech i radość pacjentów. Wzruszenie towarzyszyło również studentom, którzy tak relacjonują mikołajkowe spotkanie z chorymi:

„W tym roku po raz drugi mogłam uczestniczyć w tym wspaniałym wydarzeniu jakim były odwiedziny świętego  Mikołaja w szpitalu. W strojach aniołów, z Mikołajem i  reniferami weszliśmy w mikołajkowy poranek na oddziały szpitala. Celem było obdarowanie pacjentów drobnymi upominkami i wprowadzenie ich w atmosferę zbliżających się świąt. Uśmiech drugiego człowieka i łzy wzruszenia były dla mnie niesamowitym doświadczeniem. Takie chwile uświadamiają nam, że aby sprawić komuś radość wystarczy bardzo niewiele. Proste gesty są najpiękniejsze, ponieważ płyną prosto z serca i niewiele kosztują. Myślę, że pacjenci szpitala tak jak ja na długo zapamiętają tak wesołe i głośne odwiedziny Świętego Mikołaja!”

studentka III roku Edukacji  elementarnej


„Akcja „ Mikołaj w szpitalu” to cudowne przedsięwzięcie, które dostarcza pacjentom  na oddziałach wiele radości i uśmiechu. To prawdziwy zaszczyt brać w niej udział, ponieważ można przekazać choć odrobinę pogody ducha, optymizmu, pozytywnego myślenia i  zobaczyć to w drugim człowieku. Były to chwile pełne wzruszeń, a pacjenci choć na moment mogli zapomnieć o swoich problemach zdrowotnych. Wokół nas wyczuwało się  magię nadchodzących Świąt. Oby takich akcji było jak najwięcej!”

studentka III roku Edukacji  elementarnej
Dokumentacja fotograficzna tego wydarzenia powstała dzięki uprzejmości  osób należących do Studenckiego Koła Naukowego Fotografii Artystycznej „FOTON”.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tych wyjątkowych odwiedzin pacjentów  w raciborskim szpitalu pragniemy gorąco podziękować. Bez waszego entuzjazmu i spontaniczności nie dało by się zrealizować tak pięknej akcji.

mgr Zofia Jędorowicz, mgr Beata Gawłowska, mgr Magdalena Liszka