Aktualności

AktualnościInstytut Studiów Edukacyjnych

XIX Ogólnopolska Konferencja Polskiego Stowarzyszenia Animatorów Pedagogiki Celestyna Freineta: „Odkrywcze podróże – z Freinetem w naturze”

celestyn portret 4 kopia

XIX Ogólnopolska Konferencja Polskiego Stowarzyszenia Animatorów Pedagogiki Celestyna Freineta: „Odkrywcze podróże – z Freinetem w naturze”

Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu, Instytut Studiów Edukacyjnych wraz ze Stowarzyszeniem Animatorów Pedagogiki Celestyna Freineta Oddział Racibórz, Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu oraz Zamkiem Piastowskim w Raciborzu/Powiatem Raciborskim zapraszają na XIX Ogólnopolską Konferencję Polskiego Stowarzyszenia Animatorów Pedagogiki Celestyna Freineta. Tegoroczna konferencja, zatytułowana „Odkrywcze podróże – z Freinetem w naturze”, odbędzie się w dniach 13-15 września 2024 roku i obiecuje być wyjątkowym wydarzeniem dla wszystkich pasjonatów nowoczesnej edukacji i innowacyjnych metod pedagogicznych.

Inauguracja i wykłady ekspertów

Pierwszy dzień konferencji, 13 września, rozpocznie się od rejestracji uczestników w malowniczej Auli Zamku Piastowskiego w Raciborzu. O godzinie 15:30 nastąpi uroczysta inauguracja, podczas której powitani zostaną zaproszeni goście. Następnie zaplanowano cykl inspirujących wykładów, wśród których znajdą się prezentacje takich ekspertów jak mgr Marzena Kędra, dr hab. Gabriela Kapica oraz PhDr. Bc. Karin Fodorová, Ph.D. Wykłady te będą dotyczyć m.in. nieprzemijających wartości pedagogiki Freineta oraz innowacyjnych metod pracy z dziećmi.

Warsztaty i zajęcia terenowe

Drugiego dnia, 14 września, uczestnicy konferencji będą mieli możliwość wzięcia udziału w różnorodnych warsztatach praktycznych, które odbędą się w Domu Studenta ANS. Tematyka warsztatów obejmie takie zagadnienia jak „ABC Technik Freineta” oraz „Dlaczego wybieram swobodny tekst?”. Dla osób pragnących poznać historię i kulturę Raciborza przygotowano również spacery edukacyjne z przewodnikiem.

Po południu uczestnicy przeniosą się do Arboretum Bramy Morawskiej, gdzie odbędą się zajęcia w przyrodzie. Warsztaty te, prowadzone przez doświadczonych pedagogów, pozwolą na odkrycie kreatywnych sposobów pracy z dziećmi w naturalnym środowisku. W programie m.in. warsztaty „W Zaczarowanym Ogrodzie” oraz „Czas na las! Edukacja naturalna w praktyce freinetowskiej”.

Wymiana doświadczeń i podsumowanie

Ostatni dzień konferencji, 15 września, poświęcony będzie wymianie doświadczeń i dobrych praktyk freinetowskich. Uczestnicy będą mogli podzielić się swoimi refleksjami i inspiracjami zdobytymi podczas konferencji oraz omówić możliwości wdrożenia omawianych metod w swojej codziennej pracy.