Aktualności

Aktualności

Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Racibórz – miasto na pograniczu. Doświadczenia historyczne i wyzwania doby globalizmu”

Rynek w Raciborzu, pocztówka, 1899-1906. Źródło: Biblioteka Narodowa / polona.pl

Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Racibórz – miasto na pograniczu. Doświadczenia historyczne i wyzwania doby globalizmu”

Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Racibórz – miasto na pograniczu. Doświadczenia historyczne i wyzwania doby globalizmu”, organizowana przez Instytut De Republica, Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Raciborzu i Miasto Racibórz, odbędzie się 24 marca 2022 roku w Raciborzu.

Celem konferencji jest odpowiedzenie na szereg ważnych pytań, dotyczących historii, współczesności i przyszłości jednego z najstarszych polskich miast. Zamierzeniem organizatorów jest potraktowanie szerokiej tematyki związanej z Raciborzem jako swoistego studium przypadku i modelu perspektyw rozwojowych miast średniej wielkości, zagrożonych konsekwencjami niebezpiecznych trendów społecznych, ekonomicznych i kulturowych. Formuła Konferencji przewiduje wykłady w ramach dwóch bloków tematycznych: historycznego i społeczno-gospodarczego oraz dyskusję panelową.

W gronie wykładowców i panelistów znajdą się m.in. Paweł Jabłoński, wiceminister MSZ, prof. dr hab. Stanisław Nicieja, prof. dr hab. Marcin Piątkowski, prof. dr hab. Tomasz Pietrzykowski, prof. dr hab. Krzysztof Zuba.

Pokłosiem Konferencji będzie publikacja zawierająca nie tylko wykłady i opinie przedstawione w trakcie obrad, ale także nadesłane artykuły.

Planowana jest transmisja online na stronie i socialmedia PWSZ w Raciborzu.