Instytut Kultury Fizycznej i Zdrowia – Koła naukowe
2016-10-28 2024-01-31 9:13Instytut Kultury Fizycznej i Zdrowia – Koła naukowe
Koło Naukowe Studentów Wychowania Fizycznego
Opiekun Naukowy: dr Danuta Zwolińska
Czas działalności:
Studenckie Koło Naukowe studentów Instytutu Wychowania Fizycznego PWSZ w Raciborzu (obecnie: ANS w Raciborzu) rozpoczęło swoja działalność w roku akademickim 2004/05, zebraniem założycielskim, które odbyło się w dniu 24.02.2005 r.
Założenia/cel:
Ramowy program działania koncentruje się wokół następujących celów:
- Pogłębianie wiadomości z szeroko rozumianej kultury fizycznej.
- Głównym problemem naukowym w działalności Koła są uwarunkowania uzyskiwania wysokich wyników sportowych w różnych dyscyplinach sportu.
- Uczestnictwo w badaniach naukowych prowadzonych w ramach działalności Koła.
- Współpraca w zakresie prowadzonych badań naukowych z klubami sportowymi.
- Uczestnictwo w studenckim ruchu naukowym poprzez udział w konferencjach i seminariach naukowych.
Skład
W skład Koła wchodzą studenci kierunku Wychowanie fizyczne. Opiekunami koła byli dr hab. Jarosław Cholewa prof. nadzw. PWSZ (obecnie: ANS w Raciborzu) oraz dr Natalia Rzepka obecnie dr Danuta Zwolińska.
Publikacje
Dotychczasowy efekt działalności Koła to 12 publikacji, w tym 2 angielskojęzyczne, czynny udział w 9 Konferencjach Naukowych o zasięgu Międzynarodowym lub Ogólnopolskim.
Plany na przyszłość
Dalszy kierunek działalności Koła będzie koncentrował się na:
- Zacieśnianiu współpracy z klubami sportowymi działającymi w Raciborzu w zakresie realizacji badań naukowych skierowanych na rozwijanie głównych kierunków badań koła (uwarunkowania rezultatów sportowych).
- Zdobywaniu umiejętności zaplanowania i przeprowadzenia procesu badawczego.
- Doskonalenie warsztatu badawczego.
- Przygotowaniu wystąpień naukowych na Konferencje Naukowe oraz przygotowywanie publikacji.
Koło naukowe działające przy Instytucie Kultury Fizycznej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu (obecnie: Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu) skupia ambitnych studentów zainteresowanych naukami o kulturze fizycznej.
Do dyspozycji młodych badaczy jest dobrze wyposażona, nowoczesna pracownia diagnostyczna. Podstawowymi narzędziami badawczymi jest platforma tensometryczna AMTI oraz Wiedeński System Testowy. Laboratorium jest również wyposażone w podstawowy sprzęt do analizy kondycyjnych parametrów motoryczności (cykloergometry) oraz wad postawy (podoskop, posturometr).
W ramach działalności koła odbywają się spotkania dotyczące metodyki prowadzenia badań i dokonywania przeglądu literatury. Prowadzone są warsztaty z zakresu obsługi poszczególnych urządzeń pomiarowych oraz analizy otrzymanych danych. Realizowane są autorskie eksperymenty studentów a także prowadzone projekty w ramach rozwoju naukowego pracowników uczelni oraz współpracy ze szkołami i klubami sportowymi.
Efekty prowadzonej działalności są prezentowane przez studentów na Ogólnopolskiej Konferencji Studenckich Kół Naukowych organizowanej przez AWF Katowice oraz w ramach rozwoju naukowego pracowników uczelni w postaci udziału w konferencjach naukowych.
Koło Naukowe Kierunku Pielęgniarstwo „Pielęgniarstwo w Nauce i Praktyce”
Opiekun Koła Naukowego: dr Elżbieta Kania i mgr Krystyna Wolnik
Studenckie Koło Naukowe Pielęgniarstwa jest organizacją studencką działającą w ramach Instytutu Kultury Fizycznej i Zdrowia PWSZ w Raciborzu (obecnie: ANS w Raciborzu). Zrzesza najbardziej aktywnych studentów pielęgniarstwa, którzy są zainteresowani pogłębianiem wiedzy i pracą naukową w zakresie nauk medycznych, nauk o zdrowiu. Koło Naukowe kierunku Pielęgniarstwo o nazwie Pielęgniarstwo w Nauce i Praktyce zostało utworzone w roku akademickim 2018/2019. Pierwotnie utworzone i prowadzone przez dr n. o zdr. Ewelinę Kolarczyk. Od 2019 roku opiekunem koła naukowego została mgr Elżbieta Kania. Od 2021 rok powołano dwóch opiekunów koła – mgr Krystynę Wolnik oraz mgr Elżbietę Kania.
Zgodnie ze strukturą działania koła w roku akademickim 2020/2021 wyróżniono funkcję: przewodniczącego, zastępcy przewodniczącego, skarbnika oraz sekretarza Koła Naukowego.
Koło liczy blisko 150 członków aktywnie zaangażowanych w rozwijanie swoich umiejętności naukowych, angażowania się w akcje charytatywne czy uczestnictwa czynnego oraz biernego w licznych konferencjach.
Celem działalności Koła jest zdobywanie i pogłębianie wiedzy i umiejętności jego Członków poprzez:
- Rozwijanie i chęć pogłębienia zainteresowań naukowych w dziedzinie pielęgniarstwa ze szczególnym uwzględnieniem pielęgniarstwa klinicznego, zarządzania i organizacji pracy pielęgniarskiej, etyki pielęgniarskiej, historii i rozwoju teoretycznego pielęgniarstwa.
- Udział Członków w opracowaniu i przedstawianiu badań naukowych w zakresie działalności Koła Naukowego.
- Czynne uczestnictwo w konferencjach, szkoleniach, seminariach.
- Opracowanie materiałów edukacyjnych objętych tematyką działalności Koła.
- Zastosowanie dowodów naukowych w praktyce (EBP).
- Zabezpieczenie medyczne imprez organizowanych przez Samorząd Studentów PWSZ w Raciborzu (obecnie: ANS w Raciborzu).
- Kreowanie wizerunku absolwenta kierunku Pielęgniarstwo na rynku pracy.
- Rozwój osobisty Członków Koła.
- Organizowanie pokazów i poradnictwo w zakresie opieki pielęgniarskiej nad osobami przewlekle chorymi w domu.
- Współpraca z jednostkami medycznymi na terenie powiatu raciborskiego.
Studenci Pielęgniarstwa – Członkowie Koła Naukowego „Pielęgniarstwo w Nauce i Praktyce” są grupą bardzo zorganizowaną, słowną i chętną do pracy. Z ogromnym entuzjazmem i werwą podchodzą do kolejnych wyzwać naukowych, odkrywając nowe ścieżki świata medycznego.
Skład Koła Naukowego:
przewodniczący: Gierszewska Aleksandra
z-ca przewodniczącego: Edward Wnukowski
skarbnik: Oliwia Stefaniak
sekretarz: Natalia Piprek
2024 – List gratulacyjny od kierownika placówki w Wodzisławiu Śląskim za wyróżniającą się wiedzę i umiejętności dla studentek: Aleksandry Szymury i Wiktorii Kupczyk.
2024 – Zakwalifikowanie się do ścisłego finału studentki Aleksandry Gierszewskiej w Queen Silvia Nursing Award Poland.
2023 – Członkowie koła naukowego reprezentowali Uczelnię w II Ogólnopolskiej Olimpiadzie „Badania fizykalne w pielęgniarstwie”, która odbyła się w Colegium Mazovia w Siedlcach. Dojście studentki Lilianny Pajonk do ścisłego finału (zajęcie IV. Miejsca).
2023 – Zakwalifikowanie się do ścisłego finału studentki Aleksandry Gierszewskiej w Queen Silvia Nursing Award Poland.
2023 – List gratulacyjny od kierownika placówki w Rydułtowach za wyróżniającą się wiedzę i umiejętności dla studentek: Zuzanny Włoczek, Zuzanny Matłów, Wiktorii Kondziołki, Patrycji Grzonka, Małgorzaty Dzierżęgi.
2022 – 09-10.06.2022 r – I miejsce w Ogólnopolskich Zawodach Symulacji Medycznej SIM_CHALLENGE_2022, zorganizowane przez Innowacyjne Centrum Symulacji Medycznej Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Opolskiego. Nasza drużyna w składzie: Weronika Niewrzoł – kapitan, Sylwia Kania, Sitek Klaudia, Kozubek Ewelina, Zuzanna Mucha wraz z opiekunami: mgr Elżbietą Kania i mgr Krystyną Wolnik
2022 – 09-10.06.2022 r. – I miejsce w kategorii indywidualnej – NAJLEPSZY KAPITAN GRUPY – w Ogólnopolskich Zawodach Symulacji Medycznej SIM_CHALLENGE_2022, zorganizowane przez Innowacyjne Centrum Symulacji Medycznej Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Opolskiego – nagroda dla Weroniki Niewrzoł.
2022 – W dniach 22-23.06.2022 r. członkowie koła naukowego reprezentowali Uczelnię w I Ogólnopolskiej Olimpiadzie „Badania fizykalne w pielęgniarstwie”, która odbyła się w Colegium Mazovia w Siedlcach. Studenci w składzie: Magdalena Storka, Sylwia Kania, Julia Wieczorek i Klaudia Sitek wzorcowo przeszły pierwszy etap eliminacji. W komplecie doszły do drugiego z trzech możliwych etapów.
- Edyta Nosiadek, Elżbieta Kania, Aleksandra Wysz: Rola pielęgniarki w opiece nad pacjentem po krwawieniu podpajęczynówkowym. The role of nurse in carning for a patient after subarachnoid bleeding. PIEL POL Vol 87, No1, Marzec 2023.
- Roksana Długołęcka, Elżbieta Kania, Izabela Biegus: Opieka pielęgniarska nad pacjentem po cholecystektomii klasycznej i laparoskopowej/ Pielęgniarstwo Chirurgiczne i Angiologiczne = Surgical and Vascular Nursing. – 2022, Vol. 16, nr 3, s. 85-90.
- Rola pielęgniarki w opiece nad pacjentką po zabiegu hemipelwektomii w przebiegu kostniakomięsaka/ Maja Sobocińska, Elżbieta Kania. // Pielęgniarstwo Chirurgiczne i Angiologiczne = Surgical and Vascular Nursing. – 2022, Vol. 16, nr 3, s. 91-95’.
Artykuł zaakceptowany do druku (publikacja czerwiec 2023)
Katarzyna Bodziony, Elżbieta Kania, Jolanta Burgieł: Opieka nad pacjentem po zabiegu wyłonienia kolostomii w przebiegu nowotworu esicy – studium przypadku. Patient care after colostomy surgery in the course of sigmoind cancer – a case study.
Artykuł w trakcie recenzji
Weronika Niewrzoł, Elżbieta Kania, Krystyna Wolnik: Rola opieki pielęgniarskiej nad pacjentem po operacji plastyki przepukliny pachwinowej w odniesieniu do ICNP®, The role of nursing care for a patient after ingguingal hernia repair in relations to ICNP®.
2023 – wystąpienie czynne studentów – Wiktoria Kondziołka, Zuzanna Matłóg, Julianna Jeszka, Paweł Rygiel na konferencji XVI Raciborskim Seminarium Pedagogicznym. Tematy wystąpień:
– Wiktoria Kondziołka – Mięsak dłoni – studium przypadku
– Zuzanna Matóg – Amputacja kończyny dolnej – studium przypadku
– Julianna Jeszka i Paweł Rygiel – Nowotwór prostaty.
2022 – Koło naukowe wraz z opiekunem mgr Elżbietą Kania czynnie uczestniczyło w otwarciu wodzisławskiej porodówki „Bocianie Gniazdo”. Studenci dokonywali instruktażu przyszłych rodziców w zakresie udzielania pierwszej pomocy dzieciom, oraz razem z mgr Elżbieta Kania wygłosili wykład dotyczący pierwszej pomocy. W wydarzeniu wzięli udział: Magdalena Storka, Mucha Zuzanna, Kania Sylwia, Derek Agnieszka a także opiekun koła mgr Elżbieta Kania z nauczycielem mgr Agnieszką Witkowską.
2021 – czynne wystąpienie studentki Natalia Uryga na Ogólnopolskiej Konferencji Interdyscyplinarnej „Alfa i Omega cz.2”. Tematem wystąpienia była Opieka nad pacjentem po amputacji kończyny dolnej w przebiegu mięsaka.
2020 – czynne wystąpienie dwóch studentek na Ogólnopolskiej Konferencji Interdyscyplinarnej „Alfa i Omega”. W konferencji czynnie wzięły udział dwie studentki: Roksana Długołęcka oraz Edyta Nosiadek. Tematy wystąpień dotyczyły: „Kamica pęcherzyka żółciowego- leczenie oraz opieka pielęgniarska nad pacjentem po cholecystektomii” oraz „Opieka pielęgniarska nad pacjentem po krwawieniu podpajęczynówkowym z pękniętego tętniaka mózgu”.
2019 – czynne wystąpienia na Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej pt.: „Zagrożenia i potrzeby człowieka w kontekście zdrowia psychicznego” organizowanej w Legnicy. Trzy studentki: Pani Monika Mucha, Pani Agnes Studniczej, Pani Natalia Pestkowska wzięły czynny udział w konferencji prezentując tematy: „Ocena psychicznego stanu pacjenta po amputacji kończyny dolnej” oraz „Obraz nastolatka w terminalnym stadium choroby nowotworowej w świadomości zdrowych rówieśników” nad opracowaniem, których pracowały od grudnia 2019 r.
2024 – udział członków w wykładzie dotyczącej cyberbezpieczeństwa, ochrony danych osobowych i systemów wewnętrznych związanych z zagrożeniami. Warsztaty prowadził Marek Krupa – wieloletni wykładowca Marek Krupa.
2023 – udział w prelekcji prowadzonej przez polską pielęgniarkę misyjną pracującą w RP Kongo – Agnieszkę Nowak.
2023 – udział członków w warsztatach prowadzonych przez dyrektora ZK Racibórz, mjr Grzegorza Skowronka w Zakładzie Karnym w Raciborzu.
2023 – udział członków koła w warsztatach prowadzonych przez sędziego Wydziału II Karnego Łukasza Mrzyka oraz radczynią prawną Natalią Lewandowską-Fac w Sądzie Rejonowym w Raciborzu.
2023 – udział członków w warsztatach prowadzonych przez dyrektora Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich – Grzegorza Bulende, oraz jego zastępcę Andrzeja Tomczyka.
2023 – udział w szkoleniu „Rzucamy wyzwanie amputacją – pielęgnacja, rehabilitacja, protetyk” organizowanym w ANS w Raciborzu.
2021 – udział w Międzynarodowej Konferencji z Texas Univercity, wystąpienie czynne: Pani Prorektor dr Beata Fedyn, dyrektor IKFiZ: dr Marek Sroka; z-ca dyrektora IKFiZ, opiekun koła naukowego: mgr Elżbieta Kania.
2021 – organizacja konferencji i warsztatów naukowych „Przenieś swój opatrunek na wyższy poziom”. Wydarzenie miało miejsce w murach naszej Uczelni. Uczestnikami byli studenci Pielęgniarstwa oraz pielęgniarki z powiatu raciborskiego. Prelegentem konferencji była Pani mgr Małgorzata Budynek, praktyk, pielęgniarka, autorka licznych książek i publikacji w dziedzinie leczenia ran.
2021 – uczestnictwo w warsztatach „Jakość życia pacjentów z wyłonioną stomią” prowadzonych przez mgr Beatę Wysoczańską-Skroban.
2021 – udział w Międzynarodowej Naukowo-Praktycznej Konferencji „Nowe pokolenie pielęgniarek: Osiągnięcia i innowacje w pielęgniarstwie, gdzie przedstawiciele z Ukrainy, Polski, Stanów Zjednoczonych przedstawiali swoje pomysły na rozwój pielęgniarstwa.
2021 – Członkowie Koła Naukowego – Pani Barbara Zdziebło, Pani Julia Rybacka, Pani Weronika Niewrzoł i Pani Alicja Mulawka uczestniczyli w szkoleniu dla kadry instruktorskiej „Przygotowanie i prowadzenie egzaminu OSCE”. Studenci w trakcie szkolenia wcielali się w studentów egzaminowanych na każdym poziomie wierności egzaminu OSCE.
2020 – udział w w konferencji naukowo-szkoleniowej „AKADEMIA LECZENIA RAN” organizowanej w Libiążu na terenie kopalni „Janina”. Studenci uczestniczyli w interesujących wykładach dotyczących m.in. mikrobiologii ran, różnorodnych metod terapeutycznych mających na celu skrócić okres leczenia pacjentów oraz nowoczesnych rodzajów opatrunków stosowanych w praktyce leczenia ran przewlekłych. Oprócz wysłuchania ciekawych wykładów studenci wzięli udział w trzech warsztatach.
2020 – udział w IV Festiwalu Nauki organizowanym w Katowicach. Wspólnie spędzony czas, wzbogacenie swojej wiedzy poprzez uczestnictwo w wykładach, warsztatach i wystawach, spowodowało integrację Członków Koła i odnalezienie wspólnych zainteresowań.
2020 – udział w konferencji naukowo-szkoleniowej „Wybrane algorytmy w postępowaniu położnej” organizowanej w Katowicach pod patronatem Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej i Polskiego Towarzystwa Położnych. Studentki uczestniczyły w wykładach dotyczących m.in.: konfliktu serologicznego, karmienia piersią, pierwszej pomocy w kolce niemowlęcej i innych. Swoją wiedzę i umiejętności praktyczne poszerzały także, uczestnicząc w warsztatach dotyczących pielęgnacji skóry atopowej noworodka, sposobów używania i wypożyczania laktatorów oraz pobieraniem tkanek popłodu: sznura pępowinowego i krwi pępowinowej.
2019 – uczestnictwo w konferencji naukowej „Śląska Jesień Elektrokardiologiczna” organizowanej w Katowicach.
2019 – udział w konferencji pt. „Śląska Jesień Elektrokardiologiczna” organizowanej przez Zespół Problemowy ds. Pielęgniarstwa Geriatrycznego Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Katowicach.
2019 – organizacja warsztatów chirurgicznego szycia ran. Studenci zapoznali się ze specjalistycznymi narzędziami chirurgicznymi, mieli możliwość nabycia umiejętności manualnych dotyczących posługiwania się narzędziami chirurgicznymi, zasadami instrumentowania i rozpoznawania szwów chirurgicznych.
2019 – udział w warsztatach dotyczących BLS i ALS. Uczyli się udzielania pomocy pacjentowi znajdującemu się w stanie zagrożenia życia. Zostali zapoznani z zestawem przeciwwstrząsowym, procedurą i kartą resuscytacyjną oraz niezbędnymi lekami. Mieli możliwość przećwiczenia swoich umiejętności na fantomie.
2024 – udział studentek Jagoda Płatek i w Akcji WOŚP – kwestowanie.
2024 – prowadzenie „Tygodnia Zdrowia” w Szkole Podstawowej nr 1 im. Karola Miarki w Rydułtowach, Prelekcje członków koła dotyczące zdrowego żywienia, zachowań prozdrowotnych i higieny jamy ustnej.
2023 – prowadzenie warsztatów dotyczących profilaktyki wczesnego wykrywania raka piersi dla OSP Marklowice.
2023 – aktywny udział w Czepkowaniu studentów pierwszego roku pielęgniarstwa.
2023 – nagranie wystąpienia Świątecznego – Bożonarodzeniowego dla Studentów ANS w Raciborzu.
2023 – prowadzenie prelekcji i warsztatów dotyczących pierwszej pomocy dla I Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu.
2023 – prowadzenie warsztatów pierwszej pomocy pt.: „Reakcja społeczeństwa ratuje życie”.
2023 – udział członków koła w dniach otwartych wodzisławskiej porodówki „Bocianie gniazdo”, wygłoszenie prelekcji dotyczącej pierwszej pomocy.
2023 – udział członków koła w prelekcjach dotyczących pierwszej pomocy dla grupy SomSiady w Dzimierzu, wygłoszenie prelekcji dotyczącej pierwszej pomocy.
2023 – prowadzenie warsztatów z pierwszej pomocy i prelekcji dotyczących profilaktyki chorób przewlekłych dla Seniorów podczas otwarcia Tężni w Raciborzu.
2023 – organizowanie akcji DKMS w MCSM w Raciborzu.
2023 – udział w warsztatach dotyczących profilaktyki raka piersi – podczas dnia Studenckiego ANS w Raciborzu.
2023 – organizowanie akcji Krwiodawstwa w ANS w Raciborzu.
2023 – prelekcje w V Liceum Ogólnokształcącym w Rybniku.
2023 – warsztaty dla licealistów naszego rejonu podczas Dni Otwartych ANS w Raciborzu.
2023 – warsztaty dla dzieci z 3 klasy Szkoły Podstawowej im. Partyzantów Polskich z Żabnicy.
2023 – warsztaty dla dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wojnowicach.
2023 – warsztaty pierwszej pomocy i pokazy pracy pielęgniarki zorganizowane dla Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu.
2023 – warsztaty pierwszej pomocy i pokazy pracy pielęgniarki zorganizowane dla ZSO nr 1 im. Kasprowicza w Raciborzu.
2023 – udział w Akcji na rzecz Domu dla Bezdomnych „Arka N” w Raciborzu.
2023 – udział w Akcji na rzecz Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Wodzisławiu Śląskim.
2023 – udział w Akcji na rzecz dzieci z Ośrodka Opiekuńczo-Wychowawczego w Samborowicach.
2023 – udział w Akcji mikołajkowej dla Szpitala Rejonowego w Raciborzu (oddział pediatryczny, oraz ZOL).
2022 – udział w Akcji mikołajkowej na rzecz dzieci z Ośrodka Opiekuńczo-Wychowawczego w Samborowicach.
2022 – udział w Akcji świątecznej na rzecz pensjonariuszy Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Krzanowicach.
2022 – organizowanie akcji Krwiodawstwa w ANS w Raciborzu.
2022 – aktywny udział w Czepkowaniu studentów pierwszego roku pielęgniarstwa.
2022 – w trakcie wykładów prowadzonych dla Studentów III wieku, koło naukowe utworzyło punkt profilaktyczny. Studenci dokonywali pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, tętna, glikemii, poziomu saturacji.
2022 – akcja Krwiodawstwa organizowana w murach Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej.
2022 – udział w ważnym dla uczelni dniu – Otwarcia MONOPROFILOWEGO CENTRUM SYMULACJI MEDYCZNEJ. Członkowie koła naukowego bardzo aktywnie, z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w przygotowaniach, pomagali w organizacji, a Pani Magdalena Storka – studentka III roku pielęgniarstwa, była pacjentem symulowanym, podczas scenek pokazowych dla wszystkich zgromadzonych w tym dniu gości, jak również na filmie promującym Uczelnię i MCSM.
2022 – bardzo aktywy udział w 15 dniach pokazowych dla szkół, przedszkoli z powiatu raciborskiego oraz Rady Powiatu Raciborskiego.
2022 – czynny udział w koncercie charytatywnym na rzecz Hospicjum im. Św. Józefa w Raciborzu. Pomagali w organizacji koncertu oraz w kwestowaniu.
2022 – w dniach 9-13.05.2021r. koło naukowe miału przyjemność gościć Panią Profesor Ivicę Gulasovą, która w ramach programu ERASMUS+ odwiedziła naszą uczelnię. Członkowie koła uczestniczyli w wykładach dotyczących znaczenia komunikacji i etyki zawodu pielęgniarki. Mieli możliwość wymiany doświadczeń oraz poznania rynku pracy i specyfiki pracy pielęgniarki na Słowacji. Ponadto członkowie koła wraz z Panią Profesor uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych w Zakładzie Karnym w Raciborzu.
2022 – uczestnictwo w niezwykle cennej i bardzo dobrze merytorycznie przygotowanej konferencji „Leczenie ran w Praktyce”.
2021 – studenci oraz nauczyciele akademiccy IKFiZ odwiedzili Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczą w Samborowicach, prowadzoną przez stowarzyszenie Otwarte Serca Dzieciom. Okazją do odwiedzenia placówki było przekazanie całego mnóstwa gier planszowych, puzzli, zabawek i kolorowanek dzieciom przebywającym w ośrodku.
2021 – grudniowa akcja „Skarpetek para uśmiech wyzwala”. Celem było zebranie skarpet a następnie przekazanie ich do zaprzyjaźnionego ośrodka Opiekuńczo-Wychowawczego w Samborowicach. Akcja została przeprowadzona perfekcyjnie.
2021 – czynny udział w koncercie charytatywnym na rzecz Hospicjum im. Św. Józefa w Raciborzu. Pomagali w organizacji koncertu oraz w kwestowaniu.
2021 – od 17.12.2021 członkini koła naukowego Maja Sobocińska rozpoczęła wolontariat pielęgniarski – na oddziale „Covidowimy”. Gdzie czynnie współuczestniczyła w sprawowaniu opieki nad pacjentem
2020 – uczestnictwo w warsztatach szkoleniowych w Centrum Medycznym Ujastek w Krakowie na Oddziale neonatologicznym z intensywną terapią i patologią noworodka. Warsztaty przeprowadzone były pod opieką fizjoterapeuty i neurologopedy. Dotyczyły kontaktu i zapoznania się z dziećmi przedwcześnie urodzonymi.
2019 – Członkowie Koła razem z mgr Elżbietą Kania byli współorganizatorami wydarzenia międzyinstytutowego „Sport ku radości”, zapewniając jednocześnie opiekę medyczną podczas jego trwania. Studentki prowadziły zajęcia dla dzieci dotyczące podstawowych zabiegów resuscytacyjnych, zabezpieczania ran oraz udzielania pomocy w trakcie omdlenia. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem.
2021 – „Priorytety w ochronie zdrowia” dotyczącą zagadnień: Stwardnienia rozsianego; Raka płuca – czas ma znaczenie; Zdrowia kobiet – profilaktyki, diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych; Wyzwań w przeszczepianiu szpiku. Profilaktyka zakażeń CMV i innych ciekawych tematów medycznych.
2021 – „Zakażenia-Biegunki-Odleżyny=Problem?”.
2021 – Szkolenie online dotyczące stopy cukrzycowej.
2021 – Studenci uczestniczyli w szkoleniu organizowanym przez akademię położnej. Wykłady obejmowały tematykę: konfliktu serologicznego, krwi pępowinowej oraz oktenidyny jako preparatu w profilaktyce i leczeniu zakażeń wirusowych.
2021 – „Oczyszczania rany w praktyce pielęgniarskiej”.
2021 – „Higiena rany i oczyszczanie poprzez zastosowanie larwoterapii oraz specjalistycznych opatrunków.
2020 – „Odciążenia w Zespole Stopy Cukrzycowej”.
2020 – „Rana w chirurgii onkologicznej = problem?”.
2020 – „Spotkaj się z chorym w jego świecie – dobre rozmowy z raną nowotworową”.
2020 – „Trudna stomia. Gdzie jest granica między pielęgnacją a reoperacją?”.
2020 – „Czego nie wiesz o Aquacel Foam…!!!”.