Aktualności

AktualnościInstytut Neofilologii

Studenci filologii – języka czeskiego na zajęciach  na Uniwersytecie im. Palackiego w Ołomuńcu – relacja studencka

IMG-20221124-WA0000

Studenci filologii – języka czeskiego na zajęciach  na Uniwersytecie im. Palackiego w Ołomuńcu – relacja studencka

24 listopada bieżącego roku wybraliśmy się z dr Justyną Pietrzykowską do Ołomuńca na zajęcia pn. Kultura języka w praktyce, które odbyły się na Uniwersytecie im. Palackiego. Ugościli nas studenci tejże uczelni oraz nasze wykładowczynie, które również tam pracują: prof. Ivana Dobrotová oraz dr Jindřiška Svobodová.

Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie barokowego klasztoru Hradisko – jednego z bardziej charakterystycznych zabytków Ołomuńca, którego budowę rozpoczęto już w XI wieku  (obecnie mieści się w nim szpital wojskowy). Naszym przewodnikiem był dyrektor szpitala – MUDr. Martin Svoboda. Budynek posiada cztery skrzydła, cztery wieże narożne i jedną centralną oraz trzy dziedzińce. Wnętrze jest bardzo bogato zdobione zabytkami sztuki z epoki. Do dziś ma niepowtarzalny urok. Obiekt klasztoru należy do najważniejszych dzieł barokowej architektury Europy Środkowej.

Następnie udaliśmy się na zajęcia na Wydział Filologiczny ołomunieckiego Uniwersytetu. Zapoznaliśmy się ze strukturą uczelni. Mieliśmy także możliwość uczestniczenia w zajęciach z czeskimi studentami, co było dla nas cennym doświadczeniem.

Ćwiczenia były ciekawe i inspirujące. Następnie udaliśmy się na zasłużony posiłek. Bardzo nam smakowały czeskie dania i atmosfera panująca w hospodzie. Mieliśmy też okazję poćwiczyć naszą umiejętność posługiwania się językiem czeskim.

Po obiedzie wyruszyliśmy, z czeskim przewodnikiem na spacer po mieście. Zostaliśmy oprowadzeni po najciekawszych miejscach Ołomuńca i poznaliśmy bogatą historię miasta. Ponadto mogliśmy skosztować tradycyjnych specjałów na świątecznym jarmarku i zapoznać się z czeskim rękodziełem.

W Ołomuńcu spędziliśmy owocny czas, za który serdecznie dziękujemy naszym wykładowczyniom. Nie możemy się doczekać kolejnego wyjazdu do Czech.

Autor: Natalia Szefer – studentka 3 roku języka czeskiego