AktualnościInstytut Architektury

Koło naukowe ARCHITEKTON na warsztatach Narodowego Instytutu Dziedzictwa

IMG_20230905_194527~2

Koło naukowe ARCHITEKTON na warsztatach Narodowego Instytutu Dziedzictwa

W dniach 5-6 września 2023r. w przeddzień Europejskich Dni Dziedzictwa, które odbywają się każdego roku w II i III weekend września studenci z koła naukowego ARCHITEKTON Instytutu Architektury ANS w Raciborzu zostali zaproszeni w imieniu Fundacji Pałac w Szelejewie do udziału w seminarium oraz warsztatach pt. Impuls dla Pałacu w Szelejewie.

Spotkanie zostało zrealizowane w ramach projektu z dotacji Narodowego Instytutu Dziedzictwa – w programie „Wspólnie dla dziedzictwa”. Dwudniowe warsztaty prowadził prof. dr hab. Jan Skuratowicz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, który specjalizuje się w nowożytnej architekturze rezydencjonalnej oraz dr inż. arch. Joanna Sokołowska Moskwiak prof. ANS w zakresie zasad identyfikacji i dokumentowania dziedzictwa kulturowego z uwzględnieniem miejsca Szelejewo Drugie, w którym mieści się Zespół Pałacowo-Parkowy. Studenci podczas warsztatów poznawali możliwości i wykonywali pomiary zabytkowych obiektów korzystając z nowoczesnego sprzętu LEICA Disto D810 z cyfrowym celownikiem oraz oprogramowaniem współpracującym z dalmierzem.