Opiekun naukowy Koła: dr Gabriela Kryk (od roku akademickiego 2007/2008 – nadal)
Asystent: mgr Ewa Świerczek
Opiekun naukowy Koła: dr Monika Urbanek
Do studenckiego Koła Naukowego Resocjalizacja mogą przystąpić studenci ANS w Raciborzu zainteresowani problematyką więziennictwa, resocjalizacji nieletnich i profilaktyki społecznej. Poprzez pracę w Kole członkowie w sposób twórczy pogłębiają wiedzę oraz doskonalą umiejętności praktyczne w pracy resocjalizacyjnej z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.
Członkowie Koła od lat angażują się w tworzenie lokalnego systemu profilaktyki i resocjalizacji nieletnich oraz zdemoralizowanych dorosłych. Współpraca z okolicznymi placówkami umożliwia odkrywanie nowych obszarów wymagających poznania naukowego, jest inspiracją do projektowania i realizacji kolejnych badań naukowych. Członkowie Koła analizują i ogłaszają wnioski z takich badań na konferencjach zagranicznych i lokalnych.
Podstawowe cele Koła Naukowego Resocjalizacja dotyczą:
Członkowie Koła współpracują z Zakładem Karnym w Raciborzu, Zakładem Poprawczym i Schroniskiem dla Nieletnich w Raciborzu, okolicznymi stowarzyszeniami na rzecz rozwoju dzieci i młodzieży, rodzinami zastępczymi oraz placówkami leczenia uzależnień. Systematycznie odwiedzają polskie i czeskie ośrodki penitencjarne.
Opiekun naukowy Koła: dr Ludmiła Nowacka
Asystent: dr Tomasz Szwed
Do studenckiego Koła Naukowego Pedagogiki Empirycznej mogą przystąpić studenci ANS w Raciborzu zainteresowani pogłębianiem umiejętności badawczych, rozwijaniem zainteresowań oraz umiejętności naukowych.
Obiektem zainteresowań badawczych jest również kulturotwórcza rola uczelni wyższej w środowisku lokalnym.
Członkostwo w Kole Naukowym może przyczynić się do wzbogacenia studenckiego CV oraz poszerzenia możliwości na znalezienie zatrudnienia w przyszłości a także dalszego rozwoju naukowego.