Aktualności

AktualnościInstytut Architektury

SPOJRZENIA FOTON-u w raciborskiej Galerii GAWRA

AR

SPOJRZENIA FOTON-u w raciborskiej Galerii GAWRA

Majowa wystawa fotografii zatytułowana SPOJRZENIA autorstwa członków Studenckiego Koła Naukowego Fotografii Artystycznej FOTON, to owoc trzech seminariów popularnonaukowych z cyklu „Rozmowy o fotografii”. Podczas każdego z nich prezentowane były autorskie projekty fotograficzne jako źródło inspiracji do dyskusji. W listopadzie 2023 hasłem przewodnim spotkania było „Miejsce i czas w fotografii”. W styczniu 2024 podjęliśmy temat: „Śląsk w obiektywie”, jako to miejsce najbliższe sercu każdego z nas. W lutym natomiast tematem rozważań była „Sztuka kadrowania”. Comiesięczne seminaria organizowane regularnie od 2008 roku zakłóciła jedynie pandemia. Prezentowana w Galerii GAWRA wystawa, której wernisaż odbył się 9 maja br. wpisuje się w kalendarz wydarzeń w ramach obchodów jubileuszu dwudziestolecia działalności Koła. 

Oficjalne otwarcie wystawy poprzedziło spotkanie autorskie podczas którego dziesięciu członków Koła w różnych formach zaprezentowało rodzaj uprawianej fotografii. Aleksander Moskwa FOTON (absolwent kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie sztuk plastycznych) skupił uwagę licznego grona gości na animacji „FotonHQ” obrazującej narodziny najmniejszej cząstki i zarazem fali elektromagnetycznej światła, jaką jest foton. Ikar Manista FOTON zaprezentował proces twórczy w formie miniatury filmowej. Julia Dobreniuk FOTON (studentka II roku Edukacji Artystycznej) na podstawie wybranych zdjęć przedstawiła dialog architektury z naturą. Robert Kubik FOTON (student II roku Edukacji Artystycznej) w formie animacji odsłonił istotę swojej twórczości balansującą pomiędzy malarstwem klasycznym a cyfrowym. Julia Chrapiec FOTON (studentka II roku Edukacji Artystycznej) wcieliła się na moment w portret Fridy Kahlo. Z kolei Jakub Kwiatkowski FOTON z Instytutu Techniki ujawnił się jako doświadczony fotoreporter, preferujący w swojej fotografii bressonowski moment fotograficzny a także miłośnik fotografii przyrodniczej. Dawid Pawlar FOTON (student I roku Edukacji Artystycznej) na podstawie zdjęć ptaków, żubra i bobra odsłonił tajemnice fotografii dzikiej przyrody. Basia Szopa FOTON (studentka I roku Edukacji Artystycznej) zafascynowana czarno-białą fotografią tradycyjną zwróciła uwagę na rolę światła w dialogu z kontrastującym głębokim cieniem. Izabelę Łopocz FOTON (studentka I roku Edukacji Artystycznej) interesuje fotografia eksperymentalna, stąd zamyka w kadrze konceptualne wizerunki ludzi i zwierząt. Zwieńczeniem cyklu autoprezentacji był wykład z pokazem procesu wywoływania zdjęć otworkowych Stefana Krybusa FOTON (absolwenta kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie sztuk plastycznych) na temat solarigrafii.

Na wystawie prezentowane są również prace Adama Rokosza OP FOTON, Agnieszki Orlik FOTON i Gabrieli Habrom-Rokosz FOTON oraz uczniów Technikum i Liceum TEB Edukacja w Raciborzu wykonanych pod kierunkiem Stefana Krybusa FOTON. Prace będą prezentowane do końca maja. Zapraszamy!