Aktualności

AktualnościInstytut Studiów Edukacyjnych

Gdzie na studia? Kandydaci na kierunek pedagogika z wizytą w zakładzie karnym!

Pedagogika resocjalizacyjna PWSZ w Raciborzu

Gdzie na studia? Kandydaci na kierunek pedagogika z wizytą w zakładzie karnym!

[et_pb_section bb_built=”1″][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”3.6″]

Prezentacja specjalności na kierunku: pedagogika zorganizowana w ramach warsztatów dotyczących rozwoju zawodowego „Gdzie na studia?” rozbudziła zainteresowanie maturzystów pedagogiką resocjalizacyjną. Dyrektor Instytutu Studiów Edukacyjnych PWSZ w Raciborzu  dr Gabriela Kryk wyszła zatem naprzeciw pasjom raciborskich uczniów proponując im wizytę studyjną w Zakładzie Karnym w Raciborzu. Organizacji spotkania podjęła się dr Monika Urbanek we współpracy z wychowawcą penitencjarnym kpt. Tomaszem Brzozowskim.

21 czerwca 2018 roku pod Zakładem Karnym w Raciborzu dyrektor ISE dr Gabriela Kryk przywitała grupę pasjonatów resocjalizacji w tym panią pedagog z II Liceum Ogólnokształcącego Ewę Witkowską. Dr Monika Urbanek omówiła podstawowe zasady dotyczące wejścia na teren zakładu: kwestie poruszania się, odzieży, kontaktu wzrokowego, potencjalnych zaczepek oraz konieczności zachowania intymności i godności osadzonych. O 9.00 rano rozpoczęła się procedura wejścia do zakładu karnego, każda osoba została odpowiednio przygotowana i sprawdzona urządzeniem do wykrywania metali. Na teren zakładu nie można wnosić szczególnie: nośników pamięci, telefonów komórkowych, metalowych narzędzi, broni, narkotyków. Wizyta rozpoczęła się od spotkania na dziedzińcu i omówienia sensu i potrzeby oddziaływań resocjalizacyjnych podczas kary pozbawienia wolności. Potem uczestnicy spotkania poznali skomplikowaną i jednocześnie bezwzględną procedurę postępowania w przypadku ucieczki skazanego.  Wchodząc na blok więzienny poczuli klimat jednostki penitencjarnej, zobaczyli centrum dowodzenia funkcjonariuszy służby więziennej i udali się na oddział III.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row _builder_version=”3.6″ background_color=”#0c71c3″][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_button _builder_version=”3.6″ button_text=”ZAPISZ SIĘ NA STUDIA” button_url=”www.rekrutacja.pwszrac.pl” url_new_window=”on” button_alignment=”center” background_layout=”dark” /][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”3.6″]

Cała grupa została umieszczona w wyjątkowej celi: zabezpieczającej. Umieszcza się tam pojedynczo skazanego, który wykazuje specyficzną natychmiastową potrzebę izolacji i zabezpieczenia. Jest urządzona w sposób uniemożliwiający dokonanie osobie w niej umieszczonej samouszkodzenia. Jest to przerażające, ciasne pomieszczenie dźwiękoszczelne, tzw. termos, o bardzo złej sławie wśród osadzonych. Niestety niezbędne w jednostce penitencjarnej. Grupa weszła również do przeciętnej dwuosobowej celi mieszkalnej, aby poznać warunki codziennego pobytu skazanych w zakładzie i uświadomić sobie choć trochę uciążliwość kary pozbawienia wolności.

dr Monika Urbanek z uczestnikami wycieczki
dr Monika Urbanek z uczestnikami wycieczki

W dalszej części wizyty uczestników czekała niespodzianka. Skazani z udziałem przewodnika wychowawcy penitencjarnego kpt. Tomasza Brzozowskiego przygotowali szczególny koncert.  Był on elementem programu przeciwdziałania uzależnieniom: zaprezentowany został wstrząsający seans filmowy na bazie starych kronik filmowych o chorobie alkoholowej, do którego zespół więzienny „Różni” na żywo wykonał fenomenalną autorską ścieżkę dźwiękową. Emocji dostarczył również recital zespołu, który niedawno uzyskał wyróżnienie na przeglądzie piosenki więziennej.

Uczestnicy pełni wrażeń opuścili mury więzienne. Ale to nie koniec kontaktów z Instytutem Studiów Edukacyjnych. Maturzyści, uczniowie i pedagog szkolny zgłosili interesujące propozycje wspólnej pracy resocjalizacyjnej w przyszłym roku akademickim  i szkolnym – 2018/2019.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row _builder_version=”3.6″ background_color=”#0c71c3″][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_button _builder_version=”3.6″ button_text=”Pedagogika resocjalizacyjna – kliknij i zapisz się!” button_url=”www.rekrutacja.pwszrac.pl” url_new_window=”on” button_alignment=”center” background_layout=”dark” /][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]