Sprawozdanie z Erasmus Staff Training Week na Uniwersytecie Cypryjskim w Nikozji
2024-07-02 2024-07-02 14:25Sprawozdanie z Erasmus Staff Training Week na Uniwersytecie Cypryjskim w Nikozji
Sprawozdanie z Erasmus Staff Training Week na Uniwersytecie Cypryjskim w Nikozji
W terminie od 03 -07.06.2024 r. miałyśmy szansę jako pracownice Biura Erasmus+ uczestniczyć w trzynastym Erasmus+ Staff Training Week organizowanym przez Uniwersytet Cypryjski w Nikozji. W wydarzeniu uczestniczyło ok. 30 przedstawicieli ośrodków akademickich z całej Europy – m. in z Portugalii, Hiszpanii, Bułgarii, Francji, Węgier, Niemiec, Chorwacji czy Włoch.
Główne założenia tego wyjazdu obejmowały:
– Warsztaty z planowania i tworzenia mieszanych programów intensywnych dla studentów i pracowników (BIP);
– Warsztaty z zarządzania różnorodnością (Diversity Management);
– Nawiązanie kontaktów i rozwijanie współpracy międzynarodowej.
Podczas tygodnia szkoleniowego na Uniwersytecie Cypryjskim uczestniczyłyśmy w szeregu zajęć praktycznych, które miały na celu poszerzenie wiedzy i umiejętności zawodowych. Poznałyśmy strukturę i misję Uniwersytetu w Nikozji oraz ogólne informacje dotyczące Cypru, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji geopolitycznej.
Organizatorzy zagwarantowali nam możliwość zwiedzenia kampusu, obejmującego wiele nowoczesnych budynków, w tym biblioteki uniwersyteckiej oraz centrum konferencyjnego. Kolejne dni upływały nam pod znakiem wykładów, warsztatów i wyjazdów edukacyjnych. Wszyscy uczestnicy mobilności zaprezentowali swoje uczelnie macierzyste oraz przedstawili proces obsługi studentów i pracowników w ramach programu Erasmus+.
Szczególnie wartościowe okazały się warsztaty z zarządzania różnorodnością. Do prowadzenia warsztatów Uniwersytet Cypryjski zaprosił Panią Kwanza Musi Dos Santos, włosko-afrobrazilijska aktywistkę – eksperta w zakresie zarządzania różnorodnością i włączenia społecznego, ze szczególnym uwzględnieniem antyrasizmu, sprawiedliwości środowiskowej. Prowadząca warsztaty jest również współzałożycielką Stowarzyszenia Kulturalnego QuestaèRoma, utworzonego w 2013 roku przez grupę młodych Włochów obcego pochodzenia w celu eliminacji wszelkich form dyskryminacji w kulturze i sztuce.
Poglądy osób wywodzących się z różnych kultur, nacji czy religii okazały się niezwykle interesujące, poszerzające światopogląd i uczące zrozumienia dla różnorodności.
Bardzo wysoko oceniłyśmy warsztaty dotyczące organizowania Blended Intensive Programme (BIP) tj. krótkich intensywnych programów dotyczących wybranych zagadnień naukowych, w ramach których wykorzystuje się innowacyjne metody nauczania. Uczestnicy pracując w międzynarodowych grupach opracowali autorskie propozycje programów, które z powodzeniem mogą znaleźć odzwierciedlenie w realnym działaniu.
Wyjazdy kulturalno-edukacyjne, zorganizowane przez stronę przyjmującą, dostarczyły niezapomnianych wrażeń. Z ogromnym zainteresowaniem wysłuchałyśmy krwawej historii Cypru i jego podziału na część północną i południową. Poznałyśmy najważniejsze zabytki Nikozji i okolic oraz mogłyśmy skosztować wyśmienitej, cypryjskiej kuchni.
Dyskusje panelowe pozwoliły na wymianę doświadczeń, poglądów i nawiązanie nowych przyjaźni, ale co najważniejsze pozwoliły na wymianę kontaktów między uczelniami, co w przyszłości może zaowocować wspólnymi projektami, inicjatywami oraz podpisaniem umów partnerskich.
Na zakończenie wymiany podsumowano 13th Erasmus Staff Training Week. Uczestnicy otrzymali certyfikaty a uściskom i podziękowaniom nie było końca. Wymiana pozwoliła zdobyć szereg umiejętności, wiedzy i doświadczeń, które przyczynią się do poprawy jakości pracy naszej uczelni, lepszego planowania działań i realizacji międzynarodowych inicjatyw.
Składamy serdeczne podziękować organizatorom Staff Training Week na Uniwersytecie Cypryjskim za doskonale zorganizowany program oraz uczestnikom za inspirujące spotkania i wymianę doświadczeń. Dziękujemy również naszej uczelni za umożliwienie nam uczestnictwa w tym niezwykle wartościowym wyjeździe.
Agnieszka Hajduczek,
Katarzyna Kasowska
Erasmus+ Bureau