Gala otwarcia polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 3 stycznia 2025 r. z udziałem Rektora
2025-01-09 2025-01-09 9:52Gala otwarcia polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 3 stycznia 2025 r. z udziałem Rektora
Gala otwarcia polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 3 stycznia 2025 r. z udziałem Rektora
W dniu 3 stycznia 2025 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie odbyła się uroczysta gala, która symbolicznie rozpoczęła polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.
Hasło przewodnie polskiej prezydencji: „Bezpieczeństwo, Europo!”
Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej będzie przebiegać pod hasłem: „Bezpieczeństwo, Europo!” Otwierający uroczystość premier Donald Tusk i przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa zgodnie podkreślali potrzebę wzmacniania różnych aspektów bezpieczeństwa: zewnętrznego, wewnętrznego, informacyjnego, gospodarczego, energetycznego, żywnościowego i zdrowotnego. Wspomniano także o znaczeniu solidarności europejskiej oraz zrównoważonego rozwoju jako fundamentów dalszej integracji.
Nowy cykl instytucjonalny
Polska prezydencja przypada na początek nowego cyklu instytucjonalnego, który nastąpił po wyborach do Parlamentu Europejskiego i zatwierdzeniu składu nowej Komisji Europejskiej. To wyjątkowa okazja do zaprezentowania polskiej wizji Europy opartej na spójności, wspólnych wartościach oraz efektywnym działaniu i dbaniu o dobrobyt mieszkanek i mieszkańców Europy.
Obecność wybitnych osobistości
W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele rządu, sejmu i senatu, instytucji unijnych, ambasadorowie oraz przedstawiciele świata nauki i kultury. Wart podkreślenia jest udział rektorów uczelni zrzeszonych w Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych (KRePUZ), w tym także JM Rektora Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu dra Pawła Strózika, prof. Uczelni. Zaproszenie rektorów podkreśla znaczenie nauki i edukacji szkolnictwa wyższego podczas polskiej prezydencji.
na zdjęciu od lewej:
Dr inż. Grzegorz Koc, rektor PANS w Ciechanowie,
Dr Paweł Strózik, prof. Uczelni, rektor ANS w Raciborzu,
Dr Robert Musiałkiewicz, prof. Uczelni, rektor PANS we Włocławku, przewodniczący KREPUZ,
Dr Elżbieta Stokowska-Zagdan, prof. Uczelni, rektor ANS Stefana Batorego w Skierniewicach,
Dr hab. Artur Zimny, prof. Uczelni, rektor ANS w Koninie
Edukacja i innowacje jako filary rozwoju
W obszarze szkolnictwa wyższego polska prezydencja planuje działania mające na celu:
- dalsze upowszechnianie wspólnych międzyuczelnianych programów studiów,
- wspieranie innowacji oraz badań naukowych w ramach programu Horyzont Europa,
- rozwijanie współpracy akademickiej pomiędzy państwami członkowskimi.
Polska jako strażnik solidarności
W swoich przemówieniach uczestnicy podkreślali także rolę Polski jako strażnika solidarności w Europie. Zwrócono uwagę na konieczność wspólnego działania w obliczu wyzwań takich jak wojna, kryzysy energetyczne, klimatyczne czy gospodarcze.
Polska prezydencja to również okazja do zaprezentowania kraju jako kluczowego partnera Wspólnoty, łączącego patriotyzm z głębokim zaangażowaniem w integrację europejską.
Wyjątkowa oprawa artystyczna
Wieczór uświetniła Orkiestra i Chór Teatru Wielkiego Opery Narodowej pod dyrekcją Radzimira Dębskiego. Wykonano również specjalnie skomponowany na tę okazję utwór, który wyraził ducha jedności i nadziei na wspólną przyszłość Europy.
Polska prezydencja w Radzie UE rozpoczęła się w atmosferze podniosłości i jedności, wskazując na kluczowe wyzwania i priorytety, które będą kształtować wspólną przyszłość Unii Europejskiej.