Aktualności

Aktualności

List Prorektor do spraw studentów do studentów pierwszego roku

slider

List Prorektor do spraw studentów do studentów pierwszego roku

Drodzy Studenci, Pierwszoroczniacy,

„Dumne miejcie zamiary, górne marzenia. Coś z tego zawsze się stanie” Witam Was słowami polskiego pedagoga – Janusza Korczaka, ponieważ mam głęboką nadzieję, że Wasze największe sukcesy rozpoczynają się właśnie teraz, z chwilą rozpoczęcia studiów. Wierzę w to, że czas studiowania w Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu będzie czasem rzetelnej nauki, ale także radosnej integracji z rówieśnikami, a młodzieńcza ciekawość i energia będą motorem Waszych niezliczonych osiągnięć.  

Rozpoczęcie studiów to początek nowego, niezwykłego okresu w życiu. Okresu, w którym będziecie mieli możliwość docenienia samodzielności, poczucia sprawstwa, działań podejmowanych z własnej woli, z własnego przekonania.

Studia to samodzielność w uczeniu się, samodzielność w myśleniu i działaniu, a także samodzielne zarządzanie czasem. Ale nie zapominajcie o tym, że samodzielności musi towarzyszyć znaczna motywacja, odpowiedzialność oraz umiejętność radzenia sobie z problemami.  

Studia to nowe oczekiwania, wymagania, zwyczaje, ale też dopuszczalne popełnianie błędów (mamy wszak sesję poprawkową i egzaminy poprawkowe). Studia to także poszukiwanie nowych dróg rozwiązań oraz coraz lepszych wyjść z trudnych sytuacji.

Mam nadzieję, że te wszystkie nowe wyzwania umożliwią Wam kształtowanie nie tylko umysłów, ale także serc.

„A więc odwiąż liny. Opuść swój bezpieczny port. Nabierz wiatru w żagle. Podróżuj. Snuj marzenia. Odkrywaj”. Niech słowa Marka Twaina zachęcą Was do entuzjastycznego rozpoczęcia swojej nowej podróży. Podróży, która dzięki Waszemu zaangażowaniu, pasji, pracowitości, wytrwałości i odpowiedzialności zaprowadzi do upragnionego celu: dyplomu ukończenia studiów wyższych.   

dr Beata Fedyn
Prorektor do spraw studentów