Aktualności

AktualnościEdukacja Artystyczna

FOTON&KLISZA w swoim żywiole

fot.Gabriela Habrom-Rokosz FOTON (1)

FOTON&KLISZA w swoim żywiole

29 września br. Studenckie Koło Naukowe Fotografii Artystycznej FOTON z Instytutu Architektury Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu zainaugurowało swoją działalność w nowym roku akademickim 2022/2023 warsztatem fotograficznym na temat: „PORTRET – między malarstwem a fotografią”.

Dzięki wieloletniej współpracy pomiędzy Uczelnią a Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu aktywnie rozwija się działalność artystyczna w zakresie szeroko rozumianej fotografii. Szkolne Koło Fotograficzne KLISZA działające w ZSO1 pod patronatem FOTON-u czerpie z doświadczeń starszych kolegów i koleżanek, realizując różnego rodzaju przedsięwzięcia w formie warsztatów fotograficznych, sesji plenerowych czy spotkań popularnonaukowych z cyklu „Rozmowy o fotografii”.

Tym razem źródłem inspiracji dla uczestników warsztatów była twórczość australijskiego fotografika Billa Gekasa’a,realizującego autorskie projekty fotograficzne inspirowane XVIII – wiecznym malarstwem portretowym (https://wooarts.com/bill-gekas-gallery/).Jednym z artystów do twórczości którego nawiązuje Bill Gekas obok Rembrandta, Rafaela, Caravaggia czy Velazqueza jest Johannes Vermeer. To właśnie jego działo „Dziewczyna z perłą” stało się źródłem zainteresowań uczestniczących w warsztatach młodych pasjonatów sztuki wizualnej z ZSO1 oraz przedstawicielek FOTON-u: Agnieszki Orlik i Marleny Golijasz.