Bezpieczeństwo państwa
2017-03-29 2024-04-15 11:02Bezpieczeństwo państwa
Ogólne informacje o kierunku
Interesują Cię kwestie związane z bezpieczeństwem? Marzy Ci się praca w służbach specjalnych, inspekcjach czy strażach? Chciałbyś poszerzyć wiedzę z zakresu militarnych i pozamilitarnych zagrożeń występujących we współczesnym świecie? Stoisz o krok od realizacji swoich marzeń. Wybierz studia na kierunku BEZPIECZEŃSTWO PAŃSTWA prowadzone przez Instytut Studiów Społecznych.
Kompendium
- Nazwa kierunku: Bezpieczeństwo państwa
- Profil: Praktyczny
- Specjalność/moduł specjalnościowy: Bezpieczeństwo publiczne, Bezpieczeństwo polityczno-militarne
- Wybór specjalności/modułu specjalnościowego w trakcie rekrutacji: Nie
Planowana forma organizacji zajęć:
Studia stacjonarne:
- zajęcia od poniedziałku do piątku
- zajęcia od piątku (od godz. 15.00) do niedzieli
Absolwent posiada wiedzę dotyczącą szeroko pojętych zasad kierowania i dowodzenia, nabył wiedzę o zjawiskach i procesach zachodzących w podejmowaniu decyzji i cyklach działań, a także zastosowania przepisów prawa z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej. Dysponuje specjalistyczną wiedzą o zadaniach i kompetencjach organów administracji publicznej w zakresie ochrony ludności i obrony cywilnej oraz celach, zadaniach, zasadach osiągania gotowości i mechanizmie podejmowania decyzji i realizacji zadań z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej. Zna konsekwencje wynikające ze zobowiązań sojuszniczych, ratyfikowania umów i konwencji międzynarodowych w zakresie ochrony ludności i obrony cywilnej.
Posiada wiedzę umożliwiającą zarządzanie różnymi strefami bezpieczeństwa gospodarki i społeczeństwa. Zna metody i możliwości ochrony informacji w przedsiębiorstwach i instytucjach publicznych. Posiada wiedzę związaną z tajnikami systemów zarządzania podmiotów gospodarczych i instytucji, podstaw działalności w sferze rynkowej i gospodarczej. Zna podstawy samoobrony, technik interwencji oraz posługiwania się bronią palną. Posługuje się co najmniej jednym językiem obcym.
Bez względu na ukończoną specjalność absolwent kierunku Bezpieczeństwo Państwa zostanie przygotowany do pracy:
1) w administracji rządowej (zespolonej i niezespolonej) i samorządowej, z ukierunkowaniem na jednostki organizacyjne służb państwowych i samorządowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne lub wykonujących zadania związane z bezpieczeństwem, jak np. dowództwa i instytucje wojskowe, wojewódzkie sztaby wojskowe, Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych, jednostki wojskowe, wojskowe komendy uzupełnień;
2) w służbach mundurowych, zwłaszcza na stanowiskach cywilnych oraz w instytucjach zajmujących się analizą zagrożeń i zagadnieniami bezpieczeństwa;
3) w strukturach administracji rządowej i samorządowej – lokalnej oraz regionalnej, w tym zwłaszcza w organach zarządzania bezpieczeństwem w administracji wojewódzkiej, wyspecjalizowanych organach terenowej administracji rządowej o charakterze inspekcyjnym i kontrolnym;
4) w instytucjach i organizacjach krajowych i międzynarodowych, wykonujących zadania z zakresu bezpieczeństwa;
5) w instytucjach zajmujących się analizą zagrożeń i zagadnieniami bezpieczeństwa;
6) w środkach masowego przekazu;
8) w jednostkach gospodarczych, administracyjnych, zobowiązanych prawem do zatrudnienia specjalistów ds. obronności.
Warunkiem przyjęcia na studia I stopnia jest zdany egzamin maturalny i posiadanie świadectwa dojrzałości.
Kwalifikacja na podstawie egzaminów maturalnych, brak egzaminu wstępnego.
Wymagane badania lekarskie – szczegółowe informacje znajdują się w Systemie Internetowej Rekrutacji.
Doświadczeni wykładowcy, wykwalifikowana kadra
Siatka godzin była tworzona przez funkcjonariuszy służb mundurowych: policjantów, wojskowych, strażaków, pograniczników, funkcjonariuszy służby więziennej i straży miejskiej oraz pracowników sztabu zarządzania kryzysowego. Wśród przedmiotów znajdą się takie, które wprowadzają w specyfikę danych służb. Oprócz zajęć teoretycznych, studenci uczestniczyć będą także w zajęciach praktycznych potrzebnych w wykonywaniu przyszłych obowiązków służbowych np. techniki interwencji, pomoc przedmedyczna z elementami pola walki, oględziny miejsca zdarzenia. Dodając do tego przedmioty realizowane obecnie (np. samoobrona, strzelectwo, bezpieczeństwo w sieci) absolwenci kierunku będą lepiej przygotowani do wymogów stawianych przez przyszłych pracodawców.
Nasze atuty
Dzięki temu kierunkowi:
- zostaniesz specjalistą z zakresu zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwa publicznego lub międzynarodowego;
- dowiesz się w jaki sposób analizować i przewidywać zagrożenia lokalne, krajowe i międzynarodowe;
- będziesz potrafił zorganizować akcję ratunkową w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia ludzi;
- zdobędziesz wiedzę i praktyczne umiejętności, które pozwolą Ci znaleźć zatrudnienie w administracji publicznej, służbach, inspekcjach, strażach, a także prywatnych firmach zajmujących się bezpieczeństwem.