AktualnościInstytut Neofilologii

Studenci Filologii Germańskiej już w listopadzie poczuli w Wiedniu magię Świąt Bożego Narodzenia

Studenci Filologii Germańskiej PWSZ w Raciborzu w Wiedniu

[et_pb_section bb_built=”1″][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”3.0.83″]

Zapachy bożonarodzeniowych wypieków oraz gorącego ponczu sprawiają, że  w powietrzu czuje się przedświąteczną atmosferę. Od połowy listopada do Bożego Narodzenia, najpiękniejsze wiedeńskie place przemienią się w czarujące jarmarki bożonarodzeniowe.

Dzięki inicjatywie Pani dr Estery Jasita, mogliśmy się na własne oczy o tym przekonać.

To właśnie w sobotę, 18 listopada 2017r. mieliśmy niewątpliwą przyjemność obserwować oficjalne otwarcie Wiedeńskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego na Placu Ratuszowym wraz z uroczystym, o godzinie 17.30 zapaleniem światełek na olbrzymiej choince ustawionej przed Ratuszem. Przy wejściu na Plac Ratuszowy przywitała nas  ustawiona, kilkumetrowa brama w kształcie łuku ze świeczkami. Niemal 150 stoisk na tym tradycyjnym jarmarku bożonarodzeniowym oferuje prezenty świąteczne, ozdoby choinkowe, wyroby rzemiosła artystycznego, wyśmienite pyszności, słodycze i rozgrzewające napoje. Drzewa w parku ratuszowym i wzdłuż ulicy Ringstrasse mienią się świątecznym blaskiem. Otwarte zostały dwie duże ślizgawki, zaś parkowe ścieżki zamieniły się w szlaki dla łyżwiarzy. W obszarze dla dzieci ustawiona została karuzela, renifery ciągną sanie, a przepiękne instalacje świetlne w parku inspirowane są motywami z bożonarodzeniowych opowiadań dla dzieci.

Zanim jednak dotarliśmy na Plac Ratuszowy, obowiązkowo musieliśmy zwiedzić piękny Pałac Schönbrunn. Na dziedzińcu mieliśmy już przedsmak jarmarku kulturalno-bożonarodzeniowego, to romantyzm z imperialnym tłem, który po Bożym Narodzeniu zamienia się w Jarmark Noworoczny. Na tym nastrojowym jarmarku można znaleźć produkty tradycyjnego rzemiosła, ręcznie wykonane ozdoby bożonarodzeniowe, wysłuchać świątecznych koncertów i bogatego programu dla dzieci połączonego z warsztatami bożonarodzeniowymi.

Przechodząc spacerem ze stacji metra Karlsplatz na Plac Ratuszowy, mogliśmy podziwiać piękno architektury i zabytki Wiednia w świątecznej odsłonie. Nad stroną merytoryczną wyjazdu czuwali obecni z nami wykładowcy Pan Prorektor dr Paweł Strózik oraz Pani mgr Ewelina Uriasz.

Mamy nadzieję, na kolejne tak ciekawe i przyjemne lekcje kulturo –  i realioznawstwa krajów niemieckojęzycznych.

Studenci Filologii Germańskiej PWSZ w Raciborzu w Wiedniu

Studenci Filologii Germańskiej PWSZ w Raciborzu