AktualnościKomunikaty prasowe

Konstytucja dla Nauki tematem seminarium z udziałem Wiceministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Konstytucja dla Nauki jako determinanta rozwoju uczelni zawodowych w Polsce (fot. Katarzyna Kubik)

[et_pb_section bb_built=”1″][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”3.17.6″]

W dniu 19 listopada 2018 r. w Pałacyku strzeleckim RAFAKO odbyło się seminarium „Konstytucja dla Nauki jako determinanta rozwoju uczelni zawodowych w Polsce” zorganizowane przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Raciborzu z inicjatywy JM Rektor dr hab. inż. arch. Ewy Stachury prof. nzw. Swoją obecnością zaszczycili: Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Piotr Müller, Pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości Michał Woś, Prezydent Elekt Raciborza Dariusz Polowy, Poseł Grzegorz Janik, JM Rektor PWSZ w Oświęcimiu prof. zw. dr hab. Witold Stankowski, Przewodniczący Parlamentu Studentów RP Tomasz Tokarski oraz Grzegorz Wawoczny redaktor naczelny portalu naszraciborz.pl. W wydarzeniu nie zabrakło także rektorów kilkunastu polskich uczelni wyższych.

Przedsięwzięcie zainicjowane zostało wystąpieniem prof. Johna Dee, który przedstawił problematykę systemu szkolnictwa wyższego w Australii, ze szczególnym uwzględnieniem nowych rozwiązań systemowych w zakresie pozyskiwania, przetwarzania wiedzy i nowych umiejętności. Seminarium obejmowało swoim programem dwa panele dyskusyjne.

Pierwszy z nich, z udziałem Wiceministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Piotra Müllera, JM Rektora PWSZ w Oświęcimiu prof. zw. dr hab. Witolda Stankowskiego, JM Rektora PWSZ w Raciborzu dr hab. inż. arch. Ewy Stachury prof. nzw.,  JM Rektora PWSZ w Wałbrzychu dr hab. Piotra Jurka prof. nzw. oraz Mecenas Karoliny Gasz-Solich dotyczył w znacznej mierze miejsca Publicznych Uczelni Zawodowych w systemie polskiego szkolnictwa wyższego oraz kwestii nowego prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, tj. Ustawa 2.0. Drugi panel dyskusyjny moderowany przez redaktora Grzegorza Wawocznego „Współpraca uczelni zawodowej z samorządem i biznesem” swoim zakresem obejmował zagadnienia związane z rozwojem społeczno-gospodarczym Raciborza, województwa śląskiego oraz rozwojem PWSZ w Raciborzu. W panelu udział wzięli Pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości i Radny Sejmiku śląskiego Michał Woś, Prezydent elekt Dariusz Polowy, Przewodniczący Parlamentu Studentów RP i członek Prezydium Państwowej Komisji Akredytacyjnej Tomasz Tokarski oraz dr inż. Sabina Musioł, Dyrektor Centrum Biznesu, Innowacji i Nowoczesnych Technologii w Raciborzu. Dużym zainteresowaniem cieszyła się tematyka gospodarki 4.0., która według niektórych panelistów jest nieodzownym elementem rozwoju kraju.

Oba panele zwieńczone zostały dyskusją, dzięki której możliwe jest wyciągnięcie stosownych wniosków oraz rekomendacji na przyszłość. To pierwsze tego typu wydarzenie zorganizowane w Raciborzu z udziałem tak wysokiej rangi osobistości ze świata nauki, polityki i biznesu przyjęte zostało z ogromną aprobatą przez wszystkie środowiska.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]