Instytut Techniki – Sukcesy studentów i absolwentów
2024-04-04 2024-04-15 10:42Instytut Techniki – Sukcesy studentów i absolwentów
Mistrzostwa Polski Programistów PLC
Pan Adam Leksza, student kierunku Automatyka i robotyka ANS w Raciborzu został finalistą V edycji Mistrzostw Polski Programistów PLC w kategorii Logo. Finały odbyły się 3 czerwca 2023 w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej. Celem Mistrzostw jest m.in. popularyzacja programowania sterowników PLC pośród przyszłych programistów automatyki przemysłowej oraz wyłonienie utalentowanych, młodych programistów PLC.
Wyróżnienie w konkursie na najlepszą pracę dyplomową organizowaną przez PTZP
Pani inż. Aleksandra Wajda (Gajdzik) otrzymała wyróżnienie w konkursie na najlepszą pracę dyplomową organizowaną przez Polskie Towarzystwo Zarządzania Produkcją. Wyróżniony został projekt inżynierski pt.: „Zarządzanie jakością powietrza w gospodarstwie domowym z wykorzystania mini-tężni solankowej sterowanej aplikacją mobilną” zrealizowany pod opieką dr inż. Leszka Gomółki. Pani Aleksandra jest absolwentką kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji z 2023 r.
Celem projektu inżynierskiego była budowa przenośnej mini-tężni solankowej, której zadaniem jest pozytywny wpływ na jakość powietrza w gospodarstwie domowym, oraz opracowanie aplikacji mobilnej, umożliwiającej zarówno sterowanie urządzeniem oraz monitorowanie aktualnych warunków panujących w pomieszczeniu. W ramach zrealizowanego projektu skonstruowano tężnię solankową wraz z elementami układu hydraulicznego i elektrycznego, niezbędnymi do funkcjonowania urządzenia, oraz zaprogramowano mikrokontroler oraz zaprojektowano aplikację na system Android.
Konkursu na nagrodę Siemensa i Politechniki Warszawskiej
27. edycja Konkursu na nagrodę Siemensa i Politechniki Warszawskiej została zorganizowana w nowej formule pod hasłem „Dane dla środowiska”. Zgłaszane projekty miały w szczególności uwzględniać wykorzystanie danych oraz zagadnienia zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności. Finaliści zaprezentowali swoje pomysły 31 marca 2023 r. podczas Demo Day.
Drugim miejscem i nagrodą w wysokości 15 tys. zł wyróżniono projekt realizowany we współpracy firmy Tenneco Automotive Eastern Europe i Politechniki Śląskiej – „Badania eksperymentalne i numeryczne selektywnej redukcji katalitycznej dla samochodów z silnikiem o zapłonie samoczynnym”. Jego autorami są: dr inż. Damian Kurzydym, dr hab. inż. Zbigniew Żmudka, prof. PŚ, dr hab. inż. Adam Klimanek, prof. PŚ.
Celem projektu było przeprowadzenie badań eksperymentalnych i numerycznych dla układu selektywnej redukcji katalitycznej (SCR) samochodu osobowego z silnikiem diesla. Powstała praca doktorska, której efekty zostały wdrożone w przemyśle. Opracowany układ SCR jest obecnie wdrażany do produkcji seryjnej i finalnej sprzedaży na europejskim rynku części zamiennych.
dr inż. Damian Kurzydym (2023) jest naszym absolwentem, a od roku akademickiego 2023/2024 wykładowcą w Instytucie Techniki.
Konkurs o nagrodę prezesa ARP S.A.
Pan inż. Michał Baldy zdobył III miejsce w V Edycji Konkursu o Nagrodę Prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. na najlepszą pracę licencjacką, inżynierską i magisterską organizowanego w ramach programu Kadry dla Przemysłu, w kategorii prac inżynierskich. Wyróżniony został projekt inżynierski pt.: „Optymalizacja procesu produkcji na dziale przygotowania produkcyjnego i gięcia na giętarce LVD w firmie Kamet S.A.” zrealizowany pod opieką dr inż. Mariusz Twardawy. Pan Michał jest absolwentem kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji z 2023 r.
Młodzi Innowacyjni 2023
Absolwent kierunku Automatyka i robotyka z 2021 roku Pan mgr inż. Paweł Ciuberek otrzymał wyróżnienie w XV Ogólnopolskim Konkursie Młodzi Innowacyjni 2023 za projekt inżynierski. Konkurs organizowany jest przez Sieć Badawczą Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP na najlepsze prace doktorskie i dyplomowe inżynierskie oraz magisterskie w dziedzinach Automatyka, Robotyka oraz Pomiar. Rozstrzygnięcie nastąpiło 7.03.2023 r.
Pan mgr inż. Paweł Ciuberek zrealizował projekt inżynierski pt.: „Projekt i budowa drukarki 3D” pod opieką dr inż. Piotra Kalusa. Drukarka wyposażona jest w moduł Wi-Fi. Istotnym założeniem pracy było wykonanie prototypu z użyciem powszechnie dostępnych i niedrogich materiałów, elementów i podzespołów. Elementy mechaniczne zostały zaprojektowane przy użyciu oprogramowania Autodesk Inventor. Drukarka 3D wykonana w ramach projektu inżynierskiego umożliwia wykonanie wydruków o wymiarach 300x 300×290 mm, o dokładności (0,03-0,05) mm. Testy wykazały, że jakość wydruków jest na zadowalającym poziomie. Precyzja druku była wyższa niż w przypadku komercyjnie zakupionej drukarki.
Młodzi Innowacyjni 2023
Absolwent kierunku Automatyka i robotyka z 2022 roku Pan inż. Przemysław Stryczek otrzymał wyróżnienie w XV Ogólnopolskim Konkursie Młodzi Innowacyjni 2023 za projekt inżynierski. Konkurs organizowany jest przez Sieć Badawczą Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP na najlepsze prace doktorskie i dyplomowe inżynierskie oraz magisterskie w dziedzinach Automatyka, Robotyka oraz Pomiar. Rozstrzygnięcie nastąpiło 7.03.2023r.
Pan mgr inż. Przemysław Stryczek zrealizował projekt inżynierski pt.: „Projekt i wykonanie systemu środków spryskujących do okleiniarek wąskich płaszczyzn używanych w przemyśle meblarskim” pod opieką dr inż. Piotra Wilka. W ramach pracy zaprojektowano i wykonano automatyczny system czyszczący do okleiniarek wąskich płaszczyzn, wykorzystując środki spryskujące. Do cyklu pracy maszyny dodano operacje czyszczenia oklejanych elementów, zastępując tym samym operacje ręczne realizowane przez pracowników. Tego typu rozwiązanie pozwala na oszczędność czasu pracy pracowników oraz zmniejszenie kosztów jednostkowych produkcji elementów składowych mebli. Opracowany system czyszczący jest na tyle uniwersalny, że możliwy jego montaż w każdej maszynie do oklejania mebli, niezależnie od jej producenta. Zrealizowana praca inżynierska odpowiedzią na duże zapotrzebowanie rynku drzewnego na takie rozwiązanie techniczne oraz zautomatyzowanie parku maszynowego.
Konkurs AgroAbsolwent Banku BNP Paribas
Pan inż. Piotr Michalik ze swoją pracą inżynierska nt.: „Budowa automatycznego systemu uprawy roślin metodą hydroponiczną” został laureatem I nagrody w konkursie na najlepszą pracę dyplomową na temat nowoczesnego rolnictwa i przetwórstwa rolno-spożywczego zorganizowanym przez BNP Paribas Bank Polska S.A. Promotorem pracy była Pani dr inż. Małgorzata Kuchta.
Student PWSZ w Raciborzu wygrał z absolwentami renomowanych Uczeni takich jak Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie czy Politechnika Gdańska.
Celem nagrodzonego projektu było zbudowanie automatycznego systemu uprawy hydroponicznej, który monitorowałby podstawowe parametry potrzebne do wzrostu roślin oraz uzupełniał mikroelementy w zbiorniku z pożywką. Całość sterowania oparta była na mikrokontrolerze Arduino Leonardo, który steruje oświetleniem, podlewaniem, dozowaniem pożywki oraz utrzymywaniem poziomy Ph, bez potrzeby ingerencji użytkownika.
Nagroda Prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.
W 4.11.2020r. nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu o Nagrodę Prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. na najlepszą pracę magisterską, licencjacką, inżynierską z zakresu technologii na rzecz zaawansowanego przemysłu, otoczenia okołobiznesowego, zarządzania przedsiębiorstwem w warunkach globalizującego się rynku, informatyki. Konkurs miał zasięg ogólnokrajowy. Do udziału zostało zaproszonych 32 Państwowych Uczelni Zawodowych.
Z wielką przyjemnością oraz dumą informujemy, że nasza absolwentka została doceniona w kategorii pracy inżynierskiej. Pani inż. Aleksandra Styl i zdobyła wyróżnienie za projekt pt.: „Egzoszkielet wspomagający sprawność ruchową osób niepełnosprawnych” zrealizowany pod opieką dr inż. Małgorzaty Kuchty.
Nagroda Prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.
W 4.11.2020 r. nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu o Nagrodę Prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. na najlepszą pracę magisterską, licencjacką, inżynierską z zakresu technologii na rzecz zaawansowanego przemysłu, otoczenia okołobiznesowego, zarządzania przedsiębiorstwem w warunkach globalizującego się rynku, informatyki. Konkurs miał zasięg ogólnokrajowy. Do udziału zostało zaproszonych 32 Państwowych Uczelni Zawodowych.
Z wielką przyjemnością oraz dumą informujemy, że nasz absolwent został doceniony w kategorii pracy inżynierskiej: Pan inż. Kamil Zając i zajął III miejsce za projekt pt.: „Mobilna platforma transportowa do zastosowań przemysłowych” zrealizowany pod opieką prof. dr hab. inż. Gabriela Kosta.
Konkurs Three Minute Thesis
Pan mgr inż. Damian Kurzydym otrzymał nagrodę w kategorii inżynierskiej w Wielkim Finale III Śląskiej Edycji Konkursu Three Minute Thesis.
Pan Damian jest absolwentem kierunku automatyka i robotyka PWSZ w Raciborzu z 2012 roku.Pan inżynier wykonał projekt inżynierski w Instytucie Techniki nt.: Zastosowanie robota Kawassaki FS003N do symulacji cięcia laserem, opiekunem projektu był dr inż. Krzysztof Herbuś.
Projekt absolwenta PWSZ w Raciborzu na konkursie w Monako!
Projekt Elektrycznej Deskorolki autorstwa absolwenta Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, inż.Mateusza Pielczyka, obecnie pracownika KOLTECH, rywalizował w konkursie „24h to re-design a Daily Object” podczas konferencji Dassault Systèmes w Monako. W konkursie wzięli udział pracownicy KOLTECH, współpracujący jako rozproszony zespół inżynierów na zainstalowanej w chmurze platformie 3DEXPERIENCE. Zadaniem zespołu projektowego było stworzenie koncepcji oraz optymalizacji postaci konstrukcji elektrycznej deskorolki do zastosowania w użytku codziennym, co spotkało się z dużym zainteresowaniem i entuzjazmem wśród zgormadzonych uczestników konkursu na sali Expo w Centrum Konferencyjnym Grimaldi Forum.
Konkurs o nagrodę prezesa ARP S.A.
Nasz absolwent Pan inż. Roman Fiołka zdobył III miejsce w konkursie na pracę inżynierską w obszarach: innowacje w przemyśle, restrukturyzacja oraz efektywne zarządzanie przedsiębiorstwem, organizowanym przez Agencję Rozwoju Przemysłu! Opiekunem projektu inżynierskiego był dr hab. inż. Bogdan Wysogląd, prowadzącym projekt był dr hab. inż. Andrzej Harlecki. Temat pracy: „Projekt stanowiska do automatyzacji spawania rur”.
Wyróżnienie podczas InterTechDoc 2019
Mgr inż. Tomasz Pochopień absolwent kierunku Automatyki i robotyki PWSZ w Raciborzu otrzymał wyróżnienie za najlepszą prezentację osiągnięć naukowych na IV Międzynarodowej Interdyscyplinarnej Konferencji Doktorantów Uczelni Technicznych – InterTechDoc 2019 w Ustroniu. Pan magister kontynuował studia na Politechnice Śląskiej, gdzie zdobył tytuł doktora nauk technicznych w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria mechaniczna.