Aktualności

AktualnościEdukacja Artystyczna

E-Wystawa Foton-U z okazji Światowego Dnia Fotografii „Pasja Fotografowania”

4. fot.Marlena Golijasz FOTON

E-Wystawa Foton-U z okazji Światowego Dnia Fotografii „Pasja Fotografowania”

19 sierpnia 1839 roku rząd francuski podał do publicznej wiadomości informację dotyczącą wynalazku z dziedziny technologii – technikę dagerotypii – autorstwa: Josepha-Nicéphore’a Niépce’a i Louis’a Jacques’a Daguerre’a. Technika tadała początki fotografii na całym świecie.Dla przedstawicieli Studenckiego Koła Naukowego Fotografii Artystycznej FOTON powyższa data stała się okazją do przygotowania prac fotograficznych w formie e-wystawy z uwagi na trwające wakacje. W siedemnastym roku działalności FOTON-u w wystawie uczestniczy siedemnaście pasjonatów fotografii: Marlena Golijasz, Anna Grzenik, Zuzanna Sczyrba, Katarzyna Zarembik, Natalia Marek, Zuzanna Malczok, Aleksandra Świerczek, Hanna Szulik (studentki kierunku: Edukacja Artystyczna w zakresie sztuk plastycznych PWSZ w Raciborzu), Anna Burek, Agnieszka Orlik, Alicja Świerczyńska, Patrycja Sobczyk, Stefan Krybus (absolwenci kierunku: Edukacja Artystyczna w zakresie sztuk plastycznych PWSZ w Raciborzu), Michał Sobczyk (absolwent kierunku: Resocjalizacja PWSZ w Raciborzu i Uniwersytetu Opolskiego), Monika Ciepłak (absolwentka kierunku: Edukacja Artystyczna w zakresie sztuk plastycznych PWSZ w Raciborzu oraz ASP we Wrocławiu), Adam Rokosz OP (absolwent Uniwersytetów w Ratyzbonie i Wiedniu) oraz dr Gabriela Habrom-Rokosz (opiekun naukowy FOTON-u).

Dla artysty sztuka w rzeczywistości jest tym co woda dla hydraulika. To o co chodzi to jej głębszy sens. Ale staje się on widoczny dopiero wtedy, gdy spojrzy się pod powierzchnię. Przyjrzyjmy się więc codzienności i temu, co ona dyktuje. Masy mówią: rób coś, gdziekolwiek, cokolwiek, kiedykolwiek i z kimkolwiek… To z pewnością nie jest sztuka. Zarówno dawniej, jak i dziś, sztuką jest przede wszystkim bycie człowiekiem. Być człowiekiem to nie znaczy żyć samowolnie, ale żyć świadomie. Z tego powodu trzeba osiągnąć stan jaźni, aby uformować prawdziwą osobowość. To, co stopniowo udaje się zrealizować, to wiedzieć, dokąd się zmierza. Człowiek zachowa wtedy właściwy kierunek, jeśli będzie podążał śladami tego obrazu, który daje coś do rozpoznania; coś innego niż on sam. Sztuka dąży wyżej niż ona sama czy artysta, podobnie jak dusza ludzka, która dąży do źródła, z którego się wyłoniła.

Pasja fotografowania jest jedną z dróg poznania siebie, swojej wrażliwości, umiejętności postrzegania otaczającej nas rzeczywistości czy wreszcie ludzkiej natury. Obiektyw aparatu fotograficznego pozwala dostrzec detale czy zjawiska niedostrzegalne ludzkiemu oku. Fotografia umożliwia utrwalanie chwil, które już nigdy nie powrócą. Z tego też względu członkowie FOTON-u zamykając w kadrze kolejne obrazy odkrywają siebie, dzieląc się efektami swoich spostrzeżeń z odbiorcami.