Rozmowy o fotografii w kietrzańskiej TKALNI
2025-04-30 2025-04-30 14:03Rozmowy o fotografii w kietrzańskiej TKALNI

Rozmowy o fotografii w kietrzańskiej TKALNI
W ramach cyklu spotkań członków i miłośników Studenckiego Koła Naukowego Fotografii Artystycznej FOTON – „Rozmowy o fotografii” – realizowanego od 2008 roku, tym razem podjęto temat:
„Rola obserwacji w fotografii”
Spotkanie odbyło się w Centrum Kultury i Sportu TKALNIA w Kietrzu 25 kwietnia 2025.
Powszechnie wiadomo, że można patrzeć i nie koniecznie widzieć, można patrzeć i widzieć, ale nie potrafić przekazać tego, co się widzi. Rzecz w tym, by za pośrednictwem kadru fotograficznego patrzeć, widzieć i jeszcze potrafić przekazać to, co w wyniku obserwacji jest punktem mocnym w obrazie – odkryciem dla twórcy, a wyzwaniem dla odbiorcy.
Kluczem do rozwiązania powyższego problemu jest świadomość kadru, zaś istotą fotografii – umiejętność obserwacji. Dzięki niej wybrany fragment rzeczywistości ujęty w kadrze staje się treścią przekazu, który przybiera określoną formę.
Dla fotografującego-twórcy wybrany motyw jest spełnieniem oczekiwań, a niejednokrotnie powodem nowych wyzwań, motywacją do dalszych poszukiwań. Natomiast dla odbiorcy staje się źródłem inspiracji, tematem do refleksji, odkrywania nowego a nawet powodem zatrzymania i zachwytu. W obecnych, niespokojnych czasach zatrzymanie, spokój, zaduma… to rzadkość.
FOTON podczas swoich spotkań zapewnia ten czas na refleksje, twórcze dyskusje i zatrzymanie. Miłą atmosferę potęguje dodatkowo aromat kawy czy domowych wypieków. W ostatnim spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Koła: Julia Chrapiec FOTON, Julia Dobreniuk FOTON, Sebastian Fus FOTON, Agnieszka Gogolewska FOTON (gospodarz spotkania), Marcin Komorowski FOTON, Julianna Madej FOTON, Aleksander Moskwa FOTON, Agnieszka Orlik FOTON, Dawid Pawlar FOTON wraz z opiekunem naukowym Koła dr Gabrielą Habram-Rokosz FOTON oraz gośćmi – Agnieszką Białas, Ilianą Gogolewską, Piotrem Hajdugą Lateralusem, Patrykiem Kołodziejem i Markiem Rokoszem.
Podczas autorskich prezentacji multimedialnych uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się między innymi z historią likwidacji kietrzańskiego WELURU (fabryki dywanów) na podstawie fotodokumentacji Agnieszki Gogolewskiej FOTON czy procesem twórczym pasjonatów fotografii przyrodniczej. Dawid Pawlar FOTON (student II roku na kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie sztuk plastycznych ANS w Raciborzu) zajmuje się od lat fotografią przyrody. Dla Dawida fotografia przyrodnicza to połączenie sztuki i natury. To test na cierpliwość, pokorę i obserwację. Setki godzin spędzonych w terenie, po to, by uchwycić ten jeden odpowiedni moment. Czatowanie latem i zimą, w deszczu, mrozie czy śnieżycy. Nieraz zdarza się wrócić z pustą kartą pamięci, ale każdy dzień, to nowe możliwości i szansa na magiczny kadr.

Z kolei Julia Dobreniuk FOTON (studentka III roku na kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie sztuk plastycznych ANS w Raciborzu) uważa, że obserwacja w fotografii jest niezwykle ważnym narzędziem. Zdolność obserwacji pozwala na poszukiwania ciekawych i nietypowych kadrów będących odbiciem spojrzenia fotografa. Dokładna obserwacja bywa bardzo pomocna, aby spróbować wyprzedzić, wręcz przewidzieć ruch drobnego owada czy też większego zwierzęcia. Oczywiście nie tylko dotyczy to zwierząt, tak naprawdę wszystkich ruchomych obiektów. Zaobserwowanie idealnego ułożenia twarzy przy wykonywaniu portretów czy złapanie ułamka chwili, w której twarz portretowanej osoby ulegnie rozluźnieniu. Wszystko to jest możliwe do sfotografowania dzięki dokładnej obserwacji fotografowanego obiektu.

Zdaniem Julii Chrapiec FOTON (studentki III roku na kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie sztuk plastycznych ANS w Raciborzu)– obserwacja odgrywa kluczową rolę w fotografii. Szczególnie istotna jest w ujęciach rejestrujących życie przyrody, rozkwitające kwiaty, owady, czy też zwierzęta. W każdym z kadrów kluczowy jest spokój i czas na obserwowanie życia małych stworzeń tak, aby w decydującym momencie nacisnąć spust migawki. Niektóre z fotografii udaje się zrealizować szybciej, inne wymagają czasu. Kiedy podczas leśnego spaceru na drodze pojawia się mały żuczek, czy w czasie próby fotografowania rozkwitających mleczy trzeba uzbroić się w cierpliwość. Dzięki wnikliwemu patrzeniu przez obiektyw udało się przykładowa dostrzec siedzącego na jednym z kwiatów małego pasikonika. Natomiast inne, takie jak fotografie żab, wymagały kilkudniowej obserwacji ze względu na ustalenie miejsca i pory leżakowania zwierząt oraz dogodnych warunków pogodowych. Jednak obserwacja jest ważna nie tylko podczas tworzenia zdjęć przyrodniczych, ale również w przypadku portretu. W sesjach fotograficznych z udziałem ludzi kluczowe jest zaobserwowanie zachowań modela, kierunku światła czy ułożenia elementów stroju, ponieważ często niepozowane, spontaniczne ujęcia modelki, czy niewymuszony, naturalny uśmiech sprawiają, że kadr staje się o wiele ciekawszy i unikatowy.

„Rozmowy o fotografii” zwieńczone zostały finisażem wystawy „RAZEM i OSOBNO 2” zorganizowanej z okazji obchodów jubileuszu XX-lecia Studenckiego Koła Naukowego Fotografii Artystycznej FOTON. Tym razem kuratorem wystawy była absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu (obecnie Akademia Nauk Stosowanych) – kierunek Edukacja Artystyczna w zakresie sztuk plastycznych Agnieszka Gogolewska FOTON, aktualnie instruktor ds. promocji w Centrum Kultury i Sportu TKALNIA w Kietrzu.
Kolejny etap cyklu fotonowych wystaw prowadzi do Muzeum Ziemi Głubczyckiej, gdzie od 1 maja 2025 prezentowana będzie fotograficzna twórczość członków Koła.
Finisaż wystawy zaplanowano na dzień 23 maja 2025 godz. 17:00.
Zapraszamy!