Wyjazd do Bańskiej Bystrzycy w ramach Programu Erasmus+
2025-07-10 2025-07-10 11:06Wyjazd do Bańskiej Bystrzycy w ramach Programu Erasmus+

Wyjazd do Bańskiej Bystrzycy w ramach Programu Erasmus+
Program Erasmus+ wspiera wyjazdy pracowników uczelni również w celach szkoleniowych. Wyjazdy szkoleniowe (STT) pracowników przeznaczone są dla nauczycieli oraz administracji. Mogą odbywać się w uczelniach zagranicznych, ale także innych instytucjach i organizacjach. Celem wyjazdów STT jest odbycie szkolenia, seminarium lub warsztatów doskonalących umiejętności lub podwyższających kwalifikacje w określonej dziedzinie.
W ramach wymienionego wyjazdu szkoleniowego, w ostatnim tygodniu maja, pracownicy naszej Uczelni odbyli szkolenie STT na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy. Dr Beata Fedyn – prorektor ds. studentów i dr Ilona Gembalczyk – zastępca dyrektora Instytutu Studiów Edukacyjnych miały okazję zapoznać się z organizacją studiów pierwszego i drugiego stopnia na kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna prowadzonych na wspomnianym Wydziale oraz odbyć wiele spotkań mających na celu poszerzenie dotychczasowej współpracy. Opiekunem pobytu była Prof. PaedDr. Milena Lipnicka, PhD.
W czasie tygodniowego stażu odbyły się spotkania z władzami Wydziału oraz Katedry Edukacji Elementarnej i Przedszkolnej.
W czasie spotkania z Władzami Wydziału, w którym uczestniczyły: Prof. PaedDr. Lenka Rovňanová, PhD. – dziekan, Doc. Livia Nemcová, PhD. – prodziekan ds. dydaktyki, Doc. Victória Šoltesová, PhD. – prodziekan ds. jakości i rozwoju, Doc. Łada Kaliska, PhD. – prodziekan ds. nauki, badań i współpracy międzynarodowej oraz Prof. PaedDr. Milena Lipnicka, PhD., omówiono osiągnięcia dotychczasowej współpracy pomiędzy Instytutem Studiów Edukacyjnych naszej Uczelni, Wydziałem Pedagogicznym Uniwersytetu Mateja Bela oraz Wydziałem Pedagogicznym Uniwersytetu w Ostrawie. Nakreślono także warunki dalszej współpracy w zakresie innych kierunków – pedagogiki i andragogiki. Ze strony Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu przedstawiono charakterystykę Uczelni, profil studiów, ofertę edukacyjną oraz dotychczasowe dobre praktyki w zakresie organizacji wyjazdów Blended Intensive Programme (BIP) dla studentów.
Pani Kierownik Katedry PaeDr. Monika Brozmanová, PhD. szczegółowo omówiła zasady organizacji kształcenia na prowadzonych kierunkach studiów oraz przebieg egzaminu końcowego. Poruszono także problemy, z którymi boryka się Wydział i Katedra. Głównym problemem jest brak wykwalifikowanych pracowników dydaktycznych przy dużej liczbie chętnych kandydatów na studia. W ramach spotkania przedstawiono także warunki rekrutacji, a także zasady dyplomowania. Była również okazja do zaprezentowania naszej Uczelni. Poza tym pierwszego dnia pobytu odbywały się egzaminy dyplomowe kończące studia drugiego stopnia, w których (jako obserwatorzy) także uczestniczyły dr Beata Fedyn i dr Ilona Gembalczyk.

Intensywnie zaplanowany program pobytu umożliwił także obejrzenie przedstawienia teatralnego przygotowanego przez studentów Akademii Sztuki w Bańskiej Bystrzycy, zapoznanie się z miejska ofertą pomocy i kompensacji dla osób ze specjalnymi potrzebami oraz udział w autorskim spotkaniu z Ľudovítem Ódor, byłym premierem Słowacji, eurodeputowanym oraz autorem bestselerowej książki „Rychlokurz geniality”, czyli 42 pytania i odpowiedzi, które pomogą zrozumieć współczesny świat.
W ramach każdego wyjazdu Erasmus+ jest czas na program kulturalny, w ramach którego zapoznano się z historią i współczesnością Uniwersytetu oraz poznano najważniejsze zabytki Bańskiej Bystrzycy.
Uniwersytet Mateja Bela został utworzony w 1992 roku na bazie funkcjonujących szkół wyższych i filii Uniwersytetu w Bratysławie. Obecnie Uczelnia posiada sześć wydziałów. Studenci mogą kształcić się na następujących wydziałach: Wydział Ekonomiczny, Wydział Nauk Humanistycznych, Wydział Nauk Politycznych, Wydział Nauk Przyrodniczych, Wydział Pedagogiczny, Wydział Prawa. Na Wydziale Pedagogicznym prowadzone są studia w wielu zakresach, zarówno studia pierwszego stopnia, jako i drugiego stopnia: pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, teologia ewangelicka, psychologia, praca socjalna, edukacja dzieci, młodzieży i dorosłych, zarządzanie i doradztwo w zakresie edukacji i szkoleń, a także studia doktoranckie.
Bańska Bystrzyca to urocze górskie miasto otoczone Górami Kremnickimi, Wielką Fatrą i Górami Bystrzyckimi. W czasie wizyty warto przejść się na staromiejski rynek, obejrzeć barbakan oraz odwiedzić Muzeum Słowackiego Powstania Narodowego.
A po ciężkiej pracy i zwiedzaniu nie pozostaje nic innego, jak regionalna uczta kulinarna, czyli haluszki. Ten lokalny przysmak kuchni góralskiej, to ziemniaczane kluseczki z bryndzą. Słowacy uważają haluszki za potrawę narodową.