Aktualności

Aktualności

Raciborska Akademia kształci na potrzeby lokalnego rynku pracy

barometr_zawodow

Raciborska Akademia kształci na potrzeby lokalnego rynku pracy

Jak co roku, 10 maja, rozpoczęliśmy w naszej Uczelni proces rekrutacji kandydatów na pierwszy rok studiów. Oferujemy bardzo bogatą propozycję kierunków studiów dla chętnych w różnym wieku (https://akademiarac.edu.pl/rekrutacja/kierunki/). Na zdobycie wyższego wykształcenia, zmianę zawodu nigdy nie jest za późno. Akademia kształci w zakresie nauk stosowanych. Nauki stosowane to nauki praktyczne, których zadaniem jest poszukiwanie zastosowania osiągnięć badaczy. Nauki te są fundamentem działalności uczelni zawodowych – takich, jak raciborska Uczelnia, które kształcą na praktycznych profilach studiów.

Misją Akademii jest kształcenie na rzecz otoczenia społeczno-gospodarczego. W tym obszarze powinniśmy rozwijać się wspólnie z naszym regionem i nieustannie dostosowywać ofertę studiów do specyfiki potrzeb lokalnego rynku pracy. Region w tym przypadku traktujemy jako kilka powiatów, z którymi sąsiadujemy. Można powiedzieć, że Uczelnia „rośnie” wraz z otoczeniem, na które wywiera stały wpływ.

Wybór kierunku studiów. Trudna decyzja?

Jednym ze źródeł informacji o potrzebach  lokalnego rynku pracy jest aktualizowany  corocznie barometr zawodów (https://barometrzawodow.pl). Jest to krótkookresowa prognoza zapotrzebowania na pracowników w wybranych zawodach, realizowana na poziomie powiatowym i wojewódzkim. Barometr jest badaniem jakościowym, realizowanym raz w roku. Powstaje w trakcie paneli eksperckich, które odbywają się w poszczególnych powiatach. Uczestnicy wspólnie analizują, jak będzie wyglądała sytuacja w każdym zawodzie. W trakcie dyskusji grupowej wykorzystują posiadaną wiedzę i doświadczenie, posiłkują się także statystykami (liczbą zarejestrowanych bezrobotnych, liczbą ofert prac zgłoszonych do Centralnej Bazy Ofert Pracy, liczbą absolwentów). Eksperci decydują, do której kategorii zostanie zaklasyfikowany dany zawód.

Barometr zawodów – Jak to działa?

Barometr dzieli zawody na trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe. W ramach zawodów deficytowych wyróżnia się również zawody z dużym deficytem.

Zawody deficytowe to takie, w których w najbliższym roku nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy, gdyż zapotrzebowanie pracodawców będzie w ich przypadku duże, a podaż pracowników chętnych do podjęcia zatrudnienia i mających odpowiednie kwalifikacje – niewielka. Zawody zrównoważone to takie, w których liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób zdolnych i chętnych do podjęcia zatrudnienia w danym zawodzie (podaż i popyt zrównoważą się). Zawody nadwyżkowe z kolei, to te, w których znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na małe zapotrzebowanie oraz wielu kandydatów chętnych do podjęcia pracy i spełniających wymagania pracodawców.

Do czego służy barometr? Dlaczego warto analizować aktualne dane?

Dane z barometru mogą posłużyć do planowania kariery zawodowej, ponieważ wskazują, w jakich zawodach warto się kształcić oraz informują o najlepszych perspektywach pracy zawodowej.

Barometr pokazuje zapotrzebowanie na zawody w każdym z powiatów w Polsce. Analizując zapotrzebowanie na pracowników w poszczególnych zawodach w powiecie raciborskim oraz w sąsiadujących powiatach możemy stwierdzić, że oferta kształcenia Akademii Nauk Stosowanych doskonale wpisuje się w potrzeby pracodawców. Studia w naszej Uczelni gwarantują zdobycie zawodu, który umożliwi szybkie znalezienie pracy. Szczegóły zapotrzebowania na określone zawody zamieszczono w tabeli.

Przykłady zapotrzebowanie na określone zawody według powiatów

Powiat/ Zapotrzebowanie na określone zawodyZawody deficytowe (w tym zawody z dużym deficytem)Zawody zrównoważone  Zawody nadwyżkowe
raciborski,  rybnicki, gliwicki, wodzisławski, głubczycki,  kędzierzyńsko-kozielski  – pielęgniarki i położne; – nauczyciele nauczania wczesnoszkolnego; – nauczyciele w przedszkolu; – pracownicy służb mundurowych;– architekci i urbaniści; – filolodzy i tłumacze; – inżynierowie mechanicy; – opiekunki dziecięce; – pedagodzy; – pracownicy administracji i biurowi; – specjaliści ds. administracji; – specjaliści ds. org. produkcji; – specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki; – wychowawcy w placówkach oświatowych i opiekuńczych;  brak

Źródło: https://barometrzawodow.pl