Aktualności

AktualnościInstytut Neofilologii

XVI Konkurs Języka Angielskiego i Języka Niemieckiego dla uczniów szkół średnich rozstrzygnięty!

IMG_5256

XVI Konkurs Języka Angielskiego i Języka Niemieckiego dla uczniów szkół średnich rozstrzygnięty!

Kolejna edycja – już XVI – Konkursu Języka Angielskiego i Języka Niemieckiego zorganizowanego corocznie przez Instytut Neofilologii Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu została rozstrzygnięta. Uczestnicy z całego regionu przystąpili do pierwszego etapu, który odbył się w szkołach. Najlepsi z nich zostali zakwalifikowani do etapu głównego, przeprowadzonego w Uczelni. Umiejętności językowe uczniów zostały sprawdzone przez komisję złożoną z doświadczonych nauczycieli akademickich.

Intensywna rywalizacja

Pierwszy etap uczelniany był częścią pisemną, uczniowie rozwiązali test językowy, składający się z rozumienia tekstu słuchanego i czytanego, zadań z zakresu gramatyki i leksyki oraz wiedzy o krajach obszaru językowego (Landeskunde/Culture). Po jego zakończeniu komisja wybrała 40 osób (20 z języka angielskiego i 20 z języka niemieckiego), których kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia wypowiedzi ustnych sprawdzono w trakcie rozmów na żywo w języku obcym. Po zakończeniu intensywnej pracy komisja ogłosiła wyniki. 

Wyniki z języka angielskiego

W grupie języka angielskiego pierwsze miejsce zdobyła Marcela Marchewka, drugie Katarzyna Siedlaczek, a trzecie Bianka Dobner. Na czwartym miejscu znalazł się Mykyta Bashaiev, ex-aequo z Magdaleną Górecką. Na miejscu piątym uplasowała się Amelia Chrobak. Kolejne lokaty to Jakub Bańdura, Aleksandra Jarząb, Zuzanna Chmiel, Maciej Kopiec, Dominik Kozimor oraz Maciej Bednarski.

Wyniki z języka niemieckiego

Grupa języka niemieckiego również obfitowała w wysyp  młodych językowych talentów. Na pierwszym miejscu znalazła się Milvana Fidoska, drugie zajął Lukas Zembok, a trzecie Lukas Adamczyk. Czwarte miejsce zdobył Lasse Hegemann, ex-aequo z Alexem Sową oraz Natalie Grüner. Piąte miejsce przypadło Julii Sobczak, a następne pozostałe lokaty przypadły Kasprowi Kubence (ex-aequo z Tobiaszem Kwaśnicą) oraz Laurze Malcharek.

– Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom i życzymy dalszych sukcesów w nauce języków! Ogromnie cieszy nas zaangażowanie uczniów szkół średnich i nauczycieli. Szkoły zapraszamy do udziału w kolejnej edycji za rok, a tegorocznych Laureatów – na studia na kierunku filologia

– powiedział dr Paweł Strózik Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu.