Aktualności

AktualnościEdukacja Artystyczna

18-te URODZINY FOTON-u w Galerii GAWRA

fot.Zuzanna Sczyrba FOTON (34a)

<strong>18-te URODZINY FOTON-u w Galerii GAWRA</strong>

To, co fotografia powiela w nieskończoność, miało miejsce tylko jeden raz; powiela więc mechanicznie to, co już nigdy nie będzie się mogło egzystencjalnie powtórzyć –  Roland Barthes, Światło obrazu. Uwagi o fotografii, 1996.

Powyższe stwierdzenie skłania do refleksji nad fenomenem fotografii jako wszechobecnego dziś medium. W czasach nadprodukcji obrazu świadomość wyboru i rejestracji kadru wydaje się szczególnie istotna. Z tego też względu popularnonaukowe spotkanie z cyklu „Rozmowy o fotografii” postanowiono zorganizować w szczególnym terminie 15 marca 2023, tj. w rocznicę upamiętnienia powołania do życia raciborskiej Uczelni, a jednocześnie jubileusz osiemnastolecia Studenckiego Koła Naukowego Fotografii Artystycznej FOTON

Oficjalnie działalność FOTON-u zainaugurowana została spotkaniem otwartym o podobnym charakterze 11 marca 2005 roku w raciborskiej Galerii GAWRA z siedzibą w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Ryszarda Kincla. W tym samym miejscu postanowiono więc zorganizować 18-te urodziny FOTON-u, łącząc „Rozmowy o fotografii” na temat: „Sztuka kadrowania” z wernisażem jubileuszowej wystawy fotografii.  Słowo wstępne wygłosił Stefan Krybus FOTON (członek grupy założycielskiej Studenckiego Koła Naukowego Fotografii Artystycznej FOTON, absolwent kierunku: edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych) wprowadzając uczestników spotkania w problematykę istoty fotografii. Przedstawiając proces rejestracji obrazu fotograficznego podkreślił rolę światła w fotografii. Swoją wypowiedź wzbogacił prezentacją ilustrującą rozwój fotografii od jej początków do czasów współczesnych. Na kolejnych slajdach przedstawił klimat, jaki powstaje po zastosowaniu tradycyjnego sprzętu fotograficznego, a dla porównania efekty, jakie można uzyskać stosując współczesny sprzęt cyfrowy. Proces tworzenia się obrazu fotograficznego wyjaśnił szczegółowo na podstawie własnoręcznie skonstruowanych urządzeń typu – camera obscura.  

Z kolei Sebastian Fus FOTON (student pierwszego roku na kierunku: edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych) w swojej wypowiedzi zwrócił szczególną uwagę na wartość fotografii portretowej jako dokumentu – świadectwa odwołującego się do obecnej rzeczywistości, a także umożliwiającej przywrócenie chwil, sytuacji czy wizerunków bliskich nam osób z przeszłości. Rozmowy o fotografii kontynuowane były następnie w sali ekspozycyjnej, gdzie otwarto wystawę złożoną z dwudziestu prac wielkoformatowych autorstwa: Anny Burek FOTON, Moniki Ciepłak FOTON, Wojciecha Chrubasika FOTON, Agnieszki Formanowicz FOTON, Sebastiana Fusa FOTON, Agnieszki Gogolewskiej FOTON, Anny Grzenik FOTON, Marleny Golijasz FOTON, Gabrieli Habrom-Rokosz FOTON, Stefana Krybusa FOTON, Doroty Maciaszek FOTON, Agnieszki Orlik FOTON, Marioli Piwowar FOTON Anny Pypłacz FOTON, Adama Rokosza OP FOTON, Patrycji i Michała Sobczyków FOTON, Alicji Świerczyńskiej FOTON, Sabiny Wyskiel FOTON, Zuzanny Sczyrby FOTON.

Fotonowa rodzina liczy już ponad 160 członków. W swoim dorobku artystycznym ma ponad 100 wystaw fotograficznych, zarówno w kraju, jak i za granicą oraz podobną liczbę przeprowadzonych warsztatów fotograficznych czy spotkań popularnonaukowych. Jubileusz pełnoletności był więc okazją do spotkania po latach i miłych wspomnień. Nie zabrakło urodzinowego tortu, aromatycznej kawy i wina. Członkowie FOTON-u oraz przybyli na uroczystość goście otrzymali pamiątkowe zestawy pocztówek z publikacją autorskich fotografii.