Aktualności

AktualnościBiblioteka

Wyjątkowy gość z Kolumbii

Spotkanie z Winstonem Morales Chavarro - Fot Zuzanna Sczyrba FOTON (3)

Wyjątkowy gość z Kolumbii

W czwartek – 6 października – w Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu gościliśmy wyjątkowego gościa Winstona Moralesa Chavarro, który przyjechał do Polski promować swoją twórczość. W swojej ojczyźnie – Kolumbii –  jest znanym prozaikiem, felietonistą oraz wykładowcą Uniwersytetu Cartagena de Indias. Jego wizyta na Uczelni była połączona z promocją najnowszego poematu „Słodka Aniquirona”, który ukazał się w Polsce nakładem wydawnictwa Anagram.

W spotkaniu wzięli udział studenci, pracownicy ANS w Raciborzu oraz uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Raciborzu. Spotkanie poprowadziła dr Joanna Kapica-Curzytek, a tłumaczem z języka hiszpańskiego była – Barbara Curzytek.

Autor opowiadał o swoich doświadczeniach oraz podróżach, które inspirują jego twórczość. W szczególności inspiruje się tzw. „realizmem magicznym”, charakterystycznym dla literatury kolumbijskiej, jego największym przedstawicielem był noblista – Gabriel Garcia Marquez.

Nie omieszkał wspomnieć o poetach z Polski – Wisławie Szymborskiej oraz Oskarze Miłoszu (krewny Czesława Miłosza), których wiersze doskonale zna i podziwia. Odpowiadał na pytania publiczności, ciekawej szczegółów z życia odległej dla nas i egzotycznej Kolumbii – jej sytuacji politycznej i kultury. Gospodarzom spotkania okazał bardzo dużo osobistej sympatii, zachwycony wizytą w Polsce, wielokrotnie do niej wraca i być może planuje w przyszłości pobyt na stałe. I jak na prawdziwego Kolumbijczyka przystało okazał się wielkim wielbicielem… kawy.