Automatyka i robotyka
2017-03-29 2025-07-07 9:44Automatyka i robotyka
Ogólne informacje o kierunku
Absolwenci kierunku Automatyka i robotyka są wszechstronnie przygotowani do wykonywania prac inżynierskich w zakresie automatyzacji procesów technologicznych, a szczególnie w zakresie projektowania i eksploatacji urządzeń i układów automatyki przemysłowej oraz ich aplikacji w zautomatyzowanych systemach produkcyjnych i programowania komputerowo zintegrowanych systemów wytwarzania, w tym programowalnych sterowników logicznych.

Kompendium
- Nazwa kierunku: Automatyka i robotyka
- Tytuł zawodowy po ukończeniu studiów: Inżynier
- Profil: Praktyczny
- Specjalność/moduł specjalnościowy: Sterowniki logiczne, Automatyka przemysłowa
- Wybór specjalności/modułu specjalnościowego w trakcie rekrutacji: Nie
- Czas trwania studiów: 7 semestrów/3,5 roku
Planowana forma organizacji zajęć:
Studia stacjonarne:
- zajęcia od poniedziałku do piątku
- zajęcia od piątku (od godz. 15.00) do niedzieli
Absolwenci kierunku Automatyka i Robotyka są wszechstronnie przygotowani do prowadzenia prac projektowych i wdrożeniowych urządzeń automatyki przemysłowej oraz technologicznego przygotowania produkcji w zakresie programowania maszyn i systemów wytwórczych.
Absolwenci kierunku Automatyka i Robotyka są wszechstronnie przygotowani do wykonywania prac inżynierskich w zakresie automatyzacji procesów technologicznych, a szczególnie w zakresie projektowania i eksploatacji urządzeń i układów automatyki przemysłowej oraz ich aplikacji w zautomatyzowanych systemach produkcyjnych i programowania komputerowo zintegrowanych systemów wytwarzania, w tym programowalnych sterowników logicznych. Szczególną wiedzę absolwenci uzyskują w zakresie projektowania układów automatyki przemysłowej opartej na elementach i układach machatronicznych: pneumatycznych, hydraulicznych i cyfrowych. Posiadają wiedzę z zakresu eksploatacji maszyn technologicznych i ich diagnostyki. Uzyskują oni również wiedzę w zakresie informatyki, inżynierskich systemów obliczeniowych CAx, eksploatacji systemów produkcyjnych, projektowania zautomatyzowanych i zrobotyzowanych systemów produkcyjnych (wytwarzania i przetwórstwa), baz danych i systemów sztucznej inteligencji w projektowaniu, wytwarzaniu i eksploatacji maszyn. Posiadają również praktyczne umiejętności z zakresu budowy, projektowania i eksploatacji maszyn.
Zakłady wielu gałęzi przemysłu (zarówno w przemyśle elektromaszynowym, jak i spożywczym), w których produkcja oparta jest na wysoko zautomatyzowanych i zintegrowanych komputerowo środkach produkcji.
Warunkiem przyjęcia na studia pierwszego stopnia jest zdany egzamin maturalny i posiadanie świadectwa maturalnego.
Kwalifikacja na podstawie egzaminów maturalnych, brak egzaminu wstępnego.
Wymagane badania lekarskie – szczegółowe informacje znajdują się w Systemie Internetowej Rekrutacji.
Co będę wiedział po zakończeniu studiów?
Szczególną wiedzę absolwenci uzyskują w zakresie projektowania układów automatyki przemysłowej opartej na elementach i układach machatronicznych: pneumatycznych, hydraulicznych i cyfrowych. Posiadają wiedzę z zakresu eksploatacji maszyn technologicznych i ich diagnostyki. Uzyskują oni również wiedzę w zakresie informatyki, inżynierskich systemów obliczeniowych CAx, eksploatacji systemów produkcyjnych, projektowania zautomatyzowanych i zrobotyzowanych systemów produkcyjnych (wytwarzania i przetwórstwa), baz danych i systemów sztucznej inteligencji w projektowaniu, wytwarzaniu i eksploatacji maszyn. Posiadają również praktyczne umiejętności z zakresu budowy, projektowania i eksploatacji maszyn.
Specjalności
Absolwenci kierunku Automatyka i robotyka są wszechstronnie przygotowani do prowadzenia prac projektowych i wdrożeniowych urządzeń automatyki przemysłowej oraz technologicznego przygotowania produkcji w zakresie programowania maszyn i systemów wytwórczych. Znajdują zatrudnienie w zakładach wielu gałęzi przemysłu (zarówno w przemyśle elektromaszynowym, jak i spożywczym), w których produkcja oparta jest na wysoko zautomatyzowanych i zintegrowanych komputerowo środkach produkcji.
Specjalności
1. Automatyka przemysłowa
2. Sterowniki logiczne

Opinie absolwentów o kierunku

Weekendowe studiowanie to nie tylko zdobywanie wiedzy i praktycznych umiejętności, ale również okazja do poznawania inspirujących osób – zarówno wśród studentów, jak i wykładowców. Co istotne, kadra dydaktyczna jest wymagająca, ale przy tym niezwykle życzliwa i zaangażowana. Widać, że wykładowcom naprawdę zależy na tym, by każdy student mógł osiągnąć sukces – podchodzą do nas indywidualnie, chętnie tłumaczą trudniejsze zagadnienia i motywują do pracy.
Osobiście największą trudność sprawił mi pierwszy rok – po kilkuletniej przerwie w nauce powrót do systematycznego studiowania był dużym wyzwaniem. Nie należałem do najmłodszych studentów, ale dzięki ogromnemu wsparciu kolegów oraz wykładowców, udało mi się z powodzeniem zaliczyć wszystkie przedmioty. Szczególnie cenię sobie atmosferę wzajemnej pomocy i zrozumienia – zarówno ze strony studentów, jak i nauczycieli akademickich. To sprawiło, że mimo koniecznej przerwy po pierwszym roku z powodów rodzinnych, bez wahania wróciłem na drugi rok studiów.
Studia na ANS w Raciborzu wymagają rzetelności i zaangażowania – przyswajamy tu zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną, którą z powodzeniem można wykorzystać w codziennej pracy zawodowej. Dodatkowym atutem jest możliwość uczestnictwa w różnego rodzaju szkoleniach i kursach, które zwiększają naszą atrakcyjność na rynku pracy.
Z pełnym przekonaniem polecam studia na Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu każdemu, kto szuka uczelni, gdzie można rozwijać się w przyjaznej, ale ambitnej atmosferze, pod okiem zaangażowanej i profesjonalnej kadry.
inż. Artur Płaczek
absolwent kierunku Automatyka i robotyka z roku 2025
inż. Witold Pietrzak
absolwent kierunku Automatyka i robotyka z roku 2024
inż. Wojciech Wawrzków
absolwent kierunku Automatyka i robotyka z roku 2024
inż. Marcin Auer
absolwent kierunku Automatyka i robotyka z roku 2023
inż. Paweł Ciuberek
absolwent kierunku Automatyka i robotyka z 2021
inż. Łukasz Rzewnicki
absolwent kierunku Automatyka i robotyka z roku 2021
inż. Jolanta Sebastian
absolwent kierunku Automatyka i robotyka z roku 2021
inż. Aleksandra Styl
absolwent kierunku Automatyka i robotyka z roku 2020
inż. Sylwester Radziszewski
absolwent kierunku Automatyka i robotyka z roku 2020
inż. Adam Jankowski
absolwent kierunku Automatyka i robotyka z roku 2020
inż. Roman Fiołka
absolwent kierunku Automatyka i robotyka z roku 2019