Aktualności

AktualnościEdukacja Artystyczna

FOTON W HOŁDZIE ZIEMI, czyli e-wystawa fotografii z okazji Światowego Dnia Matki Ziemi

FOTON W HOŁDZIE ZIEMI, czyli e-wystawa fotografii z okazji Światowego Dnia Matki Ziemi

WIOSNA dla licznego grona członków Studenckiego Koła Naukowego Fotografii Artystycznej FOTON była każdego roku wspaniałym wyzwaniem do odkrywania geniuszu fotografii – swego rodzaju przebudzeniem z zimowego snu i rozpoczęciem nowego sezonu, stąd jako miejsce pierwszej wystawy nie przypadkowo wybrano Galerię GAWRA usytuowaną w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu (2005). Tam też odbyła się jubileuszowa wystawa z okazji dziesięciolecia działalności Koła. Wiosną 2020 roku w kalendarzu wydarzeń zaplanowano więc, w tym samym miejscu kolejną wystawę, tym razem z okazji piętnastolecia. Niestety, ta wystawa – z wiadomych przyczyn – nie mogła się odbyć, jak i wiele innych przedsięwzięć FOTON-u. Koronowirus COVID-19, od marca 2020 realizuje swój plan działania, planując nam życie.

Piękno przyrody

Po roku oczekiwania na lepsze czasy członkowie FOTON-u postanowili kontynuować swoją działalność twórczą w zmienionej formie, tj. z wykorzystaniem platformy internetowej, a efekty prezentować w postaci e-wystaw. W sieci zaplanowano również spotkania z cyklu „Rozmowy o fotografii”. Wiosną, co roku FOTON organizował także proekologiczne warsztaty fotograficzne dla szerokiego grona pasjonatów fotografii w raciborskim Arboretum Bramy Morawskiej, realizując w ten sposób autorski program artystyczno-edukacyjny „ŚWIATŁEM-BARWĄ-KRESKĄ”. Narodziny wiosny w Arboretum przez pryzmat obiektywu obserwowało wtedy nieraz jednocześnie sto i więcej uczestników plenerowych akcji. Przyroda stanowi bowiem najbardziej przystępne, a zarazem niewyczerpane źródło obserwacji, wiedzy oraz doświadczeń. Wynika to z jej złożoności. Z jednej strony, dzięki logice rozwoju, a także bogactwu środków wyrazu estetycznego (form, barw, struktur) skupiając na sobie uwagę obserwatora. Z drugiej, w wyniku zmienności charakterystycznych zjawisk (cykliczność pór roku, działanie naturalnych żywiołów), motywuje do dalszych działań.

Wirtualne spotkania

Te wyjątkowo popularne i aktywizujące akcje plenerowe FOTON-u również trzeba było zawiesić.  Z tego względu kwietniowe spotkanie z cyklu „Rozmowy o fotografii” postanowiono zorganizować za pośrednictwem platformy MS Teams online. Tematykę spotkania poświęcono tym razem Matce Ziemi, nawiązując w ten sposób do wydarzenia z 1969 roku, kiedy to amerykański aktywista John Mc Connell, jako pierwszy wpadł na pomysł ustanowienia Dnia Ziemi. Wprawdzie Organizacja Narodów Zjednoczonych obchodzi Dzień Ziemi w marcu, lecz w wielu krajach na całym świecie bardziej popularną datą stał się 22 kwietnia. W Polsce pierwsze obchody Światowego Dnia Ziemi odbyły się w 1990 roku, a od 2009 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ dodatkowo ustanowiło w tym terminie Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Obecnie szacuje się, że największe święto ekologiczne jest obchodzone w ponad 190 państwach. W poście na Instagramie napisano – „Bez względu na to, czy jesteśmy na lądzie, czy w kosmosie, łączy nas ta malutka Błękitna Planeta. I jest to powód do świętowania”.

Hołd dla ziemi

Członkowie FOTON-u nie obojętni na losy Ziemi, często znajdują swoje inspiracje właśnie w środowisku przyrodniczym, stąd postanowiono bez względu na wyjątkowo trudną sytuację podjąć wyzwanie i wykonać e-wystawę fotografii pod hasłem W HOŁDZIE ZIEMI. Uczestnikami tego spontanicznego przedsięwzięcia są aktualni studenci i absolwenci kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie sztuk plastycznych [Jessica Badura, Marlena Golijasz, Anna Grzenik, Magdalena Jaskot, Maciej Maciejewski, Aleksander Moskwa, Zuzanna Sczyrba, Patrycja i Michał Sobczykowie, Alicja Świerczyńska, Adam Rokosz OP i Sabina Wyskiel] wraz z opiekunem naukowym Koła dr Gabrielą Habrom-Rokosz.