dr hab. inż. arch. Katarzyna Mazur, prof. Uczelni

 

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Jest także absolwentką podyplomowego Studium Doskonalenia Pedagogicznego dla nauczycieli akademickich (Politechnika Śląska 1998/99).

Tytuł doktora nauk technicznych w zakresie architektury i urbanistyki uzyskała w 2002 roku na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. Stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, w zakresie dyscypliny architektura i urbanistyka nadano jej na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej w 2019 roku.

Od 1996 roku do chwili obecnej jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Katedry Urbanistyki i Planowania Przestrzennego Wydziału Architektury PŚ.

Od 2020 roku pracuje w Instytucie Architektury Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu.

W latach 2006-2020 była wykładowcą na Kierunku Gospodarka Przestrzenna Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Ponadto w latach 1998-2003 zatrudniona była w Rządowym Centrum Studiów Strategicznych, Biurze Rozwoju Regionalnego w Katowicach, później w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w Departamencie Kontraktów Wojewódzkich i Programów Pomocowych.

Współautorka programów rewitalizacji dla miast i gmin, a także opinii i ekspertyz, w tym m.in. „Ekspertyzy do Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2008-2033: Obszary metropolitalne i wielkie miasta a problem rozwoju i wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE)”, [aut.:] Gasidło K., Popczyk J., Kossak-Jagodzińska A., Kucharczyk P., Mazur K., Opania Sz., Pancewicz A., Schmiegel Z. (na zlecenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Warszawa 2007).

Jest autorką licznych referatów na konferencjach naukowych krajowych i zagranicznych, a także blisko sześćdziesięciu publikacji naukowych. Główne obszary badawcze to: równoważenie rozwoju miast, strategie rozwoju małych miast, rewitalizacja i rewaloryzacja przestrzeni miejskich, smart city, adaptacja miast do zmian klimatu, błękitno-zielona infrastruktura.

W dydaktyce zajmuje się: projektowaniem urbanistycznym, projektowaniem zespołów urbanistycznych, planowaniem miejscowym, strukturą miast oraz rewitalizacją i rewaloryzacją urbanistyczną. Jest także promotorem licznych prac inżynierskich i magisterskich.

Prowadzi działalność popularyzującą wyniki badań naukowych w dziedzinie urbanistyki i planowania przestrzennego podczas festiwali nauki, współpracuje z kilkoma Uniwersytetami Trzeciego Wieku, prowadzi warsztaty partycypacyjne.

W ramach podnoszenia kompetencji badawczych i dydaktycznych w 2022 roku ukończyła szkolenie lotnicze operatora drona (UAV), zakończone uzyskaniem licencji Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Jest członkiem Towarzystwa Urbanistów Polskich (od 2013) oraz Sekcji Małych Miast Towarzystwa Urbanistów Polskich (od 2017), a także dwóch komisji Polskiej Akademii Nauk: Komisji Urbanistyki i Architektury PAN (od 2017) i Komisji Studiów nad Przyszłością Górnego Śląska PAN (od 2015). Jest członkiem zespołów sędziowskich w ogólnopolskich konkursach urbanistycznych.