Wizyta studyjna studentów kierunku Zarządzanie i inżynieria produkcji
2025-07-10 2025-07-10 10:41Wizyta studyjna studentów kierunku Zarządzanie i inżynieria produkcji

Wizyta studyjna studentów kierunku Zarządzanie i inżynieria produkcji
Pod koniec semestru studenci III roku kierunku Zarządzanie i inżynieria produkcji pod opieką dr inż. Leszka Gomółki wzięli udział w wizycie studyjnej, której celem było poszerzenie wiedzy z zakresu sterowania i zarządzania procesami produkcji na przykładzie zakładu przetwórstwa stali oraz zapoznanie się z technologią i rozwojem czeskiej motoryzacji.
Zwiedzanie Muzeum Tatra – historia i technologia czeskiej motoryzacji
Pierwszy przystanek był w muzeum poświęconym marce Tatra, jednej z najstarszych firm motoryzacyjnych w Europie. Ekspozycja pozwoliła prześledzić rozwój konstrukcji samochodów osobowych, począwszy od pierwszych modeli z początku XX wieku, aż po nowoczesne prototypy z lat 90. Dobitnym przykładem była Tatra 613 President (1997) czy Tatra MTX V8, będąca jednym z najszybszych czeskich samochodów sportowych.
Szczególnie zwrócono uwagę na:
• historyczne modele z drewnianymi nadwoziami i mosiężnymi elementami,
• nietypowe konstrukcje specjalne, jak np. pojazdy śnieżne z napędem śmigłowym i nartami zamiast kół, przeznaczone do jazdy po zaśnieżonych terenach,
• zabytkowe maszyny warsztatowe prezentujące dawny sposób obróbki metali i produkcji podzespołów.
Wystawa umożliwiła przyjrzenie się rozwiązaniom technicznym stosowanym na różnych etapach działalności firmy, w tym układów napędowych, konstrukcji ram i nadwozi oraz zastosowanych materiałów. Dla studentów była to okazja poznania rozwoju technologii motoryzacyjnej.
Dolní Vítkovice – spotkanie z przemysłem ciężkim
Kolejnym punktem była wizyta w zrewitalizowanym kompleksie przemysłowym Dolní Vítkovice – dawnej hucie żelaza zlokalizowanej w Ostravie. Już na etapie dojazdu ukazała się wyjątkowo przemyślana organizacja przestrzenna przemysłu ciężkiego w tym regionie. W bezpośrednim sąsiedztwie huty, w odległości zaledwie kilku–kilkunastu kilometrów, znajdują się zarówno elektrownia węglowa, jak i kopalnia węgla kamiennego.
Takie rozmieszczenie infrastruktury przemysłowej robi duże wrażenie z technicznego punktu widzenia – minimalizuje bowiem koszty i czas transportu surowców, sprzyjając efektywności energetycznej i logistycznej.
Podczas zwiedzania kompleksu była okazja do zobaczenia wielkiego pieca od środka, poznania jego budowy i zasady działania (m.in. wymurówkę ogniotrwałą oraz układ napełniania), a także można było prześledzić ciąg technologiczny produkcji surówki żelaza – od przygotowania surowców po transport gotowego wsadu.
Zapoznano się z dawnymi instalacjami technologicznymi: rurociągami, zbiornikami gazu wielkopiecowego, wieżami chłodniczymi i systemami odpylania oraz przyjrzano się rozwiązaniom transportu technologicznego, takim jak kolejki przemysłowe, suwnice czy torowiska wewnętrzne.
Dla studentów była to cenna lekcja z zakresu inżynierii produkcji i logistyki przemysłowej, pokazująca z bliska zarówno procesy metalurgiczne, jak i skalę oraz złożoność organizacji przemysłu ciężkiego w ujęciu przestrzennym i systemowym.